Дмитро Лопушанський: «Не чекайте, поки знання впадуть вам на голову»

Спікер конференції "Завтра_2037" про сім способів зрозуміти своє покликання у житті

06.04.2018

«Успіх для мене настане тоді, коли про мою компанію буде знати хоча б кожна друга людина у світі», ‒ всміхається львів’янин Дмитро Лопушанський. У свої 15 років, він вже встиг розробити стартап-ідею додатку Under Control, що дозуватиме проведений в Інтернеті час, а тепер працює над соцмережею Tagbe та чат-ботом Newskit. Мотивують Дмитра успіхи великих компаній на кшталт Apple чи Amazon. Він мріє, що одного дня створить і свою компанію, що стане популярною в усьому світі. Проте до своєї мрії він прийшов не одразу. На всеукраїнській конференції для унікальних тінейджерів «Завтра_2037» у Львові Дмитро розповів, як не витрачати час даремно, та вже у шкільному віці зрозуміти, яким є твоє покликання.

Як я зрозумів, ким хочу стати у майбутньому

Ще кілька років тому я дуже не любив, коли мене запитували: «Ким ти хочеш стати, коли виростеш?» Я не знав, що відповісти на це питання, бо тоді я взагалі не замислювався про своє майбутнє.

Два роки тому мої батьки дізналися про освітню платформу GoITeens. Так я став першим студентом тоді ще невідомого у Львові навчального центру. Я записався на курси по FrontEnd, простіше кажучи, – вчився робити веб-сайти. Курси тривали цілий рік, і за той час я зрозумів, що мені дуже подобається сфера IT. Після закінчення курсів я почав більше практикуватися, робив свої сайти і навіть на замовлення – для брата та знайомих. Так я заробив свої перші гроші і здобув цікавий досвід. Сьогодні я відвідую ще один курс від GoITeens, цього разу вже по BackEnd. Наразі я вивчаю мову програмування Python, яка займається серверною частиною.

Минулого року я почав розробляти свою стартап-ідею проекту Under Control. Якщо коротко, це додаток для дозування та контролю перебування людини в Інтернеті. В червні я мав свій перший пітч і отримав досвід першого публічного виступу. Все пройшло не дуже гладко – я хвилювався, ледве вимовляв слова, але зрештою зміг захистити проект. Наразі я відклав його розробку через технічні складнощі та велику кількість конкурентів.

Тож тепер я займаюся двома іншими проектами. Один з них – чат-бот Newskit, новинний Telegram-бот, який у зручний час надсилатиме читачам добірку свіжих новин з обраних ними сайтів. Другий проект – соцмережа Tagbe, з класними і цікавими функціями. Вона буде пов’язана з чат-ботом.

7 речей, що допоможуть зрозуміти своє покликання у житті

1. Самоосвіта

Цей пункт, на мою думку, найголовніший. Якщо вам подобається якась сфера, то раджу не чекати, поки знання з неї впадуть вам на голову, чи візьмуться звідкись з неба. Те, що ви можете робити просто зараз, ‒ це і є самоосвіта. Я виділив п’ять основних моментів, які активно застосовую у своєму житті:

  • читання книжок;
  • перегляд навчальних відео;
  • читання туторіалів;
  • читання статей на новинних веб-сайтах;
  • проходження онлайн-курсів.

2. Шкільна діяльність

Я знаю, що школа не завжди буває цікавою. Але вона дає багато різних можливостей. В школі можна спробувати себе в різних олімпіадах і конкурсах та зрозуміти, ким ви хочете бути. Ви готуватиметеся до них, вирішуватимете цікаві завдання, виступатимете і зрозумієте, був цей процес цікавий вам чи ні. Якщо був – welcome, продовжуйте працювати в цій сфері й надалі.

