Дихайте. Не дихайте: Невидимі загрози в повітрі

Про небезпечні речовини в атмосфері

26.03.2019

У попередньому матеріалі ми розповідали про те, що повітря в Україні сильно забруднене, як на вулиці, так і в приміщеннях, де воно, за статистикою, є бруднішим у 2-5 разів. Давайте розберемося, що є причиною таких показників.

Формальдегід

Ви коли-небудь звертали увагу на специфічний запах нових меблів? Формальдегід – головне його джерело. Він також міститься у шпалерах, ламінаті, пластмасі і фарбах, миючих засобах, шкіряних виробах, тютюні та навіть у деяких харчових продуктах. Не забудьте додати до цього зовнішнє джерело – вуличне повітря, насичене парами цієї шкідливої ​​речовини, що виділяється в процесі роботи промисловості і транспорту. Іншими словами, уникнути контакту з ним практично неможливо: формальдегід потрапляє до вашої оселі як через кватирку, так і разом з принесеними додому предметами. Вдихання парів формальдегіду загрожує розвитком ринітів, бронхітів, кон’юнктивітів, а також ураженням центральної нервової системи, що викликає запаморочення і судоми.

Сигаретний дим

Навіть якщо у вашій квартирі ніхто не курить, привід для занепокоєння можуть створити сусіди. Йдеться про залишковий сигаретний дим. Згідно із даними дослідження Університету Дрексель, він містить речовини, які переміщаються повітрям, чіпляючись до аерозольних часток, і осідають на різних поверхнях у квартирі. Майже третину компонентів повітря в брудних місцях складають залишки тютюнового диму, навіть якщо в них ніхто не курив протягом довгого часу.

Пил

Невидимий, але небезпечний: за рік у середньостатистичній квартирі його збирається близько 18 кг. Пил містить безліч елементів різного походження: частинки морської солі, ґрунту та грибків, мікроорганізми, а також дрібнодисперсні частки PM 2.5. Останні становлять найбільшу загрозу для організму, оскільки в силу розміру здатні проникати крізь біологічні бар’єри організму, куди зазвичай не проникають біологічно активні речовини. Частки PM 2.5 – це загальна назва забруднюючих частинок розміром менше 2.5 мікрометрів, якими можуть бути дрібні шматочки асфальту, автопокришок, тверді частинки солей (сульфати і нітрати) і залишкові продукти горіння. Через дрібний розмір, запобігти їх потраплянню до організму разом із повітрям – майже неможливо. Затримати ці частинки можуть лише очищувачі повітря зі спеціальним нанофільтром.

Висока концентрація пилу шкідлива для легенів, а регулярне його вдихання може стати причиною бронхіту, алергії, а також загострення таких захворювань як цукровий діабет і астма. За статистикою, зараз алергічною астмою і сезонним алергічним рінокон’юнктівітом (який також називають сінною лихоманкою) страждає 20% населення планети, а до 2040 року кількість людей зі схильністю до алергії зросте до 40%.

Крім усього іншого, пил також є розносником бактерій, вірусів і пилових кліщів. Пилові кліщі – це мікроскопічні, небезпечні для людини організми, що містяться у пилу. Кліщі живуть абсолютно у кожному будинку, в усіх місцях скупчення пилу – килимах, подушках, на поверхні меблів і книг. Вони харчуються продуктами розкладу, наприклад, відмерлими клітинами людської шкіри. Ці організми здатні викликати кліщову алергію – чутливість до білків, за допомогою яких паразити розщеплюють клітини шкіри. Саме ці білки і викликають сильні реакції, від кон’юнктивіту при укусах до бронхіальної астми при вдиханні. Хітинова кутикула пилових кліщів також є сильним подразником слизової оболонки дихальних шляхів і здатна викликати хронічний нежить.

Безумовно, перспектива потрапляння всіх зазначених вище речовин в організм лякає. Втім, є чимало способів захисту та очищення повітря. Про них читайте у наступному матеріалі.

— Читайте також: Без шуму та пилу: Тренд на екологічний будинок