Христина Сосяк: «Насправді будь-який фейл може перетворитися на ваш особистий успіх»

Спікерка конференції "Завтра_2037" про те, як отримати користь із невдач

05.04.2018

Чи можуть невдачі стати перемогами? Так! У цьому впевнена 17-річна Христина Сосяк, програмістка, авторка соціального проекту «ІТ-школа майбутнього». Саме цій темі вона присвятила свій виступ на всеукраїнській конференції для унікальних тінейджерів «Завтра_2037» у Львові, надихнувши підлітків не опускати рук за жодних обставин.

Як я стала програмісткою

Розкажу я вам про успіхи та про фейли, які кардинально змінили моє життя. Почалося все два роки тому, коли я не могла вирішити, що мені робити далі. Я перебрала усі професії – від юриста до дизайнера, аж раптом переді мною постав виклик. Цей виклик змінив моє життя на 180 градусів. Мій друг, який тоді повернувся із Кремнієвої долини, розповів, що програмування – це та галузь, яка змінює світ, змінює все навколо й може змінити моє життя. Отже я маю це спробувати. Й, може, я не стану програмістом, але принаймні матиму такий досвід. Мені тоді, такій далекій від ІТ і всього технічного, здавалося, що простіше дістатися Місяця. Але я за це взялася і виклик прийняла.

Замість того, щоб дивитися фільми, я дивилася онлайн-курси із програмування, а замість того, щоб читати романи, читала книги про стартапи. І чим більше я дізнавалася, тим більшим ставало бажання якось застосувати на практиці мої знання. Так народилася ідея проекту «ІТ-школа майбутнього», й єдине місце, де я могла його втілити, це була моя школа. Суть проекту у тому, щоб інтегрувати ІТ-технології у навчальний процес. За чотири місяці ми інтегрували ІТ-технології в уроки з фізики, алгебри, геометрії та англійської мови, отримали підтримку від громадських організацій та фінансову допомогу у розмірі 100 тис. грн від ІТ-компанії.

Коли я починала програмувати, то чула наступне: «ІТ – це не для дівчат. Ти не зможеш добре написати код. Ти не така розумна». Тоді я задумалася: «Хіба й справді дівчата не можуть написати код так само добре, як хлопці?» І відповідь я отримала наступну: «Можуть!». Сталося це у Львові, коли брала участь у кемпі, де 25 дівчат зі всієї України розробляли мобільні додатки та стартами, які можуть змінити світ.

Чотири фейли, які перетворилися на успіхи

Фейл #1

Отже, надихнувшись ідеєю стартапів та технологічного підприємництва, я повернулася до Івано-Франківська із бажанням зробити щось корисне та цікаве у моєму місті. Два місяці ми із командою працювали над концепцією та програмою, щоб запустити перший стартап-інкубатор в Івано-Франківську.

Зі своєю ідеєю стартапу я прийшла до мера. У мерії я випадково зустріла голову інвестиційного фонду й він попросив, щоб я розказала про свій проект. Я розказала, але фідбек отримала не такий, на який сподівалась. Я була на емоціях, мовляв, я крута, дайте мені півмійона гривень! Але мені сказали «ні». Діватися було нікуди, отже я таки пішла до мера. Стоячи перед дверима його кабінету, я зрозуміла, що треба щось змінити. І я змінила спосіб спілкування. В результаті проект підтримали. Й той чоловік, який 10 хвилин тому говорив мені, що я замолода, щоб звертатися до таких поважних людей із своїми «сирими» проектами, сказав, що він бере на роботу тільки тих людей, у яких він може чогось навчитися. Отже він хоче взяти мене на роботу. Це було надзвичайно, адже ніколи фейл так швидко не ставав успіхом! Наразі ми маємо два крутих продукти, які реально вирішують проблеми нашого міста.

