Technovation Challenge: Як потрапити на конкурс з ІТ-підприємництва для дівчат

Розповідає керівник програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund Ірина Озимок

12.11.2018

Ірина Озимок, керівник програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund, амбасадор проекту Technovation Challenge в Україні

Кібердвірник, IT-проповідник, сіті-фермер, проектувальник домашніх роботів, інформаційний стиліст – це лише частковий перелік професій майбутнього. А хто цьому навчає? І де: у школі? університеті? В Україні? За кордоном? Дивовижно, але в школі за три місяці можна навчитись розробляти мобільний додаток. Потрібна лише команда, ментор і бажання. І як показує історія – Україна може бути інноватором в ІТ.

Жінки в тіні ІТ

Світ змінився, мов програмувань побільшало, і у великих компаніях стає дедалі більше жінок. Проте, я експериментально опитала колег, які імена-асоціації виникають зі словами ІТ, комп’ютерні розробки, програмування. Традиційно Стів Джобс та Білл Гейтс, часом згадки про Марка Цукерберга, і якби не було розголосу довкола книги, то і про Шеріл Сандберг (СОО та член ради директорів Facebook) мало б згадали. І досі мало хто знає, що теорію сучасного цифрового світу ще у середині ХІХ століття сформувала саме жінка – Ада, графиня Лавлейс, донька Лорда Байрона. Ада зробила опис ранньої версії обчислювальної машини загального призначення Чарльза Беббіджа, а також таблицю та діаграму, які показували, як саме алгоритм вводитиметься у комп’ютер – так званий список кодованих інструкцій. За це Аду нагородили званням «першого комп’ютерного програміста».

Днями вийшов анонс книги «Це теж зробила вона». Це вже друга частина проекту видавництва «Видавництво» про українок, які зробили чимало в історії не лише нашої країни, а й у світі. Так от, у першому виданні, що вийшов за підтримки WNISEF, є історія Катерини Ющенко з Чигирина. Дівчина вивчала математику і мріяла створити машину, яка виконуватиме різні завдання. Спочатку не вірилося, а згодом Катерина заклала фундамент програмуванню. «[Вона] розробила одну з перших у світі мов програмування високого рівня «Адресна мова», з непрямою адресацією при програмуванні. Саме завдяки цій мові зникла залежність від місця розташування програми в пам’яті. Катерина Логвинівна започаткувала першу школу теоретичного програмування в Україні».

Після цього ще багато жінок докладали зусиль до розвитку комп’ютерних наук, але більшість з них так і залишилися в тіні. Сьогодні ситуація змінюється. Жінки на рівні з чоловіками мають доступ до інформації та освіти. Існує багато програм, проектів, стипендій та стажувань у сфері ІТ, які однаково доступні як жінкам, так і чоловікам. Проте в Україні, та і у світі загалом ще досі існують стереотипи, що ІТ – то не для жінок. Що найкраща кар’єра для жінки – вдало вийти заміж.

Якісні зміни

Зараз лише 25% жінок у світі працюють в ІТ. Причини різні, але кілька з них, як от страх і стереотипи я дуже хочу подолати. Три роки тому Україна приєдналась до світової програми Technovation Challenge – конкурс з ІТ-підприємництва для дівчат віком 10-18 років. Дівчата формують команди та впродовж 3 місяців разом з досвідченими менторами розробляють мобільні додатки зі значним соціальним впливом.

Мені часто ставлять три типові запитання про Technovation:

1. Чому тільки дівчата?
2. Чи реально за три місяці навчитися?
3. Як це справді може допомогти дівчатам, якщо вони не хочуть працювати в ІТ?

І на всі у мене є відповіді.

1. Попри те, що ми живемо у світі, де всі можуть все, існує чимало старих традицій та стереотипів, де дівчата не те, що мають менше прав, а просто або не досягнуть успіху, або вони в них по-іншому працює мислення. Насправді, ця програма не закликає дівчат працювали лише в дівчачих командах, але дає можливість спочатку у своєму колі відчути, що вони сильні, креативні, і обов’язково досягнуть успіху, якщо докладатимуть зусиль. Назвемо це першим етапом до роботи в спільних проектах та змішаних командах.

2. Не буду голослівною, просто скажу, що це вже довели близько 20 000 дівчат з понад 100 країн світу. Лише за два роки існування проекту в Україні більше 300 дівчат з 37 міст взяли участь у Technovation, та 10 тисяч дізналися про проект і зацікавились ним. Дівчата розробили мобільні додатки, покликані вирішити проблеми громади: забруднення навколишнього середовища, здоров’я, безпека, інклюзія, інфраструктура, освіта, домашнє насилля, бездомні тварини та навіть спілкування.

3. Technovation – це більше ніж кодування і мобільні додатки. Проект сприяє розвитку лідерських якостей та роботи в команді, що по суті готує дівчат до будь-якої професії. Такі компетенції є ключовими, адже вже у найближчі 10 років більшість професій будуть пов’язані з ІТ, а близько 50 сучасних професій зникнуть або будуть замінені роботами. А ще, цікаво спостерігати як на фінал програми до Кремнієвої долини з’їжджаються дівчата з Кенії, Канади, України, Узбекистану, Гонконгу, і не всі їхні додатки мають майбутнє, його мають усі дівчата.

А ще ми вчимося не лише від успішних постатей з історії, як Катерина чи Ада, але й від сучасних винахідниць. На запуск третього сезону до Києва приїдуть Софія Петришин та Соломія Леньо, які вже отримали міжнародні нагороди і які є прикладом не лише для школярок, а й нас – дорослих.

Як стати учасницею Technovation?

Варіант 1: прийти на захід 1 грудня, в офіс компанії Grammarly

Варіант 2: зареєструватися на сайті

Варіант 3: слідкувати за оновленнями на сторінці Technovation Ukraine

Фото: Western NIS Enterprise Fund

— Читайте також: Watch Тhis: 12 найпопулярніших підлітків-відеоблогерів України