Вільно за три місяці: Як ефективно вчити іноземні мови

10 найкращих порад з книжки поліглота Бенні Льюїса

26.09.2018

Багато хто не береться за вивчення іноземних мов, вважаючи це завеликим зобов’язанням для нашого перевантаженого життя чи занадто важкою справою. Поліглот та відомий блогер з Ірландії Бенні Льюїс розробив власний метод, завдяки якому ви заговорите вільно будь-якою мовою лише за три місяці. Своїми здобутками він поділився у книзі «Вільно за 3 місяці» (видавництво «Фабула»). Ось кілька вдалих порад із неї.

Бенні розповідає, що в школі йому важко давалися іноземні мови, й скільки б він над ними не бився, результати були дуже й дуже посередніми. Після коледжу іспанська стала необхідною, але не дивлячись на значні зусилля та навіть на переїзд до Іспанії, заговорити цією мовою Бенні довго не міг. Аж поки не зрозумів, що треба змінити підхід. Тепер Бенні Льюїс володіє 20 мовами на різних рівнях майстерності. На вивчення кожної з них він витрачав відносно небагато часу — зазвичай три місяці. Тепер він не лише пише посібники, а й вчить інших на своєму сайті fluentin3months.com, повному дієвих порад та корисних посилань.

Яка у вас мотивація?

Успішна кар’єра, наприклад, може бути дуже ефективним мотивувальним фактором. Однак фокус у тому, що подібні побічні вигоди не можуть бути основною мотивацією, якщо ви дійсно хочете вивчити мову краще. Ви маєте внутрішньо хотіти говорити нею — заради самої мови чи культури людей, які нею розмовляють. (…) Я більше не думав про переваги, які міг отримати через кілька місяців чи років, про ідею, що володіння іспанською зробить мене «крутим»; я щиро палав бажанням вивчити мову, щоб безпосередньо спілкуватися та розуміти інших людей, щоб читати та слухати іспанську мову. Отже, знайдіть хвилинку для того, щоб запитати себе: яка у вас мотивація опанувати нову мову? (…) Отже, елемент, якого бракує, та єдина річ, яка, на мою думку, відрізняє успішних учнів від неуспішних, — пристрасть до мови як такої.

Міф про дорослих і дітей

Дорослі люди не володіють мовами так добре, як діти, лише з однієї причини, але це ніяк не повязано з віком. Дорослим важко вивчати мови через помилковий підхід до справи, через оточення, а також через нестачу ентузіазму. І все це можна змінити. (…) стверджуючи, що ви занадто старі, ви вирішуєте не працювати на повну, а тому вивчити мову не можете. Коло замкнулося.

Я не маю часу

Прогрес відбувається тоді, коли ви знаходите час для того, щоб дозволити йому відбутись. (…) Звільніть час і змініть пріоритети. Не витрачайте зусилля. Сфокусуйтеся на головному, і ви точно матимете час зробити все, що треба. (…) Отже, річ не у кількості місяців чи років, а у кількості хвилин, які ви щодня присвячуєте своєму завданню.

«Ідеальний курс»

Жоден курс не буде ідеальним. Пам’ятаючи про це, підіть та купіть доступну книжку чи підпишіться на безкоштовні курси в Інтернеті й не забувайте виконувати багато іншої роботи — дій, які дозволять вам взаємодіяти з людьми.

Що є вільним володінням

Common European Framework of Reference for Languages — європейська система рівнів володіння іноземною мовою. Вищий початковий рівень — це А2, а нижній просунутий рівень — С1. Отже, рівень А — це те, що я в цілому назвав би рівнем функціонального туриста: достатньо добрий, що бути в змозі потурбуватися про базові потреби, чи просто початковий. рівень С передбачає майстерність: ви можете працювати й розмовляти іноземною так само, як і рідною.

На мою думку, вільне володіння починається з рівня В2 та містить усі рівні, вищі від нього (С1 та С2). Якщо точніше, то людина, яка досягає рівня В2 за шкалою CEFRL, визначається як особа, що: може взаємодіяти з носіями мови з певною мірою безпосередності, що робить регулярну взаємодію можливою без напруження для кожної зі сторін.

Методи запам’ятовування нових слів

Метод ключових слів — асоціювання кожного візуального зображення з чимось, що звучить як слово, котре ви хочете запам’ятати. Наприклад, французькою слово «вокзал» буде gare — я уявляю собі котра Гарфілда, який біжить вокзалом. Якщо самим вам придумати асоціації важко, відвідайте сайт memrise.com і ознайомтеся з деякими мнемоніками, що асоціюються із поширеними в багатьох мовах словами.

Інтервальні повторення — застосування флеш-карток, наприклад, за допомогою спеціального додатку.

Запам’ятовування однохвилинних промов для кращих виступів у промовах. Вам дуже часто ставитимуть запитання: хто ти, звідки, чому вчиш мову? Вивчіть міні-текст. Запишіть відео, поділіться ним онлайн. це ще й прекрасна мотивація та справжня віха, до якої треба йти на ранніх стадіях мовного проекту.

З ким розмовляти

Є багато способів, за допомогою яких ви можете практикуватися в мові, не виїжджаючи за кордон. Ознайомтеся з сайтами couchsurfing.org, internations.org, meetup.com чи групами у будь-якій соціальній мережі, наприклад Facebook і Google+. Ви просто мусите зв’язатися з людьми, які розмовляють мовою, яку ви бажаєте вивчити.

Здійсніть пошук на italki.com (спершу зареєструйтеся на сайті Бенні Льюїса fi3m.com/italki) мовного партнера — носія потрібної мови, або знайдіть приватного вчителя. в обох випадках — практикуйтеся в Skype.

Когнати

Когнати — це слова, які не лише виглядають та звучать знайомо, а й означають те саме, що, як нам здається, вони можуть означати нашою рідною мовою, так само як і тією, яку вивчаємо. (…) Єдина хитрість полягає в тому, щоб звикнути до певної відмінності у вимові, що є гарним тренінгом, аби в будь-якому разі звикнути до звучання нової мови. Комп’ютер, суші, демократія — ну, ви зрозуміли. (…) Одна з перших речей, які я роблю, коли вивчаю мову, — знаходжу список таких когнат, або слів, які здаються знайомими.

Граматика

Проблема з вивченням граматики — на початку чи коли ми ще не звикли спілкуватися мовою на певному рівні — полягає в тому, що ми не маємо, до чого прилаштувати всі ті нудні правила. Цей нелюдський список правил змушує нас відмовитися від вивчення мови, навіть не розпочавши. (…) Саме через це я раджу вивчати граматику потроху, і лише основи, або відвідувати курси, орієнтовані більше на розмовну мову, із цікавими вкрапленнями граматики. (…) Однак коли ви вже достатньо добре розмовляєте, справді можна перетворити уроки граматики на міні-місії.

Іспит

Я рекомендую подумати над складанням офіційно акредитованого іспиту з мови, який був би на один рівень вищий від того, який — ви відчуваєте — маєте зараз. Така стратегія змусить вас працювати до того рівня.

  • Ціна книжки: 200 грн
  • Де придбати: fabulabook.com
— Читайте також: Девять подкастов, которые помогут выучить вам иностранный язык