WoMo-книга: Я знаю, як їй все вдається

Лора Вандеркам про тайм-менеджмент успішних жінок

16.02.2018

«Як мати та встигати все?» Одні вважають, що це утопія. Інші — що такий темп життя усе одно підходить не для всіх, тож не варто намагатись стрибати у це «колесо». А треті — витрачають тисячі на різні курси з тайм-менеджменту. Лора Вандеркам, письменниця та мати чотирьох дітей, теж шукала відповідь на це питання, у результаті чого її пошуки перетворились на справжнє дослідження. Протягом 1001 дня вона досліджувала життя працюючих жінок, які заробляють щонайменше $100 тисяч на рік, і на прикладі сотень історій довела, що кожен може досягти всього, чого хоче, та «мати все». А свої спостереження Лора описала у книзі «Я знаю, як їй все вдається», яка завдяки видавництву #книголав тепер доступна і українською. Пропонуємо сьогодні і вам ознайомитись з корисними уривками-порадами.

Робота

[…] За десяток років вивчення питань часу й кар`єри я бачила результати досліджень, які стверджують, що білі комірці, особливо ті, які працюють у «рабських умовах», мають феєричну схильність до перебільшення кількості свого робочого часу. […] Це тяжіння до перебільшення просто показує все як є: більшість людей брешуть про своє життя. Але коли в мене поганий настрій, я починаю дуже дратуватися, бо розумію, що тенденція справді погана: ті, хто перебільшують тривалість своїх робочих тижнів, насправді відлякують тих, хто хотіли би спробувати мати «все», але вирішили, що деякі професії для них — поза лінією досяжності.

[…] Я з`ясувала, що, дійсно, жінки, які заробляють $100 000 на рік, працюють більше, ніж середньостатистична мама з повною зайнятістю (останні працюють десь 35 годин на тиждень). Але це не має дивувати, зважаючи на той факт, що й заробляють вони втричі більше, ніж середньостатистична жінка. