Мій колишній — психопат

Правила спілкування з тими, для кого не існує правил

28.08.2018

Буває шлюб щасливий, буває — нещасний. А буває шлюб з психопатом, ставка у якому — це ваше життя. Якщо вам вдалося піти від такого партнера, тоді вам пощастило, але як бути, якщо у вас є спільні діти? Правила спілкування роз’яснює Катерина Габрієль, психолог, травмотерапевт, EMDR-спеціаліст.

Тема непроста. Проте я сподіваюсь, що цей текст стане в нагоді тим батькам, або опікунам, хто пройшов пекло під назвою «розлучення із психопатом/соціопатом». Опираючись на особистий досвід психологічної практики, скажу, що частіше працювала із жертвами психопатів, проте декілька випадків терапії самих психопатів теж мала. Я не буду розповідати про причини виникнення психопатій (хоча портрет психопата опишу), а торкнусь більш болючого, на мою думку, питання: якими мають бути правила спілкування дітей та екс-пертнера із психопатом після розлучення?

Хто такий психопат?

Власне, всі ми є дещо «дивними», але якщо до певної міри наші «диватства» можна пояснити особливостями характеру, то психопатія — за межами норми, це патологія характеру. Потрібно зазначити, що і психопати, і соціопати — це соціалізовані особистості, які з більшою долею ймовірності потрапляють до кримінальної частини суспільства. За даними закордонних досліджень (на жаль, в Україні подібних досліджень не проводять) частка психопатів та соціопатів складає від 1 до 3%.

Хоча в класифікаторах психіатричних захворювань (DSM 5 та МКБ 10) терміну «психопатія» не існує, натомість є визначення антисоціального типу особистості. Якщо коротко, то його можна розпізнати у людині за наступними критеріями:

  • обман (навіть використання фальшивих імен та історій) для задоволення особистої вигоди, або задоволення;
  • імпульсивність, дратівливість, агресивність;
  • провокація бійки або насильства;
  • зневажання особистою безпекою та безпекою інших;
  • безвідповідальність (на що вказує нездатність утриматись на постійному місці роботи);
  • надмірна демонстративність відсутності почуттів, що супроводжується жорстокістю та ігноруванням;
  • раціоналізація переживань інших людей.

Стратегія психопата

Психопати мають свою стратегію щодо впливу та маніпуляцією своїми жертвами. У книзі доктора Пола Бабіяка та доктора Роберта Харе «Змії в костюмах: коли психопати виходять на роботу» було виділено декілька алгоритмів управління жертвою:

  1. Позитивне підкріплення (похвала, надмірні вибачення, поверхнева емпатія).
  2. Негативне підкріплення (залякування, погрози, шантаж, тиха агресія, почуття провини, плач, вигляд жертви).
  3. Нестійке, або полярне підкріплення, ціль якого — створення клімату страху та невпевненості. (Такої стратегії психопат дотримується задля того, щоб у жертви складалось уявне намагання продовжувати добиватись якоїсь уявної мети. Так, до прикладу, відбувається під час гри у азартні ігри: здається, що виграш приходить, але врешті-решт ти все одно програєш).
  4. Покарання (словесні образи, вибухи гніву, загрозлива поведінка. Це все відбувається задля того, щоб встановити контроль над жертвою).

Правила спілкування з токсичним ексом

Так, сім`ю хочуть мати багато хто з нас. І психопати не виняток. Але коли «історія любові» вашої сім`ї скінчилась, і ви нарешті вибрались із павутиння деструктивних стосунків, то, швидше за все, після періоду відновлення вам доведеться повернутись до вирішення болючого питання, яке стосується виховання дітей. А саме: як будувати спілкування, щоб завдати мінімальної шкоди дітям та собі? Тоді запам`ятайте: найбезпечніший підхід до психопата — не мати з ним жодних справ. Власне, на цьому можна було і закінчити, але що робити, коли вас поєднують спільні діти і екс-партнер бажає їх бачити?

