Найвидатніші жінки в історії: 9 надихаючих лекцій TED

Рольові моделі для ваших доньок

Найвидатніші жінки в історії: 9 надихаючих лекцій TED
05.12.2023

Яким було життя дівчат у Стародавньому Римі? Чому жінка, що правила Єгиптом, носила бороду? Які відкриття зробили дослідниці, що жили за вікторіанської доби? Що важливого зробила для розвитку медицини жінка, яка навіть не була медиком? Дізнайтеся просто зараз надихаючі історії про сильних, розумних та впевнених жінок, які можуть слугувати рольовими моделями для ваших доньок.

Фараон, який не буде забутий/The pharaoh that wouldn’t be forgotten

Хатшепсут була жінкою-фараоном під час Нового царства в Єгипті. Через двадцять років після її смерті хтось розбив статуї, зафарбував фрески та намагався стерти її ім’я та образ з історії. Але хто це зробив? І чому? Дослідниця Кейт Нарев розкаже історію Хатшепсут та знайде підказки до розгадки цієї давньої головоломки.

Історія проти Клеопатри/History vs. Cleopatra

Вона була найвідомішою жінкою стародавнього світу, королевою, яка підкорила двох непереможних генералів Риму. Але чи була вона просто спокусницею, чи величною правителькою Єгипту? Вчений Алекс Гендлер висуває цю суперечливу фігуру на суд історії.

Справжня історія про Сакагавею/The true story of Sacajawea

На початку ХІХ століття молода індіанка Сакагавея була зарахована дослідниками Меріветером Льюїсом та Вільямом Кларком до складу експедиції, що мала на меті вивчити природу західних штатів. Вчена Карен Менсінг розвінчує деякі міфи, які оточують образ цієї героїчної жінки.

Війни, які надихнули на «Гру Престолів»/The wars that inspired Game of Thrones

Починаючи з 1377 року, середньовічна Англія потерпала від боротьби за владу між двома шляхетними сім’ями. Ця суперечка, що тривала 30 років, отримала назву «Війна Червоної та Білої троянд», у якій важливу роль відігравали вельможні жінки. Історик Алекс Гендлер ілюструє, як цей історичний конфлікт став основою сценарію «Гри Престолів».

Внесок дослідниць/The contributions of female explorers

За часів королеви Вікторії жінкам було не властиво ставати дослідницями. Але все одно були розумні, хоробрі та наполегливі жінки, яким вдалося зробити величезний внесок у розуміння маловивчених до того часу куточків планети. Спікер TED Кортні Стівенс розповість про трьох жінок: Маріанну Норт, Мері Кінгслі та Олександру Девід-Нєель, які протистояли громадським патріархальним заборонам, і пояснює, чому ми повинні бути їм за це вдячні.

Безсмертні клітини Генрієтти Лакс/The immortal cells of Henrietta Lacks

Уявіть щось досить маленьке, що менше за пилинку, але таке, що має ключі до розуміння раку, вірусології та генетики. На щастя, для нас така річ існує у вигляді трильйонів та трильйонів людських, лабораторних клітин під назвою HeLa. Але як саме вчені отримали ці клітини? Робін Буллі розповість історію Генрієтти Лакс, жінки, чия ДНК допомогла створити багато різних ліків та зробити відкриття в медицині.

Геніальність Марії Кюрі/The genius of Marie Curie

Марія Склодовська-Кюрі — єдина з усіх вчених отримала дві нобелівські премії з двох різних галузей науки. Революційні дослідження вченої заклали основу для розуміння фізики та хімії, проклали шлях для розвитку онкології, технологій, медицини та ядерної фізики. Однак, що вона, власне, зробила? Відео розповідає про деякі із найбільш революційних відкриттів Марії Склодовської-Кюрі.

Розалінд Франклін: забутий герой ДНК/Rosalind Franklin: DNA’s unsung hero

Насправді ДНК відкрила англійка, на ім’я Розалінд Франклін, хоча Нобелівську премію за це отримали інші вчені — Уотсон та Крік. Свої дослідження вони проводили на базі робіт Розалінд. Ви почуєте справжню історію про цю видатну вчену та її відкриття.

Чотири сестри у Стародавньому Римі/Four sisters in Ancient Rome

Чим у Стародавньому Римі могла займатися молода заможна дівчина? Знайомтеся: це Доміція. А це її сестра Доміція, ще одна сестра Доміція та молодша сестра — теж Доміція. Рей Лоренс розповість вам про життя та дозвілля цих дівчат, попри те, що історики дуже мало знають про життя жінок у цій, досить добре документованій, історичній епосі.