Фотопроект: 7 підлітків про сексуальне виховання та толерантність

Український і датський погляди

20.07.2018

У спілкуванні дорослих та дітей немає бути табуйованих тем, впевнена 17-річна Надя з Данії. Разом із ще чотирьома підлітками-однодумцями вона завітала до України, щоб прочитати лекцію про сексуальну освіту та взяти участь у київському Марші рівності. WoMo скористалися нагодою та поспілкувалися з Клаусем, Надею, Кетрін, Джулією та Ханною про те, звідки вони дізналися про секс, як розуміють концепцію сексуальної згоди та що думають з приводу буллінгу гомосексуальних підлітків. Ті ж самі запитання ми поставили і двом українським підліткам – Поліні та Клімові. Кому вони схильні довіряти у питаннях сексу найбільше та що не так з секс-освітою у школах Києва, читайте у нашому проекті. 

Клаус

17 років

Про секс я дізнався завдяки кіно. Побачив щось на кшталт «Американського пирога» по телебаченню. Подумав тоді: «Що це вони роблять?» і запитав батьків, а вони відверто зі мною поговорили. У Данії, коли діти досягають підліткового віку, вчителі починають з ними говорити про тілесні зміни, а потім у років 13-14 – і про секс та його наслідки без використання контрацепції. До речі, у Данії вік сексуальної згоди – 15 років. А у Швеції нещодавно прийняли закон: якщо людина не отримує згоду до сексу, то статевий акт розцінюється як зґвалтування. Я дуже відверто розповідаю про це, тому що і зі мною ці питання батьки та вчителі обговорювали відверто. Адже менструація, наприклад, – це абсолютно природнє явище. І батькам не потрібно соромитись говорити про секс із дітьми. Якщо у них є діти, то вони точно знають, що це таке (сміється). Якщо усе ж таки є бар`єр, то, можливо, краще звернутись до спецалістів.

Секс-освіта надзвичайно важлива. Якщо ми поглянемо на деякі африканські країни, де рівень сексуальної освіти доволі низький, то у них прямо пропорційно високий відсоток ранніх вагітностей та венеричних захворювань. Але секс-освіти не вистачає і у прогресивних країнах, де підлітки вважають, що перерваний статевий акт можна використовувати як засіб контрацепції, щоб дівчина не завагітніла, або навпаки – можна завагітніти, займаючись оральним сексом.

Моя найбільша мрія, щоб хлопці та дівчата з ЛГБТ-ком`юніті мали змогу вільно приходити до себе додому зі своїми партнерами. Люди ж з гетеросексуальною орієнтацією не виправдовуються, що вони такі. То чому повинні гомосексуали? Я зрозумів, що я гей, у 11-12 років, – це той вік, коли підлітки починають заглядатись на один одного. Але дівчата мене не приваблювали. Коли я про це сказав своїй мамі, вона відповіла: «Ок, це нормально». У 13 років я зізнався своїм однокласникам та вчителям, що я – гей, і всі сприйняли це також нормально. Багато залежить від рівня освіченості та виховання людини. І я хочу сказати усім людям, які хейтять ЛГБТ: перш ніж сказати щось образливе, подумайте. Ваше право вважати, що буди гомосексуальною людиною це не ок. Але подумайте, чому так? Можливо, вам не вистачає відповідей? Тож замість того, щоб принижати людину, просто поговоріть із нею, попросіть її пояснити, як це. А батькам, діти яких роблять камінг-аут, я хочу сказати ось що. Ви не можете перестати любити свою дитину після такого зізнання. Вона так само залишиться вашою плоттю та кров`ю. Але якщо вам все ж таки важко прийняти свого сина чи дочку, зверніться за професійною допомогою.

Надя

17 років

Про секс я дізналась від друзів у школі. Адже, коли про це починають говорити твої однолітки, важко не почути. Мені було приблизно 10 років, тому я не до кінця розуміла, що це таке. Про такі речі я, як правило, розмовляю зі своєю мамою, ми з нею близькі подруги. Але, думаю, що сексуальна освіта сьогодні необхідна. Важливо, щоб у дитини був той дорослий, якому вона довіряє і який може відповісти на її питання, адже не всі підлітки можуть звернутись за відповідями до своїх батьків. У нас у школі є тематичні тижні, коли на уроках підімається тема сексу. Звісно, коли ми були молодшими, ми хихотіли на таких уроках, але сьогодні – ні.