Фейл #2

Далі, коли я розвивала проект, мені постійно доводилося спілкуватися із різними людьми, представниками компаній. Так я познайомилася із колективом «RoboclubIF». Спочатку мені здалося, що стався факап – я розповіла їм про свій проект, але він нікого не зацікавив на той момент, мовляв, роби собі, дівчино, своє, а ми робитимемо своє. Але за тиждень вони запропонували співпрацю, й я погодилася. Це було, мабуть, найкраще рішення у моєму житті. Разом ми втілили у життя декілька глобальних проектів, метою одного із яких є безкоштовне навчання 650 дітей із 47 шкіл програмуванню. Ще один проект запуститься у квітні спільно із ГО «Інша освіта». Він має на меті навчати програмуванню дівчат. Із 400 учасників 50% складатимуть дівчата, які вчитимуться теж безкоштовно.

Фейл #3

Кожного разу, коли я бралася за нові проекти, коли я прокидалася о 5.00 ранку, щоб займатися математикою та програмуванням, найбільшим моїм мотиватором була мрія працювати в ІТ-компанії. Це те, що драйвило мене працювати більше. Отже, я прийняла рішення стажуватися в ІТ-компаніях Івано-Франківська. Й в одній компанії мені запропонували роботу. Отримавши джоб офер, — мрію всього мого життя, —  я прийняла дуже нелогічне рішення. Я відмовилася. Я не знаю, що сталося б, якби я почала там працювати, але зараз, дивлячись на цей фейл, я розумію, що це мій успіх. Бо зараз я є співзасновницею компанії, яка має офіс навпроти тої омріяної компанії.

Фейл #4

Я говорю про наш стартап-інкубатор як про один із найбільших успіхів, але насправді він був одним із найбільших файлів. Тому що у нас були завищені очікування, мотивація змінити світ та ледь не полетіти у космос. Аж ось ми зібрали людей, і думали, що у них мотивація буде такою самою. А насправді прийшли десятеро підлітків, яких привели батьки, бо батьки хотіли, щоб їх діти навчилися багато заробляти. Але діватися було нікуди, бо потрібно було щось робити. Наразі ми маємо команду із десятьох людей, які розробили два додатки, ми маємо справжній дрім-тім, який хоче йти уперед, готових жертвувати розвагами, аби працювати у нас.

Хочу звернути увагу на те, що наші досвіди — це не завжди наші успіхи. У цих успіхах, про які я розказала, були й факапи. Головне в такі моменти не дати собі зламатися й слід пам’ятати, що інколи файли є набагато кращими мотиваторами, ніж успіхи. Отже, насправді будь-який фейл робить нас сильними. Фейл – це добре, це означає, що вам потрібно рухатися далі.

Декілька корисних порад

Коли під час фейлу я відчуваю, що надламуюсь, мені необхідно щось, щоб мене підтримало. Отже, я розробила декілька правил, якими поділюся з вами:

1. Змініть обстановку, змініть коло спілкування. Підіть до зовсім невідомих вам людей, спробуйте думати інакше, подивіться атмосферне кіно, поїдьте до іншого міста. Це допоможе побачити ваш фейл з інших боків.

2. Подякуйте за фейл. Подумайте над тим, що окрім нього у вас є стільки хорошого, стільки гарного навколо, що той фейл просто загубиться серед добрих речей.

3. Цінуйте тих, хто поряд із вами. Бо завдяки саме цим людям ви можете реалізовувати себе, а коли у вас щось не виходить, вони підтримають вас.

4. Кожен день, прокидаючись о 4.45, щоб вчитися, я мотивую себе тим, що усвідомлюю: успішними є не ті, хто мають найвищий IQ, а ті, хто готові йти до мети роками. І якщо стався фейл, попереду вони бачать не можливі помилки, а оту свою мрію, до якої йдуть.

Підготувала Іра Керст

Фото: ekonomika+

— Читайте також: Завтра_2037 у Львові: 10 думок талановитих підлітків