Супербатьки: 10 найкращих думок з книги Еріки Райшер

Як зробити батьківську роботу на відмінно

07.08.2018

Як стати супербатьками? Для цього треба ознайомитися із 75 стратегіями розробленими психологом та сімейним консультантом Ерікою Райшер, бестселер якої вийшов у видавництві «КМ-Букс».

Розглядайте виховання як навичку

«Визначте проблеми у вихованні (ваші діти вам у цьому допоможуть!) та шукайте нову інформацію і способи розвитку своїх навичок. Коли ви зазнали невдачі, не докоряйте собі («Я погана матір/поганий батько») та переосмислюйте свої дії, шукайте порад, підтримки та застосовуйте знання на практиці».

Розрізняйте ціль та метод

«Коли ви розглядаєте поведінку дітей, навчіться розрізняти цілі та методи. Визначте мету, яку переслідує дитина, і покажіть їй, як можна її досягнути з допомогою інших, більш прийнятних методів, які дитина може застосувати. (…) Ваше завдання — навчити дитину досягати своєї мети за допомогою відповідної поведінки».

Стежте за тим, що і як ви говорите

«Уважне ставлення до того, що ви говорите і як ви це говорите, означає, що, передаючи слухачу повідомлення, ви звертаєте увагу не лише на слова, а також на голос і тіло. Якщо вербальна і невербальна частини повідомлення не збігаються, виникає явище, яке я називаю «неузгодженістю повідомлення».

Розвивайте самоконтроль

«Під час експерименту дослідники проаналізували самоконтроль дошкільнят. Дітей залишали самих у кімнаті з солодощами і визначали, скільки часу дітлахи зможуть чекати. Кілька років потому діти, які найдовше опиралися принаді, мали, як правило, кращі успіхи у навчанні. Насправді, здатність протистояти спокусі миттєвого поїдання зефіру була кращим показником їхнього майбутнього академічного успіху, ніж рівень IQ. (…) Самоконтроль — це навичка, яку можна покращити за допомогою практики, тому переконайтеся, що у дитини для цього буде достатньо можливостей».

Довіряйте власним дітям

«Коли дитина не дотримується правил чи розчаровує вас своєю поведінкою, намагайтесь донести їй, стежачи за своїми словами і невербальними сигналами, що ви розглядаєте її поведінку як роботу, над якої потрібно попрацювати, щоб наступного разу отримати кращий результат. (..) Це означає, що успішні батьки ставляться до поганої поведінки і помилок як до неминучої частини довгострокового процесу навчання і вдосконалення».

Грайте за правилами

«Будьте чесними, зважаючи на етап розвитку дитини і свої особисті цінності. Дітям не потрібно знати усі нудні подробиці, але, опираючись на вік і ступінь зрілості, намагайтеся відповідати щиро. (…) Надмірна похвала може сформувати у дитини завищену думку про власні навички, що може в подальшому перерости у розчарування, коли вона зіткнеться з реальним світом».

Залучайте силу природних наслідків

«Дозвольте дітям переживати природні наслідки від їхніх дій і вибору. Це важливий момент навчання і виховання. (…) У застосуванні природних наслідків є одне важливе виключення: природні наслідки можна застосовувати, якщо вони не несуть ризику для здоров’я чи безпеки інших. (…) Дозволяючи дітям переживати природні наслідки їхнього вибору, ви унеможливлюєте боротьбу за владу, оскільки так ви не втручаєтеся у процес».

Накладайте штрафи

«Якщо дитина позитивно реагує на нагадування про гідну поведінку, не вживайте більше жодних заходів. Однак якщо вас ігнорують, коли ви встановлюєте межі, можливо, слід буде накласти штраф (тобто застосувати наслідки)».

Будьте послідовними

«Послідовність означає, що ви робите те, що обіцяєте — отже, ви передбачувані. Коли ви послідовні, перевірка кордонів зводиться до мінімуму, оскільки діти знають, що ви виконуєте обіцянки і дотримуєтесь слова. (…) непослідовність виникає переважно з однієї з наступних причин:

1. Батьки не звертають на це увагу (тому вони просто не помічають, що поводяться непослідовно).
2. Батьки не хочуть застосовувати наслідки (оскільки це незручно для них).
3. Батьки не можуть застосувати наслідки (це неможливо або їм важко це контролювати)».

Стежте за собою

«Постійний догляд за собою має вирішальне значення для успішного виховання. (…) Достатня кількість часу на себе не лише допоможе вам стати кращими батьками, а й сформує модель здорового способу життя для дітей. (…) Турбота про себе також допомагає пояснити дітям, що потреби інших людей важливі, і забезпечує формування позитивної моделі дорослого життя».

  • Ціна: 95 грн
  • Де придбати: kmbooks.com.ua
— Читайте також: Секрети спокою «лінивої мами»: 10 інсайтів з книжки Анни Бикової