Be the Change: 16-річна винахідниця Анастасія Венчковська про жінок в ІТ-сфері

Інсайти з «Perspektywy Woman in Tech Summit»

18.12.2018

Анастасія Венчковська, винахідниця маловитратного способу зрошення прибережних пустель, переможниця Інтел Еко

Неначе дивно, але що ж на студентській конференції забула львівська десятикласниця і як я взагалі туди потрапила? Що ж, минулого місяця у Варшаві відбувалась міжнародна студентська конференція «Perspektywy Woman in Tech Summit» — подія для жінок, які захоплюються Tech-сферою і готові активно працювати та розвиватись. Я їздила у складі делегації студенток зі всієї України. А взяли мене таку маленьку, бо у травні я представляла Україну на міжнародному конкурсі наукових проектів Intel ISEF, що відбувався у м. Пітсбург(США). Виявляється, головна організаторка польської конференції Бьянка Сівінська була на конкурсі в Штатах, отримала купу позитивних емоцій і надихнулась фіналістами, а отож запросила на конференцію.

Така можливість стала для мене новим вагомим кроком для шляху в успішне майбутнє. Я дуже захоплююсь сферою технологій, тому шалено раділа, коли дізналась, що зможу бути присутня на конференції.  А звідки така любов до технологій? До STEM-предметів? Це щось неймовірне. Два з половиною роки тому у мене все почалось із звичайної інженерії-механіки, а зараз я вже намагаюсь використовувати математику і програмування у досягненні певних цілей. Ця галузь допомагає мені здійснювати мрії і ставити ще більш амбітні цілі. Думати і вигадувати без будь-яких обмежень і головне — втілювати задумане!

Чи дійсно багато людей переконані в тому, що сфера ІТ для жінок не актуальна?

Після конференції я зрозуміла, що цей стереотип вже губиться в тому часі, де ще відправляли листи справжньою поштою і навіть не думали про персональні комп’ютери або створення роботів. Зараз все по-інакшому. Хоч сфера ІТ, за незрозумілими законами природи, вважається чоловічою справою, у всьому світі рік за роком відсоток зацікавлених і праценалаштованих жінок збільшується!

На варшавській конференції серед представників компаній було багато чоловіків, але жоден з них не дивувався стільком жінкам, що бажають розбиратись в комп’ютерах, програмувати, моделювати, займатись наукою і змінювати світ за допомогою технологій. Ми постійно з кимось розмовляли і завжди отримували щирі поради від досвідчених людей, вони допомагали розібратись у своїх здібностях і спрямуватись у «свою» професію.

Особливість роботи всесвітньо-відомих компаній. Нереальне реально?

Dell, Google, Facebook, Intel, Samsung та інші… Майже кожному здається, що стати частинкою їхніх робочих команд неможливо. Але ж дуже рідко хтось замислюється над тим, що вони теж звичайні люди і просто доклали досить багато зусиль для того, щоб досягнути цілей. І ніхто з них не народився з генами Марка Цукерберга, Білл Гейтса чи Ілона Маска (а ще відкрию секрет: ці генії теж не народились такими успішними, кожен з них «пахав днями і ночами» для того, щоб досягти того, що вони мають сьогодні).

І що ж? Виявляється все достатньо просто. Кожна із таких світових компаній не шукає супер-програмістів, крутих тестувальників чи досвідчених бізнес-аналітиків. Компанії  шукають людей, які напрацювали у собі класні soft skills, готові далі працювати над собою і досягати рівня «Майстер». Зазвичай, звертають увагу на відповідальність і наполегливість. Чи зможе працівник забезпечити високу продуктивність? Якщо так, то you’re welcome!

Коли ми з дівчатами підходили до працівників тих самих світових компаній, вони усміхались і запрошували приєднатись до електронної розсилки, де  повідомляють про можливості стажувань в різних куточках світу (ви обираєте найзручніший). Тобто кожна із компаній відкрита і готова навчити вас, все залежить тільки від бажання щось робити і чогось досягати.  Це важливо! 

Маленькими думками великих людей в ІТ

Мені навіть здалось, що конференція могла змусити будь-кого зацікавитись технологіями, зацікавитись світом, знайти частинку себе у цій сфері.

І хочу поділитись з вами деякими думками цих жінок з ІТ, бо вони варті неабиякої уваги:

1. «Якщо ви хочете відкрити потенціал половини світу, ставайте наставником», — Саша Моблей, Кремнієва Долина.

2. «Це нормально інколи бути у стресі, це нормально просити допомоги — це повернеться добром, будь добрий до себе», —  Ева Матсіашь, Google

3. «Це ваше життя і зробіть так, щоб ви впевнено прокидались вранці і почувались щасливим, розпочинаючи роботу. Бо якщо не почуваєтесь щасливим, ідіть робити щось інше.» — Аня Монрад, Dell EMC

4. «Усвідомлення + впевненість + повага = я, щаслива і успішна», — Олександра Копровська, IGT

5. «Щоб мрії здійснювались, нам потрібно працювати разом, ділитись і допомагати один одному», — Бьянка Сівінська, організатор Woman in Tech Summit

Ну, і будьте  зміною, яку ви хочете бачити у світі технологій!

Ірина Волк, генеральний менеджер Dell EMC у кластері країн, до якого входять Украіна, Білорусь, Молдова, Азербайджан, Арменія и Грузія, розповідає, чому компанія робить акцент на підтримці молодих винахідників:

Dell поддерживает целый ряд инициатив по женскому предпринимательству: Women in Action, мы проводим форумы по женскому предпринимательству. Мы присоединились к инициативе MARC (Many Advocating Real Change – Многие борются за реальные изменения, — прим.). Как ни странно, но изначально эта инициатива исходила от мужчин, поэтому и называлась «Мужчины – за реальные изменения» (Men Advocating Real Change, — прим.). Я рада, что молодое поколение – поколение Z (те, кто родились после 1995 года) – ощущают себя более свободными, не ограничивают себя рамками стереотипов. Мне приятно видеть, как развиваются образовательные инициативы, вовлекающие подростков и детей в изучение точных наук и технологий, и отмечу, что Dell поддерживает программы по изучению STEM-дисциплин. Уверена, что бизнес очень многое приобретает, когда внедряет принципы равенства возможностей и приверженности разнообразию. Любые ограничения – будь то гендерные или какие-либо другие – создают искусственные барьеры, мешающие развитию. Технологии и цифровизация дают молодежи новые возможности, которые помогут развиваться в бизнесе, в том числе. А также менять нашу жизнь к лучшему.

— Читайте також: Girls Code It: 6 дівчат-програмісток, які розробляють корисний софт

Новини партнерів