Sustainable Way: 5 проектів українських тінейджерів

Компостування, сортування сміття та папір із опалого листя

20.04.2018

Вважаєте, що принципи сталого розвитку мають змогу впроваджувати лише потужні корпорації? А ось і ні, тому що почати діяти може кожен із нас, не дивлячись на соціальний статус, гендер чи вік. Беріть приклад із українських підлітків, які в свої 13 — 17 років вже започаткували sustainable проекти.

«Компола»

Двоє київських підлітків, Софія-Христина Борисюк і Нікіта Шульга, запропонували директорові своєї школи ідею — збирати відходи з їдальні й компостувати їх, щоб згодом отримувати добрива. Ініціативу підтримали вчителі та учні, й ось вже два роки проект «Компола» збирає кошти на купівлю компостерів та впроваджує ідею компостування в інших школах столиці. До еко-ініціативи долучилися вже понад 30 учбових закладів Києва, й якщо ви теж хочете змінити екологічну ситуацію на краще, почніть із власних будинків, шкіл, вузів та офісів. Приєднатися до «Комполи» можна тут: facebook.com/compola.project.

«Зелена Коробка»

Автором даного проекту є 17-річний львів’янин Ілько Петрик. «Зелена Коробка» має на меті привчити людей до культури сортування сміття. А ще Ілько разом зі своєю командою та партнерами перероблює непотрібні пластик та папір на сировину, із якої виготовляються різні корисні речі, наприклад, паперові пакети. Встановити спеціальні урни для сортування неїстівних відходів легко — треба лише написати активістові сюди: facebook.com/greenboxukraine.

«Bio-utilization of polyethylene»

Цим проектом займається 17-річна біолог Катерина Малкіна із Маріуполя. Вона вже отримала за нього декілька нагород на престижних міжнародних конкурсах. Ідея проекту полягає у тому, щоб утилізувати поліетиленові пакети, які розкладаються понад 100 років, швидко та безпечно — за допомогою окремого виду личинок. Поки Катерина працює над теоретичною частиною Bio-utilization of polyethylene, ви можете підтримати петицію до президента України «Пакет не потрібен», яка вимагає обмежити імпорт, виробництво та обіг тонких поліетиленових пакетів в Україні: rethink.com.ua/uk/petitions/paket-ne-potriben.

«Папір з опалого листя»

Першокурсник Валентин Фречка з Хустщини розробив технологію виготовлення паперу із опалого листя. Перші досліди він провыв вдома на власній кухні, виготовивши кілька аркушів паперу із дубового листя. А потім у хімічній лабораторії вдосконалив процес. Наразі за свій винахід він отримав золоту медаль на Міжнародному фестивалі інженерних наук і технологій, який відбувся у березні 2018 у Тунісі й подав документи на патентування.

«Виробництво адсорбенту для нафти та нафтопродуктів у водному середовищі на основі гидрофобізованого спученого перліту»

17-річний Микола Іванченко відомий своїм проектом «Виробництво адсорбенту для нафти та нафтопродуктів у водному середовищі на основі гидрофобізованого спученого перліту», за який отримав «золото» на міжнародній олімпіаді Genius 2017. Завдяки розробленому Миколою методу, нафту, розлиту у воді, можна з’єднувати в грудочки, збирати і відправляти на виробництво з нафтопереробки. Цей адсорбент може увібрати в сім разів більше рідини, ніж важить сам. У березні 2018 року винахідник за свій проект отримав бронзову медаль на Міжнародному фестивалі інженерних наук і технологій у Тунісі.

— Читайте також: Ілько Петрик: «Соціальне підприємництво має об’єднувати — шукайте друзів, а не конкурентів»