8 жінок з 80 видатних українців: Календар пам`ятних дат на 2019 рік

Хто є хто у Постанові про відзначення пам`ятних дат та ювілеїв

07.02.2019

Наприкінці минулого року Верховною Радою України було прийнято Постанову «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2019 році» .Такі постанови приймаються з 2015 року, проте кількість жінок серед видатних українців зазвичай невелика. Список ювілярів цього року також був «традиційним»: з 80 відомих особистостей жінок лише вісім. Хто вони?

У минулому 2018 році серед 139 видатних українців, яких ми вшановували, жінок було лише 16, а у 2017 році у списку видатних ювілярів жінок не було взагалі. Про що свідчить таке представництво? І про об’єктивні труднощі для жінок у минулому щодо реалізації себе у професійній та громадській діяльності, і про перебування успішних жінок «у тіні» колег-чоловіків. Сподіваємося, що наступного року ситуація з вшануванням пам’яті українок поліпшиться.

11 січня — 90 років з дня народження Тетяни Черевченко

Вчена в галузі ботаніки

(1929-2017)

Тетяна Черевченко була директоркою Національного ботанічного саду імені Миколи Гришка НАН України, вивчала біологію орхідних: проблеми росту і розвитку цих розкішних і вибагливих рослин, технологію їх розмноження та культивування. Є авторкою понад 320 публікацій, в тому числі 11 монографій у галузі інтродукції рослин і багатьох розділів експериментальної ботаніки. За її ініціативи було створено Раду ботанічних садів та дендропарків України, яку вона очолювала протягом багатьох років. Тетяну Черевченко було відзначено орденами княгині Ольги ІІІ та ІІ ступеня, численними науковими преміями.

12 січня — 110 років з дня народження Марії Примаченко

Художниця, майстриня народного декоративного розпису

(1909-1997)

Марія Примаченко виросла в селі, малювати у стилі наїв почала рано, прикрашала розписом сільські хати. Її талант помітили і згодом запросили до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва. Мисткиня не тільки малювала, а й вишивала, захоплювалася керамікою. За участь у виставці народного мистецтва 1936 року Марію Примаченко нагородили дипломом першого ступеня. З того часу її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі.

13 січня — 100 років з дня народження Любові Малої

лікарка-терапевтка, науковиця, Герой України

(1919-2003)

Докторка медичних наук, професорка, членкиня НАНУ, Любов Мала починала з практики у сільській лікарні, а згодом — у фронтових шпиталях. У мирний час Любов Мала продовжувала наукову та викладацьку діяльність. У 1996 році їй присвоєно звання «Людина року» Американським біографічним інститутом. Авторка та співавторка близько 400 наукових праць, зокрема 19 монографій про хвороби серця та судин. Серед чисельних відзнак орден Ярослава Мудрого V ступеня, орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, відзнака Президента України «Герой України» з врученням ордена Держави (12 січня 1999) — за визначні особисті заслуги перед Україною у розвитку медичної науки, фундаментальні дослідження в галузі кардіології.

24 березня — 150 років з дня народження Олени Кисілевської

громадська та політична діячка, письменниця, перекладачка, активістка жіночого руху в Західній Україні

(1869-1956)

Дочка священника, вступила 1884 року навчатися у Виділову школу в теперішньому Івано-Франківську, де приєдналась до «Товариства руських жінок», заснованого 1884 року Наталією Кобринською, прилучилася до жіночого руху в Галичині. Під час Першої світової війни працювала в «Жіночому допомоговому комітеті для січових стрільців та інших вояків». За самовіддану роботу в комітеті отримала від австрійського уряду високу нагороду — Срібний хрест. Була організаторкою-референтом Союзу українок, сенаторкою польського парламенту від Українського національно-демократичного об’єднання (УНДО). Журналістка, письменниця, борчиня за жіночу емансипацію.

17 липня — 170 років з дня народження Олени Пчілки

Письменниця, перекладачка, громадська діячка, фольклористка, етнографиня

(1849-1930)

В основному ми знаємо Олену Пчілку як матір Лесі Українки. Проте її діяльність — цілком окрема і гідна захоплення історія. Олена Пчілка — письменниця, меценатка, перекладачка, етнографиня, фольклористка, публіцистка, громадська діячка, член-кореспондент Всеукраїнської академії наук, художні твори та публіцистика якої слугували орієнтиром для свідомих українців.

1 вересня — 130 років з дня народження Ольги Басараб

Громадська та політична діячка, підпільниця

(1889-1924)

Організаторка 1 жіночої чоти Легіону Українських січових стрільців у Львові. У різні роки працювала в українських дипустановах в Європі, водночас була українською розвідницею. З метою збору військово-стратегічної та політичної інформації вона відвідувала Данію, Німеччину, Норвегію та інші держави. Активно співпрацювала з Українською військовою організацією, була зв’язковою полковника Євгена Коновальця. За цю підпільну діяльність Ольгу Басараб було заарештовано та закатовано польською поліцією у Львові у 1924 році.

18 вересня — 90 років з дня народження Алли Горської

Художниця, учасниця правозахисного руху

(1929-1970)

У 1960-х роках Алла Горська була відома не тільки як талановита художниця, а й як активістка-«шістдесятниця». Разом з Василем Симоненком та Лесем Танюком «відкрила» місця масових поховань жертв політичних репресій у Биківні. Горська неодноразово брала участь в акціях протесту проти арештів українських правозахисників та діячів культури. Її життя обірвалося занадто рано, обставини її смерті до кінця не з`ясовано.

11 листопада — 100 років з дня народження Ольги Кусенко

Актриса театру та кіно, педагог, громадська діячка

(1919-1997)

Талановита акторка, у роки радянсько-німецької війни була санітаркою, згодом — артисткою фронтових театрів. 3 1944 року працювала в Київському українському драматичному театрі імені Івана Франка. Була Головою Правління Президії Українського театрального товариства. Багато хто пам’ятає її ролі у фільмах «Мартин Боруля», «Свіччине весілля», «Фараони».

— Читайте також: Це зробили вони: Важливі дати в історії українського жіноцтва