Важливо пояснювати підлітками, що «ні» не означає «так». Ні – це ні. Подивіться на рух #MeToo — це результат того, що люди не розуміють поняття «згода».

У спілкуванні дорослих та дітей немає бути табуйованих тем. Зокрема якщо ми говоримо про гомосексуальну орієнтацію. У моєму оточенні є друзі-гомосексуали. І для мене це не є чимось незвичним. Хоча, звісно, деякі люди можуть реагувати на них якось негативно. Але у такому випадку я завжди готова захистити своїх друзів і попросити ту людину, яка нам заважає, залишити нас у спокої.

Поліна

13 років

О сексе я, наверное, узнала из сериалов. Точно уже и не помню. Но явно не от родителей. Они собрались мне все рассказать где-то год назад, а я в ответ: «Не надо, я уже все знаю». Когда я пошла в четвертый класс, одноклассники уже во всю разговаривали об этом. Правда, как-то скрыто, намеками, но было понятно, о чем речь.

Раньше я училась в обычной школе, и там на уроках никто о сексе ничего не рассказывал. Сейчас я в альтернативной школе, и недавно к нам пришла женщина, которая читает лекции о сексе. Она говорила четыре часа, без перерывов. Больше всего говорила о согласии на секс. Что да – это да, а нет – это нет. И по-другому быть не может. Часть детей хихикала, часть – краснела, один вообще не выдержал и вышел, были такие, что записывали себе что-то. Некоторых даже возмутило, что мальчикам и девочкам читали одну и ту же лекцию, мол, нужно было разделить. Но, как по мне, разницы-то никакой нет. Такие лекции – это, конечно, хорошо, но, мне кажется, что об этом нужно рассказывать чуть раньше. Лет в 10, например, когда все только начинают обсуждать. У многих в этом возрасте есть ложные представления о сексе, услышали о чем-то и начинают по незнанию сами додумывать. А в 13 лет все уже все обсудили, кому-то даже надоело. Я думаю, что в вопросах сексуального образования стоит доверять родителям. Но мне стыдно обсуждать это с ними, хоть родители и говорят всегда: «Мы тебе друзья». Иногда и с друзьями это неловко обсуждать. Но, если бы у меня возникли какие-то вопросы, я, наверное, обратилась бы к родителям, потому что в интернете много неправды.

У меня есть бисексуальная подруга – ей нравятся и мальчики, и девочки. Я абсолютно нормально к этому отношусь и вообще поддерживаю ее. К счастью, ее никто не буллит. Но в целом наше общество не очень толерантное. Недавно был случай, когда мы с друзьями ехали в маршрутке, и одна бабушка начала орать на моего друга за то, что он не хочет уступать ей место. Он подвернул ногу, поэтому и не вставал. Но потом на крик бабушки из толпы ответил какой-то мужчина: «А может он гей?» Я возмутилась: «Что? Причем здесь это? Какая разница?!» Большую роль тут играет воспитание. У меня в окружении есть один мальчик, у которого и папа относится плохо к гомосексуалам, и дедушка. Я пытаюсь с ним разговаривать: «Ты понимаешь, что человек не выбирает, к кому испытывать влечение». Но все бесполезно. Или вот есть позиция: «Я не против, но пусть они не показываются». Это очень странно. Если уж ты не против, то у гомосексуалов должны быть такие же права, как и у людей с гетеросексуальной ориентацией.

Клім

16 років

Мне было лет 10, когда одноклассник сказал: «Забей в Google, посмотри». Я забил. Это была порнография. Странный опыт, мне не понравилось. Собственно, так я и узнал о сексе. Конечно, от родителей до этого были какие намеки. Они объясняли, что я не из капусты появился, а биологическим путем. С фантазией у меня все в порядке, так что я даже, наверное, расстроился. А как было бы классно, если бы меня аист принес. Вот это был бы разрыв шаблона!

