TED Women: 10 науковиць, виступи яких варто послухати просто зараз

Надихайтеся!

12.02.2024

Вони запускають в космос ракети, рятують тварин від винищення та, що не менш важливо, щодня руйнують ґендерні стереотипи. Героїні цієї добірки своєю роботою доводять, що жінкам місце саме в науці. А ще їх об’єднує сцена конференції TED, на якій вони розповідали складні, неочікувані та надихаючі історії. Ми зібрали 10 виступів жінок-вчених – від пошуків позаземних цивілізацій до розуміння роботи мозку, – які набрали мільйони переглядів.

Джілл Боулт Тейлор

нейроанатом

«Мій інсульт був мені наукою» ‒ так називається книга американської вченої Джілл Боулт Тейлор. Вона перенесла тяжку хворобу в 37 років, а в наступні вісім намагалася оговтатися від її наслідків. Науковиця вивчала людський мозок і до пережитого інсульту – зокрема процеси, які відбуваються під час психічних захворювань. На особистий досвід вона також подивилася з боку професійного нейроанатома, тож інсульт дозволив їй краще зрозуміти механізми людського мозку. Виступ Джілл Боулт Тейлор на TED є одним з найпопулярніших в історії конференції. Крім захоплюючої історії, він примітний ще й тим, що науковиця виступає на сцені зі справжнім людським мозком в руках.

Женев’єв фон Петцінґер

палеоантрополог

Канадійка Женев’єв фон Петцінґер вивчає найстаріші у світі витвори мистецтва – печерні символи, історія яких сягає в минуле на десятки тисяч років. Завдяки цим малюнкам науковиця намагається зрозуміти розвиток сучасного мислення, еволюцію творчості, уяви, абстрактної думки, тобто того, що робить нас людьми. Та найбільше Женев’єв фон Петцінґер цікавить те, звідки взялася ця символьна писемність, бо не могла ж вона виникнути просто з повітря. Що передувало їй – це вже інша загадка, над якою працює вчена.

Табета Бояджян

астроном

Її називають «мисливецею на планети». Табета Бояджян найбільш відома дослідженням «Зірки Таббі» ‒ загадкового небесного тіла, яке спочатку значилося як KIC 8462852, а потім отримало назву на честь вченої. Три роки тому зірку знайшли в сузір’ї Лебідя. Науковицю тоді дуже здивувало, що раніше комп’ютери ніколи не знаходили її. «Ми не шукали нічого подібного до неї», ‒ пояснювала вона. Наразі Табета Бояджян продовжує досліджувати своє відкриття. Останнім часом йшлося про те, що «Зірка Таббі» втрачає свою яскравість, та зараз вона повернулася до свого звичайного стану.

Венді Чанг

генетик

«Її гуманістична філософія оживляє все, що вона робить», ‒ сказав свого часу про Венді Чанг батько її пацієнта Гамільтон Каїн. В своїй роботі науковиця намагається дати відповідь на найпоширеніше питання таких людей, як Гамільтон: чому в моєї дитини аутизм? Разом із командою Венді Чанг шукає її з боку генетики. Вона розуміє, що сказати щось однозначно неможливо, бо аутизм – це спектр, однак вчена продовжує свої дослідження, бо запитань наразі набагато більше ніж відповідей.

Бонні Басслер

молекулярний біолог

Вона вивчає найстаріші живі організми на планеті – бактерії. Кілька років тому разом із колегою Бонні Басслер зробила відкриття про відчуття кворуму у бактерій, що дозволяє їм спілкуватися та координувати свою поведінку. Це дослідження фактично може допомогти в пошуку нової зброї проти стійких до ліків мікроорганізмів. А ще Бонні Басслер вважає, що на 90% бактерією є і людина. Свої думки з цього приводу вона з притаманним їй почуттям гумору виклала у своєму виступі на конференції TED.

Гвен Шотуелл

авіакосмічний інженер

Гвен Шотуелл входить до переліку найвпливовіших жінок за версією журналу Forbes. 2002 року вона стала сьомим працівником, якого Ілон Маск узяв на роботу до SpaceX, а тепер є президенткою компанії. Вона почала мріяти про технічну роботу ще в дитинстві, коли почула виступ жінки-механіка, і вважає, що дівчатам сьогодні не вистачає натхнення. Тож тепер Гвен Шотуелл всіляко намагається підтримати освітні STEM-програми і нещодавно зібрала на їх проведення понад 1,4 мільйони доларів. А ще вона марить дослідженням Марсу та хоче подивитися на істот з іншої системи планет: «Людей, чи як вони там себе називають».

Патріція Берчат

фізик

В своїй щоденній роботі науковиця намагається пролити світло на дві основні складові Всесвіту – темну матерію та темну енергію. Ці таємничі інгредієнти не можливо виміряти традиційними способами, та вони утворюють чверть маси нашого Всесвіту. Крім дослідження фізичних частинок, Патріція Берчат викладає в Стенфорді, і нещодавно отримала найбільшу нагороду університету – премію Вальтера Дж. Гора за видатні досягнення у викладанні. Переконатися в її майстерності можна завдяки виступу на конференції TED, де вона максимально просто намагається пояснити, якими у 21 столітті є уявлення про Всесвіт.

Джілл Тартер

астроном

Вже понад 40 років вона намагається відповісти лише на питання: чи ми самі у всесвіті? Чи може бути так, що десь за межами нашого світу хтось так само запитує себе про це? Джілл Тартер очолює Інститут SETI, який шукає позаземні сигнали. Його працівники не стверджують, що є інші цивілізації, проте відмічають наявність такої можливості. Тож навіть після півстолітніх пошуків вони продовжують їх і з нетерпінням очікують на результат. А ще про діяльність SETI в Голівуді вже зняли фільм – 1997 року на екрани вийшла стрічка «Контакт», де списаного з Джілл Тартер персонажа зіграла акторка Джоді Фостер.

Марла Співак

апіолог

Мислити як бджола – такого принципу в роботі дотримується професорка ентомології Марла Співак. У своїй діяльності вона зосередилася на апіології – науці, що вивчає медоносних бджіл. За роки наукової кар’єри вони кусали її тисячі разів, проте це не заважає вченій займатися своєю справою і продовжувати рятувати комах від загибелі. Під час своїх публічних виступів, як, наприклад, цей на конференції TED, Марла Співак не забуває нагадувати, що бджоли є найважливішими запилювачами фруктів, овочів, квітів та різноманітних культур і понад третина врожаю в світі залежить саме від їх існування.

Карен Дж. Міч

астробіолог

Маленькою дівчинкою вона захоплено дивилася «Стартрек», а в дорослому віці по залишках утворень із Сонячної системи намагається зрозуміти, з чого складаються планети. Минулоріч Карен Дж. Міч стикнулася з тим, чого чекала все своє наукове життя – разом із командою вчених вона зафіксувала перший міжзоряний об’єкт. Астероїд отримав назву «Оумумауа», що в перекладі з гавайської означає «посланець». Його поява залишила по собі більше запитань ніж відповідей, однак Карен Дж. Міч тішиться, що їй таки вдалося привітати першого відвідувача з іншої сонячної системи.

Фото: Ryan Lash, TED