She Exports: Що необхідно робити, аби стати експортеркою

Лайфхаки від виконавчого директора SupportYourApp Дар’ї Лещенко

07.08.2018

На ІТ-сферу у чоловіків вже немає монополії. Сьогодні тисячі жінок по всьому світі розвивають технології, виробляють якісні гаджети, пишуть розумний софт, започатковують стартапи. Отже, як розвинути власний ІТ-бізнес до рівня міжнародного та про те, які можливості для досягнення цієї мети сьогодні є у жінок, розповідає Дар’я Лещенко, виконавчий директор SupportYourApp.

Вийти за межі

SupportYourApp є одним з лідерів на ринку України з надання послуг аутсорсингу технічної підтримки користувачів IT–компаній. Також ми надаємо послуги телемаркетингу та HR. На сьогодні ми працюємо з 22 країнами світу. Найчастіше — із США, Канадою, Австралією, Великобританією, Швецією, Німеччиною, Ізраїлем, Іспанією та найцікавіше, звісно, було б збільшити експорт наших послуг до країн Сходу. Японія та Китай завжди були лідерами на ринку новітніх технологій, тому це зовсім інший рівень співпраці.

Щоб налагодити бізнес-зв’язки, я беру участь у різних міжнародних подіях. Цього року, наприклад, відвідала бізнес-фестиваль ITC SheTrades Global (Ліверпуль, Великобританія) у складі делегації She Exports. Ця поїздка дала можливість подивитись на свій бізнес очима інших людей, які можуть підказати та допомогти порадами, а також дала змогу розширити коло знайомств та дізнатися щось нове. Бізнес-фестиваль зібрав жінок-підприємниць з усього світу для обміну досвідом та професійного розвитку. Це було корисно і цікаво для всіх, не зважаючи на те, що економічний стан країн-делегатів різний.

Нетворкінг передусім

Програма бізнес-фестивалю у Ліверпулі пропонувала різні формати. Крім сесії у конференц-залі, також були цікаві коучингові лекції з певних галузей та зустрічі з менторами. Можна було поговорити з власницями бізнесів із розвинутих країн, перейняти їхній досвід та зрозуміти, як його можна надалі використати у власній справі. На мою думку, корисно брати участь у таких заходах, бо, по-перше, можна обмінятися досвідом із підприємницями з усього світу, — це допомагає різносторонньо дивитися на те, що ти вже робиш роками, а по-друге, — знайти нових партнерів серед успішних підприємниць із різних галузей, перейняти їхню бізнес-модель та дізнатись про нові експортні можливості. Таким чином можна зрозуміти, як покращити результати власної компанії.

Чому важливо підтримувати жінок

У різних країнах світу жінки в бізнесі є потужною силою, хоча недооціненою в деяких країнах, які розвиваються. З іншого боку, в Україні така демографічна ситуація, що жінок у працездатному віці стає більше. Також є дуже багато освічених жінок, які навчалися і працювали за кордоном, та можуть успішно використати свій лідерський досвід в Україні. Жінки завжди бачать можливості, які є на світовому ринку та можуть активно реалізовувати свій потенціал, зокрема за допомогою чоловіків. Зараз потенціал жіночого підприємництва, насправді, лише починає розкриватися.

Для розвитку жіночого підприємництва з експортним потенціалом можна організовувати події на кшталт бізнес-фестивалю ITC SheTrades Global, де було обрано підприємниць з чотирьох високопотенційних експортних галузей: «Textile and Apparel», «Beauty and Wellness», «IT and Business Process Outsourcing», «Tourism». Є можливість підвищити ефективність тим, що почати організовувати вузькопрофільні (тематичні або галузеві) бізнес-події для жінок. Інтенсивне спілкування з колегами стимулює до пошуку та створення різних можливостей для партнерства, експорту і спільного виходу на ринки інших країн, це все допомагає прискорити зростання бізнесу.

П’ять порад для майбутніх підприємниць

1. Впевненість в собі. Найголовніше з мого досвіду – вірити в себе та не здаватися, тому що нічого не виходить одразу (не завжди успіх приходить з першої спроби). Якщо це ваш перший бізнес, є віра в себе та бажання спробувати, то варто рішуче діяти, звільнившись від сумнівів та страху.

2. Знання. Якщо не вистачає теоретичних чи практичних знань, то можна отримати додаткову освіту або здобути знання за конкретним фахом. Зараз це зробити набагато легше: є безліч онлайн-курсів та платформ, які дають змогу у вільний час навчатися, навіть якщо ви зайняті на основній роботі.

3. Наставник. Знайти людину, яка порадить, підтримає та буде прикладом для наслідування. У мене є досвідчений бізнес-партнер і мені дуже допомогло те, що будь-яку хвилину я могла звернутися до нього за порадою, коли чогось не знала.

4. Стосунки з людьми. Чим би ви не займалися, важливо залишатися людиною і думати про відносини та своє ставлення до інших.

5. Бути вірною власним принципам. Зважаючи на мій досвід, найголовніша цінність — бути вірною власним принципам. Перш за все, це розсудливо приймати рішення, слухати власну інтуїцію в неоднозначні моменти, бути чесною та справедливою з партнерами, клієнтами та працівниками, завжди докладати максимум зусиль. Всі ці принципи допомагають отримувати потрібний результат, оточувати себе відданими людьми та бути задоволеною справою, якою я займаюсь.

Дізнатися більше про цінність і важливість різноманітності (diversity) та її вплив на ефективність бізнесу ви зможете під час Business Wisdom Summit, який відбудеться у Києві 27-28 вересня за адресою: концерт-хол «Атлас», вул. Січових Стрільців, 37-41.

Підготувала Аліна Севастюк, керівниця напрямку She Exports Офісу з просування експорту

— Читайте також: She Exports: Как построить бизнес в Украине и выйти на внешние рынки