Последовательная сознательность: Этап личных практик потребления

Опытом создания органического рациона и энергосбережения делится фермер Татьяна Яблонская

Последовательная сознательность: Этап личных практик потребления
25.04.2017

Як споживати менше, щоб зробити якість життя вищою? Відповідальне відношення до ресурсів, пріоритет екологічних продуктів – потужний тренд європейського способу життя, який хочеться розповсюдити і на українські родини. Тож у спецпроекті WoMo ми показуємо надихаючі приклади реальних родинних практик у цій царині. Своїм досвідом свідомого споживання з нами поділилася Тетяна Яблонська, засновниця органічного господарства ТМ «Світ Біо», організатор Українського Органічного Кластеру сільгоспвиробників, автор проекту прямої доставки продуктів від фермера «Сімейна Корзина organic&slow food».

Що є для вас свідоме споживання? Який зміст ви вкладаєте у цей термін?

Коли ти усвідомлюєш, що ти – мати і тобі треба дати дітям здоров’я, то розумієш, що не можна годувати їх неякісно. Моя головна задача – забезпечити родину здоровою, органічною їжею. Відповідальність за дітей приводить до усвідомлення, як зробити продукт і дати його іншим людям.

Коли суспільство зрозуміє, як виробляються продукти, то свідомість почне працювати на те, щоб відрізняти інтенсивне господарювання від органічного чи фермерського. На конференціях, зустрічах я розмовляю з людьми, і виявляється, що вони навіть ніколи не замислювалися, звідки взявся продукт, представлений на полицях супермаркетів. Люди не розуміють, що салат, наприклад, вирощений на найновітніших технологіях гідропоніки і хімії. Коли людина починає дізнаватися інформацію і аналізувати, наскільки важливі органічні продукти в раціоні, то вона починає задумуватися, що саме вона їсть. Для мене це і є свідоме споживання – розуміння того, наскільки важливе і необхідне здорове харчування.

— Читайте также: Последовательная сознательность: Этап «Эко-сертификация»

Які ваші вимоги до продуктів?

Якщо казати саме про органічні продукти, то вони повинні бути вироблені органічним способом. Також бажано, щоб я знала господарство та його власників, якщо говорити про вітчизняні продукти. Я з довірою ставлюся до європейських органічних продуктів, знаю, що маркування «зеленим листочком» – це знак якості та дотримання стандартів.

Якщо говорити про неорганічні продукти, але фермерські, то я обов’язково маю знати особисто власника чи хоча б побувати на виробництві та мати результати лабораторних аналізів. В супермаркетах таку інформацію доволі важко дізнатися, але, наприклад, у великих магазинах на питання «Звідки це м’ясо?» вам дадуть відповідь, і це вже прогрес.

Може, з огляду на те, що в мене є органічна ферма, я можу собі дозволити більшу кількість здорових продуктів. Такого рівня важко досягнути, якби у мене нічого не було і треба було все купувати в супермаркеті. Але я би хотіла, щоб у кожній сім’ї було хоча б органічне молоко – щоденний, найнеобхідніший для дітей продукт, з якого треба починати.

З досвідом органічного виробництва до мене прийшло усвідомлення – необхідне сезонне харчування. Взимку помідорів мені не хочеться, і як би не пахнув огірок, я його не купую. Зимою ми купуємо тільки зелень – і бажано, щоб вона була органічною.

Який процент органічних продуктів на вашому столі?

Я – не показник, бо маю ферму, і з неї формується наш стіл. Можу сказати, що в мене 80% їжі – органічні. Це і м’ясо, і хліб, і молочні продукти, і крупа, і яйця, і олія, і абсолютно всі овочі. Ми купуємо в супермаркетах хіба що солодощі, які люблять діти. Моя свідомість дуже сильно змінилася – коли я заходжу в супермаркет, то мені навіть незручно, бо нічого не треба!

Не кожен зможе для такої мети заснувати для себе ферму. З іншого боку, чому б і ні? Не обов’язково вирощувати тони продуктів на експорт, можна облаштувати на 10 гектарах господарство, щоб забезпечувати їжею свою сім’ю, а на залишках заробляти. І тоді ти робиш корисні речі для себе, робиш добро для людей і не протираєш штани на роботі, якщо вона тобі нецікава. Ось Джим Хаас, наш пекар, – він жив у США, був банкіром, чемпіоном світу з академічної греблі. Але він закохався в нашу українку, у них три хлопці вже народилися. Він каже, що втомився від цифр, які втратили для нього цінність. І почав пекти хліб: сам встає о четвертій ранку і все готує, сам розвозить його, є виробником хліба абсолютно європейського типу.

Які ще практики свідомого споживання ви маєте, якщо говорити не про харчові продукти?

У нас на господарстві всі лампочки змінені на ощадливі, і ми дуже радіємо, бо зараз маємо дуже економні рахунки. Ми поставили дров’яні котли, а також LED-лампи вуличного освітлення, що забирають мінімум електроенергії.

Якщо говорити про навколишнє середовище, то я бачу погану тенденцію: в криницях стає дуже мало води. У нас на господарстві було озерце, що збагачувалося підземними джерелами. Але воно пересохло, і це для мене живий приклад того, наскільки людина робила гірше навколишньому середовищу. Ми шукали, думали, може джерела замулилися, але воно вже втрачене.

Якщо говорити про наше домашнє господарство, то я купую органічну побутову хімію, і великими об’ємами, щоб її надовше вистачило. Пральна машинка у нас також налаштована на ощадливий режим – вона бере менше електроенергії, засобів для прання, води для полоскання. Для цього потрібні вкладення, адже такі машинки дорожче коштують, але вони дійсно виправдовуються.

Скільки коштує свідоме споживання?

Воно набагато дешевше. Якщо говорити про ферму, то заощадження коштів видно протягом року. Якщо в родині, то за місяць економія вже відчувається. Якщо ти привіз набір органічних продуктів і не купуєш ні ананас, ні майонез для салатів, то це коштує дешевше. Для мене велика привабливість руху Slow Food в тому, що треба готувати з локальних, а не екзотичних продуктів. У нас проста їжа, і я вважаю, що це добре.

Як свідоме споживання змінює якість життя?

Я як свідомий споживач вважаю, що якість мого життя значно покращилася. Наприклад, ми не маємо проблем з лікуванням. У нас в ньому немає потреби – діти не хворіють простудними захворюваннями. І так щороку.

Як привчати дітей до свідомого споживання?

Треба зразу все правильно робити, не зображати з себе тих, ким ви не є. Треба жити правильно, і дитина буде копіювати ваш приклад. Я дітям кажу: поки чистиш зуби, вимкни кран, нехай вода не біжить. І моя донька так робить. Вона вимикає зайве світло у домі, шукає відро для сміття, щоб викинути упаковку. І навіть вказує, що інші діти роблять неправильно.

— Читайте также: Последовательная сознательность: Этап «расставание с ненужным»