Родители, на мой взгляд, самый адекватный источник в плане сексуального образования. Во-первых, они близкие тебе люди, а, значит, общение будет открытым. Во-вторых, у них есть опыт и определенный багаж знаний. Понятно, что всецело доверять не надо никому. Информацию всегда стоит перепроверять. Но прислушиваться к их словам стоит. Я не стесняюсь говорить с родителями о сексе. Скажу: «Мам, давай поговорим», ‒ и все. Ее это тоже не смущает, если ребенок спросил, значит его это действительно интересует. Взяли по чашке чая и разговор пошел.

В школе секс – это табу, мертвая тема. Учителя ничего не рассказывают. У нас в основном женщины в возрасте работают, поэтому, когда 16-летний ребенок начинает задвигать о сексе, их это повергает в ужас. А в таком возрасте ты так или иначе начинаешь говорить о сексе в любом контексте. На уроках биологии эту тему затрагивают частично. Максимум – как устроены органы. И все. Извне может кого-то и приглашают, но я на такие занятия не хожу, потому что уже получил для себя достаточно информации. Осталась практика. Вообще, секс-образование в школе, конечно, необходимо. Лет с 13-14, когда наступает пубертатный период. Раньше, мне кажется, стоит только объяснять, как появляются дети. Смысл объяснять семилетнему ребенку, что такое безопасный секс, если эти знания ему фактически не нужны? А когда ребенок становится «дееспособным», можно уже говорить: «Ребята, надо делать так. Пожалуйста, думайте о безопасности». Думаю, рассказывать о сексе нужно в разговорной форме. Тема щепетильная – лекция может просто отпугнуть. А разговор в кругу за чашкой чая расслабляет и можно спокойно все обсудить.

Секс не по согласию – это совсем не то, что нужно человечеству. Секс в какой-то мере и для удовольствия тоже а, когда удовольствие получает только одна сторона, по моему мнению, это неправильно. У меня есть знакомая, которую заставили. Сказали: «Давай попробуем, тебе понравится!» А у нее потом травма на всю жизнь, потому что она не хотела. Ей лет 15-16 было. Поэтому согласие должно быть обязательным.

К гомосексуальности я отношусь нормально. Если я дружу с человеком, значит, он важен для меня. Поэтому если я узнаю, что ему/ей нравятся мальчики или девочки, то приму это. Для меня важно только то, какой человек. В моем кругу гомосексуальных ребят нет и в школе я с буллингом геев не сталкивался. Гомофоб имеет достаточно узкое мышление. В его голове просто не такого понятия, как принятие. Поэтому говорить: «Прими брата своего ближнего» бессмысленно. Думаю, нужно прессовать в ответ. Минус на минус даст плюс.

Кетрін

17 років

У четвертому класі до нас на заняття прийшла шкільна медсестра та розповіла якусь загальну інформацію про секс. Здається, саме тоді я й дізналася, що це таке. На той момент я вже знала, як на світ з’являються діти, але не більше. Натомість батьки вперше заговорили зі мною про секс десь два роки тому, коли мені вже було 15 років. Спочатку щось розповідали вони, а потім вже я почала звертатися до них із запитаннями. Медсестра приходила до нас ще кілька разів. Було трохи ніяково, але, з іншого боку, круто, бо ми отримали якісь знання від людини, якій можна довіряти.

Важливо, щоб діти знали, як себе захистити. Для цього і потрібна секс-освіта. У Данії є сайти громадських організацій, куди ти можеш звернутися із запитанням і дізнатися якусь базову інформацію про секс. Є також група підлітків, ми називаємо її «Sexualists». Вони приходять до шкіл і розповідають дітям про секс. Мені здається, це чудова ідея, бо з людьми свого віку говорити про секс набагато легше, ніж зі старшими. Я чула про те, що у Швеції є закон про письмову згоду на секс. З одного боку, це трохи занадто, не думаю, що люди мого віку хотітимуть підписувати якісь папери. Але з іншого – це дуже важливо, бо ми чуємо багато історій про людей, які були близькі до зґвалтування чи навіть стали його жертвами. Якщо ти хочеш зайнятися з кимось сексом, то якимось знаками показуєш це своєму партнерові. Але я розумію, що деякі люди можуть неправильно зрозуміти ці знаки і побачити бажання зайнятися сексом там, де його нема.

