Агенти майбутнього: 14 інсайтів науково-популярної конференції Brain&Ukraine

Сучасна наука, що надихає

04.09.2017

2 вересня в Києві відбулася перша науково-популярна конференція Brain&Ukraine, що ставить на меті створення особливої екосистеми — для вчених, інноваторів у різних галузях, державних інституцій та бізнесу. Тому впродовж заходу представники всіх цих сторін поділилися своїм баченням того, як розвивається наука в Україні і світі, як сучасні досягнення можна застосувати на практиці. Тож ми зібрали найбільш надихаючі висловлювання, думки та інсайти спікерів конференції. 

Алла Ємець, клітинний біолог, генний інженер

Доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України. Завідувачка відділу клітинної біології та біотехнології Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України. Авторка понад 400 наукових праць, зокрема 10 монографій.

Зараз біотехнології переживають революційний етап розвитку, нові методи досліджень дозволяють створювати абсолютно нові продукти, джерела енергії та вирощувати органи.

За допомогою редагування генома можлимо лікувати рак або вірус папіломи. Особисто мене надихають технології отримання химерного ембріона з клітинами людини та тварин, для того, щоб вирощувати органи для трансплантації. Ми можемо виправляти помилки в геномі людини, при цьому вчені працюють за етичними нормами. Не думайте, що вчені — це люди, які роблять все, що заманеться, ми працюємо в законному полі.

Олег Кришталь, дослідник людського мозку та свідомості

Я досліджував ті відділи мозку, які приймають участь у роботі свідомості. Ні один нейровчений, що себе поважає, не скаже вам, що він працює з пам’яттю, цим займаються психологи. Ми знаємо, де локалізована пам’ять, які клітини її містять. Кожному з нас природа подарувала фантастичну систему, в порівнянні з якою комп’ютер «відпочиває».

Якщо говорити провокативно, то ми всі сповна розуму, але не зовсім свідомі, більшу частину нашого життя ми живемо як справжні біороботи. Система свідомості дуже неефективна, бо, наприклад, я не можу одночасно тримати в ній більше семи предметів, а якщо мені показують предмети, то візуально не можу запам’ятати більше п’яти. У свідомості є обмеження, що повязані з розвитком мови. Мова зробила нас свідомими. І наша еволюція може бути такою, що ми вивчимо внутрішню мову підсвідомості, чого ще не вміємо.

Іван Примаченко, засновник наймасовішої української освітньої онлайн-платформи Prometheus

Освіта — це магія. У всіх нас в кишені є смартфон, і для того, щоб він там опинився, тисячі людей зробили купу винаходів за багато років. Починаючи від венеціанських майстрів Середньовіччя, що винайшли скло сучасного типу і до недавнього винаходу хмарних систем. Всі речі, що нас оточують, були придумані у більшості наразі вже мертвими людьми і передані нам за допомогою освіти.

Ілля Філіпов, фундатор проекту EdEra, студії онлайн-освіти

Головна проблема системи освіти — це декларативна манера подачі матеріалу викладачем. Тому, як звичайно, у класі є перші ряди, де діти вимушені слухати, є гальорка, є ряди Шрьодінгера, де весь час ходять туди-сюди. Нам треба змінити спосіб подачі інформації, щоб долучити до процесу навчання якомога більше дітей.

Олександр Романко, аналітик-дослідник в IBM Canada

Позаштатний викладач в університеті Торонто та лектор в університеті МакМастера. Також з минулого року викладає “Вступ до теорії та аналізу даних та бізнес-аналітики” в УКУ, Львів.

Є три речі, схожі між аналітикою великих даних і підлітковим сексом — всі про це чули, всі думають, що інші це роблять, і ніхто не знає, як це правильно робити.

Всі ми чули про великі дані, штучний інтелект. Якщо говорити спрощено, то наука даних їх аналізує, отримує розуміння цих даних і на ций основі приймає оптимальне рішення. Аналітика даних може бути і дуже простою, і дуже складною, як, наприклад, спортивна аналітика, і може рятувати життя — у медицині і плануванні військових операцій.

Анна Фіонг, математик, Призерка «Intel ISEF 2016»

Математик, українка в’єтнамського походження, призерка міжнародного конкурсу «Intel ISEF 2016» — найбільшого у світі конкурса науково-технічних проектів серед учнів старших класів. Вивела формулу для знаходження спільних елементів двох послідовностей.

Зараз я студентка, і більше не займаюсь фундаментальною наукою, хоч про це шкодую. Можливо, я повернуся до досліджень, надіюся, так і буде. Математик я, чи ні — покаже час. Незмінною залишається сила математики, що змінює наш світ. Вона відкриває нові горизонти, створює нові інструменти і платформи для успішних достліджень інших науковців. Математика дозволяє побудувати і паперовий палац для принцеси, і космічний корабель, це конструктор, без якого не буде ні того, ні іншого.

Ганна Новосад, реформує Міністерство освіти та науки

Начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН, ініціаторка участі України у програмі ЄС з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020».

Головними проблемами освіти є управління системою, її фінансування і закритість інституцій. При величезній кількості установ нам не вистачає незалежної атестації, а також механізму приоритетів у науці. Держава не розуміє, які дослідження повинні бути пріоритетними.

Іларіон Томаров, фахівець з авторського права

Голова відділу інтелектуальної власності та інформаційних технологій в міжнародній юридичній фірмі Taylor Wessing Ukraine. Веде власний блог цікавих кейсів з інтелектуальної власності на Legal shift.

Хотілося б, щоб вчені частіше могли комерціоналізувати свої розробки та вигравали у судах з корпораціями, доводячи своє авторство. Зараз таких випадків дуже мало.

Омар Хатамлех, виконавчий директор програми космічних досліджень, МКУ та інженер в космічному центрі Nasa Johnson

Відповідає за виявлення нових перспективних областей наукових досліджень та технологій.

Ринок технологій, робототехніки розвивається експоненціально. Нові технології вирішують багато проблем суспільства. Наприклад, автомобілі на автопілоті дозволяють підвищити продуктивність людини, знизити кількість аварій та корків на дорогах, зробити навколишнє середовище безпечнішим.

Водночас автоматизація призведе до того, що до 2050 року 50 млн людей втратить роботу. А кібербезпека та етика стануть найскладнішими питаннями в майбутньому технологічному світі.

Не бійтеся ризику, будьте інноваторами та навчайтеся у нового покоління. Діти не бояться ділитися своїми ідеями, і це чудовий підхід — ви так само не бійтеся ділитися, бути незрозумілими, розвивайте соціальні зв’язки. Чим більше у вас контактів, тим успішнішими ви будете.

Фото: Катерина Гусленко, з особистих архівів спікерів

— Читайте также: X, Y и Z: Сходство и различия трех поколений в отношении карьеры и лидерства