Денис Шарпило: «Підлітки показують, що навіть в такому ранньому віці вже можна змінювати світ»

15-річний активіст про те, як можна змінити своє місто на краще

20.11.2018

У свої 15 років Денис Шарпило бере активну участь у житті Києва і зокрема Оболонського району. Разом з іншими підлітками він створив товариство “Добрі справи”. А останнім соціальним проектом хлопця стала установка «собачої вбиральні» — станції для прибирання за домашніми улюбленцями. Про те, як змінювати світ на краще і надихнути своїм прикладом оточуючих, Активіст та спікер конференції унікальних тінейджерів «Завтра_» розповів у інтерв’ю WoMo.

«Добрі справи» — що це за товариство та чим воно займається?

Рік тому я брав участь у конференції для підлітків. Там ми працювали у малих групах над створення соціального проекту і наша команда створила товариство «Добрі справи», ключовою діяльністю якого є корисні для громади справи, які можуть робити навіть підлітки. Цим ми мотивуємо людей і показуємо, що навіть в такому ранньому віці ми можемо змінювати світ.

Звідки взялася ідея встановлення «собачої вбиральні»?

Я зацікавився темою екології і вирішив пов’язати її з тими проблемами, з якими регулярно зіштовхуюся і які можу вирішити. В мене завжди був собака, і моє правило номер один — завжди прибирати за ним на вулиці. Але я помітив, що в моєму мікрорайоні дуже незначна кількість людей прибирала за своїми улюбленцями, що мене дуже дивувало. Випадково побачив пост на Facebook про те, що група активістів встановила спеціальну вбиральню в одному з парків Києва. Певні обговорення в нашому мікрорайоні про встановлення такої вбиральні були, але до дій так і не дійшло. Я зрозумів, що якщо сам цього не зроблю, то ніхто й не зробить. Отже вирішив діяти.

Сама станція складається з двох блоків — один для біопакетів, у які збирають сміття, а інший — саме для сміття. Власник собаки бере пакетик з першого блоку, прибирає за тваринкою, викидає використаний пакет у другий блок смітника.

Звідки ти взяв кошти?

На той момент сама станція коштувала 3 750 грн, а власних збережень я мав лише 1 200 грн. Тому спочатку спробував зібрати кошти серед жителів свого будинку, але вдалося за тиждень зібрати лише 500 грн. Більшого успіху вдалося досягти завдяки постам у соцмережах. Вже за півтора тижні я мав потрібну суму, але оголошення розповсюдилося і стало обговорюваним. Його помітив і сам виробник собачих вбиралень, зв’язався зі мною і подарував станцію за ініціативність. А кошти, які вже було зібрано, я витратив на закупку біопакетів на цілий рік. Знаходиться станція за адресою: Київ, проспект Героїв Сталінграду, 24-А.

Хто утилізує сміття?

Спочатку це була проблема, але вдалося її вирішити. Я звертався до нашого місцевого ЖЕКу з пропозицією взяти відповідальність за прибирання цієї станції, але мені сказали, що такими питаннями займається Київзеленбуд. У Київзеленбуді спочатку теж відмовили, але коли вдалося знайти контакти людини, яка займає керівну посаду, — установа взялася прибирати станцію.

Що, на твою думку, стримує підлітків у реалізації ідей?

Є дві головні причини: страх розчарування і відсутність підтримки. Часто важливу роль можуть відіграти саме соціальні мережі. Люди можуть написати коментарі в підтримку, через соцмережі можна знайти однодумців, або навіть, як в моєму випадку, зібрати кошти.

Якою на твою думку, має бути сучасна базова освіта?

Я вважаю, що нашу систему освіти потрібно змінювати і брати приклад з систем західних країн. Адже багато фактів підтверджують, що саме їхня освіта є найкращою. Крім навчання вони роблять акцент на соціальну діяльність, волонтерство і спорт. У нашій країні повинно також це розвиватися, і ми повинні більше робити якихось цікавих проектів та розвивати волонтерство. До того ж, я вважаю, що учень повинен сам вибирати ті дисципліни, які хоче вивчати. Це не обов’язково має бути 17-18 предметів, які ми зараз вивчаємо у школі. Це може бути й 5-6 предметів, але тих, які учень буде вивчати з задоволенням і вони мотивуватимуть його до саморозвитку та самореалізації в майбутньому.

Чи варто в школі впроваджувати предмет, пов’язаний з екологією та захистом довкілля?

Я вважаю, що в школі це може грати як позитивну, так і негативну роль, оскільки може сприйматися як нав’язування. Але для когось такий предмет чи курс може бути цікавим і надихнути на свою ідею чи навіть проект.

Що для тебе виступ на конференції «Завтра_»?

Для мене — це можливість розповісти свою історію, розказати про свою діяльність. Я дуже сподіваюсь, що для когось це стане прикладом і мотивацією робити якісь гарні речі, змінювати на краще нашу країну та світ.

Підготувала Катерина Савенко

Почути більше історій від українських підлітків ви зможете на всеукраїнській конференції унікальних тінейджерів «Завтра__» 24 листопада.

Адреса: конференц-хол «ДЕПО», вул. Антоновича, 50, Київ.

Програма заходу

— Читайте також: Создатели InSky Energy: «Пока мы не колонизировали другие планеты, нужно попытаться сохранить эту»