3. Курси

Припустимо, ви вже знаєте, що вам подобається. Тоді, мабуть, ви захочете поглибити свої знання. Один з класних способів – записатися на курси, як офлайн, так і онлайн. Серед онлайн-курсів раджу Coursera та Edx, але вони англійською мовою. Українською є хороший аналог – Prometheus. Із офлайн-курсів зазначу ті, які пройшов сам, ‒ GoITeens, МАН і «Винахідник». Вибирайте самі те, що ближчі вам до душі.

4. Власний проект

Коли вже осягнете якусь сферу, вам буде потрібна практика. Раджу взятися за якийсь проект, особистий чи командний. Головне – не боятися розповідати про нього іншим людям. Я знаю багатьох, хто боїться, що ідею можуть просто вкрасти. Але це не так.

Ваш проект – це айсберг. Все, що ви розповідаєте іншим, ‒ це тільки верхівка. Решта – концепт і більша частина проекту, – під водою, це знаєте тільки ви. У вас не зможуть вкрасти проект, бо тільки ви знаєте всі деталі та технічну частину. Іншим ви показуєте тільки обгортку вашої ідеї. А розповсюдження знань про ваш проект має позитивну частину. Ви розкажете одним, ті розкажуть іншім, а ті – ще іншим. Так у вас з’являться багато потенційних клієнтів.

5. Події

Якщо ви вже мали кілька своїх проектів, варто спробувати взяти участь, наприклад, у хакатонах. Там, звісно, треба мати серйозну витримку, бо деколи хакатон – це 24 чи 48 годин безперервної роботи в команді. Але, думаю, це класно, тож спробуйте.

Раджу вам відвідувати різні івенти. Найкращий спосіб пам’ятати про них – це ставити позначку «Цікавить» у Facebook. Ви отримуватимете нагадування та будете постійно пам’ятати, куди хотіли піти.

На подібних заходах вас можуть помітити та запросити на стажування або на роботу в компанію чи стартап. Так, наприклад, сталося зі мною на ITDoors, де свою стартап-ідею презентував Олег Новосад із Softserve. Я познайомився з ним, але не міг навіть подумати, що за півроку він напише: «Хочеш попрацювати в моєму стартапі Severenity?» І от вже півроку я працюю в команді крутих людей над не менш крутим стартапом. Тож якщо вас цікавить якась сфера і ви хочете робити більше, думаю, вас обов’язково помітять і запросять.

6. Знайомства

В мене є свої інгредієнти для хорошого знайомства:

  • робіть перший крок;
  • будьте дружні та привітні;
  • будьте собою;
  • усміхайтесь;
  • поводьтесь відкрито та невимушено;
  • дивіться в очі;
  • слухайте та ставте запитання.

7. Оточення

В процесі досягнення прогресу від вас залежить лише половина результату. Інша половина залежить від вашого оточення. Тому дуже важливо те, як ви його сформуєте. В мене підсвідомо відбувається фільтрація людей – ті, хто впливають на мене позитивно, і ті, хто впливають негативно. Це не означає, що при знайомстві з людиною, я одразу закидаю її в одну з груп. Цей процес триває довший час.

Наприклад, коли при розмові з людиною я отримую новий досвід, нові знання, чи мені просто весело, то з цією людиною я намагаюся комунікувати більше. А якщо людина демотивує мене, зневірює у собі і приносить негатив, то я стараюся не включати її до списку своїх друзів. Звісно, я не оточую себе лише тими людьми, які схожі на мене. Це можуть бути різні люди, але вони не повинні впливати на мене негативно. Маю вас також попередити, що деякі люди можуть виявитися не тими, ким здаються на перший погляд. І, в принципі, це може бути, як в позитивному, так і в негативному розумінні.

Наостанок хочу сказати важливу річ – кожен з вас може досягнути своєї мрії. Але для цього потрібні три речі – час, зусилля і неймовірне бажання насправді це зробити.

Підготувала Марія Педоренко

Фото: ekonomika+

— Читайте також: Христина Сосяк: «Насправді будь-який фейл може перетворитися на ваш особистий успіх»