Право на помилку: 10 корисних думок з книжки Джессіки Бекол

"Людям комфортно бути з тими, хто відкрито говорить про свої недоліки"

02.07.2018

Джессіка Бекол ‒ американська письменниця, викладачка, керівниця Вуртельського центру роботи і життя при Коледжі Сміт, що впроваджує різноманітні програми для жінок з лідерства, корисних життєвих навичок, психологічної допомоги. Книжка «Право на помилку», що українською вийшла у видавництві #книголав, з’явилася як підсумок власного життєвого шляху Бекол та досвідів її студентів. Мета видання – довести широкому колу читачок, що помилки – це природні етапи життя, бізнесу, стосунків. Не варто ставитися до них як до трагедії, треба йти до мети з усвідомленням того, що ідеальних людей не існує. Цінність кожного з нас в індивідуальності, а не гонитві за шаблонними уявленнями про успішність.

Чим корисна ця книжка

Суспільство має забагато вимог до жінок. Згідно з даними звіту організації Girls Inc. за 2006 рік, дівчата ще з початкових класів школи відчувають «обов’язок бути бездоганними, вправними, стрункими й поступливими». Все це тисне на особистість, змушуючи виходити із зони комфорту, провокує появу невпевненості у собі. Невдачі у багатьох суспільствах, крім, можливо, ізраїльського, є стигмами, яких важко позбутися. Людину, а особливо жінку, якій трапилися негаразди у кар’єрі чи власному бізнесі, доволі легко оточить мара зі співчуття близьких і друзів, порад на кшталт «краще вийди заміж, у цьому призначення кожної жінки». Книжка Джессіки Бекол переконує в тому, що помилки – це природньо, і не варто зосереджуватися на них. Аналізувати, робити висновки, проговорювати – так, адже у цьому криється велика сила змін у самоусвідомленні.

1. «Куди б ви не йшли, за яку б роботу не бралися, ви завжди маєте працювати над удосконаленням своїх професійних умінь, а не сподіватися отримати винагороду від своєї компанії чи керівництва, тому що одного дня їх може не стати. Натомість вам краще розцінювати себе як фрилансера, розширювати свої навички й можливості, які ви потім заберете з собою на наступну роботу, і на наступну, і ще на наступну».

2. «Немає ні школи, ні сеансу терапії, ні суми грошей, які б нагородили вас такою мудрістю й силою, як повний провал. Коли малі діти торкаються чогось гарячого, вони плачуть від болю. Потім вони більше ніколи того не торкнуться. Як і ви».

3. «У будь-якій сфері випробовується наша здатність долати перешкоди. Іноді труднощі – це знак, що час змінюватися, а іноді це лише вибоїна на шляху до вашої мрії. Уміння побачити між ними різницю – це виклик, і правильної відповіді тут немає!»

4. «Можливість бути собою на роботі – ключовий елемент того, щоб почуватися частиною спільноти і працювати продуктивно. Відчуття ізольованості звичне як для «кольорових», так і для ЛГБТ-людей. Пошук професійних груп і подій, сфокусованих на підтримці таких спільнот, – важлива форма самодопомоги».

5. «Людям комфортно бути з тими, хто відкрито говорить про свої недоліки, хто не намагається здаватися тим, ким насправді не є. Набагато легше йти по життю, якщо ти чесний і визнаєш свої слабкі сторони, а не прикидаєшся весь час».

6. «Програш у змаганні за посаду – чи в будь-якій іншій ситуації, де ви конкуруєте за роботу, – не є показником того, як би ви впоралися з тією роботою, і не означає, що ви повинні зупинитися. Так само, як коли ви відкриваєте компанію і просите інвестиції на неї: якщо з вашою першою компанією нічого не вийде, хіба це означає, що ви не можете бути підприємцем чи мати успішний бізнес? Ні!»

7. «Якщо ви припустилися помилки, дуже важливо відрізняти дію від людини. Те, що ви зробили, було помилкою, однак ви – не помилка. Просто зізнайтеся в цьому й з’ясуйте, як можна впоратися з цим краще. Знайдіть когось, кому довіряєте, і поговоріть про це. А коли ви бачите, як хтось інший припускається помилки, будьте співчутливим слухачем. Допоможіть людині усвідомити помилку, не присоромлюючи її».

8. «Ви можете мати підстави погодитися на менше грошей, тому що отримуєте інші бонуси – досвід чи престиж. Проте, особливо в наш час, будьте дуже-дуже обачними, щоб не потрапити в пастку роботи задарма лише заради того, щоб себе «проявити». У рідкісних випадках це може бути того варте, однак зазвичай це просто експлуатація. Ви варті більшого. До того ж, «прояв себе» не оплатить ваші рахунки».

9. «Іноді невдачі – єдиний спосіб рухатися вперед. Ви можете прочитати тисячі книжок про публічні виступи, та поки ви самі не вийдете на сцену, то не зможете рости. Навчання на власному досвіді – ключовий момент».

10. «Процес створення, втілення будь-якої ідеї в реальність полягає в тому, щоб перенести цю задумку зі стану абсолютної досконалості у вашій голові до стану відносної недосконалості в реальності. Це стосується кожного роману чи картини: досконалі в уяві творця, однак недосконало втілені. Ви можете дивитися на це як на помилку, або ж як на можливість взаємодії, адже прямуючи саме шляхом помилок, ми здатні жити творчо».

— Читайте також: Як ефективно вчитися: 12 порад від спікерів TED