Не вірте

Навіть якщо він/вона раптово починають цікавитись вашими спільними дітьми задля їхнього/вашого добробуту. Це все відбувається заради чогось, це все фальш та підготовка для психологічної битви і, врешті, перемоги. Не думайте, що відбулось щире каяття, і він/вона «нарешті одумалися». Психопати люблять драму! Вони зроблять все, щоб справити враження та отримати вашу реакцію. Плач, істерика та розповідь про те як він/вона жалкують — це все для вашої реакції. Будьте неприступні, уявіть, що ви в ковпаку неприступності. Адже психопат діє лише заради особистих інтересів. З`ясуйте, що це за інтерес. Що стоїть за потребою «турботи і прояву доброти». А потім переходьте до наступного кроку — уявної перемоги.

Уявна перемога

Знайте, що ви не мусите повідомляти психопата про важливі для вас речі. Ви маєте право не говорити, не ділитися тим, чим не хочете (яким би чином він не намагався вивідати це у вас). Метою психопата є перемога. Діти, для досягнення цієї мети, є відмінним інструментом маніпуляції. З`ясуйте в якій битві вас намагаються перемогти? Чого хоче ваш колишній партнер/партнерка. І давайте відповідь, створивши умови «уявної перемоги бою», тобто зробіть так, ніби переміг ваш супротивник (а у справах з психопатом саме він/вона є саме супротивником). Маючи справу з психопатом, заручіться підтримкою посередника (наприклад, адвоката). Чим менше спілкування з психопатом, тим краще для вас. Бажання психопата приносити муки, а особливо, коли ви в розлученні, тому не дайте ніякої можливості зробити це для нього/неї.

Документи проти маніпуляції та брехні

Напевно, якщо ви стали жертвою психопата, але вивільнились із його пут, то ви вже знаєте, що маніпуляція та обман для вашого колишнього/ньої — найліпша справа. Тому, запам`ятайте, що у вас повинні бути будь-які докази та документи своєї правоти. (Швидше за все, найбільш брудними ці прийоми стануть під час встановлення правил опіки та спілкування з дітьми).

Нікого не посвячуйте у свої плани

Щоб дістатись до вас, психопат намагатиметься використати ваших рідних людей, презентуючи такий інтерес «піклуванням та з найкращих міркувань». Тому, тримайте всі плани, документи, навіть думки, при собі, як би це важко не вдавалось…

Дотримуйтесь суворих правил та чітких кордонів

Встановлюючи правила опіки та спілкування з дітьми, використовуйте договір із чіткими, деталізованими правилами. Угода має бути бездоганною, в ній мають бути прописані не лише правила, а й відповідальність за їх невиконання/недотримання. Психопати розуміють лише силу. Якщо це сила закону, то скористуйтесь нею!

Дайте собі час

Якщо ви відчуваєте тиск та неможливість протистояти, то йдіть на вулицю, виходьте з приміщення, полиште місце взаємодії із психопатом. Час без нього/неї дасть змогу на роздуми і можливість уникнення невірних рішень.

Зберігайте спокій

Якщо це неможливо, то найбезпечніше що ви можете зробити, — це повторювати, як мантру: «Спокій. Лише спокій». Говоріть спокійно та чітко: “Зараз я відмовляюсь з тобою розмовляти, коли ти кричиш/тиснеш на мене”. такі аутотренінги допоможуть тримати голову холодною, бо спілкування із ним, як війна. Але у війні із ексом, ймовірно, постраждають діти, тому ваше завдання — попіклуватись про безпеку власну та дітей.

Коли це скінчиться?

Швидше за все відносини зійдуть нанівець, коли у колишнього/колишньої з`явиться нова жертва. І коли це станеться, навіть не смійте картатись почуттям провини, бо якщо ви вже не разом із психопатом, це означає, що ви зробили все можливе для збереження власного здоров`я та благополуччя дітей.

— Читайте також: Скок у гречку: 7 переосмислених фактів про невірність