Мій кращий друг – гей. Здається, я завжди знала про його орієнтацію, а потім, коли йому було 12 років, він розповів мені про це. Не пам’ятаю, що я відповіла, та після його камінг-ауту я не стала дивитися на нього іншими очима. Все залишилося, як і було. Як на мене, нема нічого поганого в тому, щоб бути самим собою. Важливо показувати, що всі люди різні, говорити про це. Нам пощастило зі школою, в класі була дружня атмосфера і ніхто не стикався з чимось схожим на буллінг. Але, якщо таке трапляється, обов’язково треба говорити, що це жахливо. А тим, на кого спрямована агресія варто закривати вуха й не слухати. Якщо ти булліш когось, значить, у тебе є проблеми із самим собою.

Джулія

18 років

У ранньому віці всі ми часто обговорюємо, звідки беруться діти. Але в той момент, напевно, ніхто не пов’язує це із сексом. Частіше за все про це розповідають старші брати та сестри. Так було і зі мною. Про секс я дізналася років у 13. До нашого класу прийшла шкільна медсестра, принесла презервативи і розповіла якісь базові речі. Коли ти маленький, ти все береш на віру. Пам’ятаю, я часто чула історію, мовляв, що більше в чоловіка рука, тим довше в нього пеніс. Є також популярний міф про те, що чоловікам секс подобається більше ніж жінкам. Тому, звісно, обговорювати такі речі треба з людьми, у яких вже є знання чи великий досвід. З тією ж шкільною медсестрою. Звісно, мені простіше говорити про секс із друзями, ніж, наприклад, із батьками. Але, якщо в мене виникають якісь запитання, я можу звернутися до них. Все ж таки їм є що розповісти.

У старших класах тему сексу ще частково зачіпали на заняттях з біології. Але в чистому вигляді сексуальної освіти в нас немає. Проте, як на мене, вона необхідна. Було б непогано отримувати на таких заняттях знання, які можуть стати тобі у нагоді в будь-який момент.

Наразі в мене немає партнера, проте мені здається дуже важливим займатися сексом, тільки коли кожен до цього готовий. Завжди треба домовлятися. Той самий шведський закон про письмову згоду на секс частково може здаватися дивним, але, думаю, це непогана ідея. Дівчата зможуть убезпечити себе від зґвалтування, а хлопці ‒ від неправдивих звинувачень.

Клаус, мій кращий друг, ‒ відкритий гей. Коли він розповів мені про це, я усіляко намагалася допомогти йому, бо спочатку він не хотів говорити своїй матері. Думаю, він вважав, що люди засудять його за гомосексуальність. Тоді йому було не дуже легко. Але з часом все налагодилося – в школі його прийняли таким, який він є, однокласники поставилися до його гомосексуальності з розумінням. В іншому випадку людям варто пояснювати, що бути геєм чи лесбійкою ‒ абсолютно нормально. Потрібно вчити їх прийняттю.

Ханна

17 років

Про секс я дізналась від вчителів, напевно, у 10 років. Звісно, що говорити про секс відверто ‒ це ново. Ми не звикли обговорювати цю тему вдома з батьками, але розмовляти потрібно. Адже незнання майже завжди призводить до негативних наслідків. Зі своїми батьками я майже не спілкуюсь на цю тему, думаю, що краще звернутись до інтернету або друзів, чи вчителів.

Декілька моїх друзів у віці 16-17 років зізнались, що вони ‒ геї. І знаєте, це круто! І круто, що вони зізнались, на мою думку, це нормально, коли чоловік любить чоловіка. Проблема у тому, що не вистачає адекватної інформації або люди не хочуть чути. Як на мене, то рівень толерантності у суспільстві можна підвищити за рахунок комунікації ‒ завдяки розмовам. І якщо зараз мої відповіді читають батьки, чиї діти зробили камінг-аут, я хочу сказати: it`s ok to be a gay! (бути геєм ‒ це ок, ‒ прим. ред.).

Фото: Емма Солдатова

Услышать больше историй от украинских подростков вы сможете на всеукраинской конференции уникальных тинейджеров «Завтра__» 24 ноября в Киеве.

Программа мероприятия

‒ Читайте также: TeensForShe: Почему поколение Z выступает за гендерное равенство