Правовий лікбез: Приватні судові виконавці у сімейних справах

Як відстояти права дітей

16.11.2017

Наразі на розгляді у Верховній Раді перебуває проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів (проект Закону № 7277 від 10.11.2017). Новий закон повинен був би допомогти вирішити питання щодо утримання дитини у разі несплати аліментів одним з батьків. Не так давно в Україні з`явилися й приватні судові виконавці: що це за фахівці, які їхні повноваження і як вони можуть захистити інтереси дитини при виконанні рішень у сімейних справах, — коментар дає Оксана Купер, магістр права, журналістка.

Кілька місяців тому в Україні розпочали роботу перші приватні виконавці — правники, які поряд із державними виконавцями відтепер здійснюватимуть примусове виконання судових рішень на правах самозайнятих осіб. За задумом реформи, саме вони покликані покращити відсоток успішних виконавчих проваджень. Отже, відтепер процедура відбуватиметься за так званою змішаною системою і кредитори самі визначатимуть, звертатися їм до державного чи приватного виконавця.

Сімейні справи

Проте певна категорія справ, у тому числі тих, що пов’язані із рішеннями немайнового характеру у сімейних справах, не є підвідомчими приватним виконавцям, і залишаться виключно у віддані державних виконавців. Зокрема, за законом приватні виконавці не зможуть виконувати:

  • рішень про відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею або усунення перешкод у побаченні з дитиною;
  • рішень про виселення та вселення фізичних осіб;
  • рішень, за якими боржниками є діти або фізичні особи, які визнані недієздатними чи цивільна дієздатність яких обмежена.

Проте такі обмеження не стосуються рішень майнового характеру в сімейних справах (наприклад, про розподіл майна та виплати аліментів), із якими можна звертатися до приватних виконавців.

Послуги приватних виконавців

Послуги приватних виконавців є платними. Основна винагорода приватного виконавця залежно від виконавчих дій, що підлягають вчиненню у виконавчому провадженні, встановлюється у вигляді:

  • фіксованої суми — у разі виконання рішення немайнового характеру;
  • відсотка суми, що підлягає стягненню, або вартості майна, що підлягає передачі за виконавчим документом.

Закон передбачає, що розмір основної винагороди приватного виконавця встановлюється Кабінетом міністрів. Так, за повне або часткове виконання виконавчого документа майнового характеру вони одержуватимуть основну винагороду у розмірі 10% стягнутої ним суми або вартості майна, що підлягає передачі за виконавчим документом.

Як обрати приватного виконавця

Знайти необхідного фахівця у відповідному Єдиному реєстрі приватних виконавців України на сайті вітчизняного Міністерства юстиції досить просто. Реєстр містить відомості про всіх приватних виконавців, які уже офіційно (після виконання усіх законодавчих процедур) можуть проводити такі виконавчі дії. Користування безкоштовне, цілодобове і не містить жодних обмежень.

Пошук у реєстрі можна здійснювати за прізвищем, ім’ям та по батькові виконавця, номером посвідчення та виконавчим округом. Якщо ви не знаєте вашого потенційного виконавця на ім’я, пошук за виконавчим округом — найефективніший. За результатами система повідомить, скільки приватних виконавців наразі працює у межах ваших області/міста (мовою закону: виконавчого округу), координати офісу приватного виконавця та контакти (електронна скринька та номер телефону). За результатами пошуку, реєстр також дозволяє скопіювати/завантажити результат для подальшого використання у вигляді інформаційної довідки.

Окрім реєстру, як також передбачає закон, інформація про приватних виконавців виконавчого округу та реквізити їхніх офісів розміщуються у всіх судах та в органах державної виконавчої служби, розташованих у межах такого виконавчого округу. Проте на сьогодні до роботи виконавцями стали тільки кілька десятків правників та не у всіх округах уже працюють приватні виконавці. Наприклад, жоден поки не розпочав роботу у Вінницькій та Житомирській областях.

Якщо ваша справа уже перебуває у провадженні державного виконавця, але ви хотіли б її передати приватному, раджу спершу з’ясувати юридичні деталі перебігу справи в ДВС (чи розпочато провадження тощо) та з вашим новим приватним виконавцем (чи беруть до виконання та ін). Це пов’язано із законодавчими нюансами передачі справи (юридичною мовою: виконавчого листа, а не провадження) від органу ДВС до приватного виконавця. З’ясування деталей важливе у будь-якій справі.

Фото из сериала «Развод»

— Читайте также: За алиментами: Права ребенка в имущественных спорах родителей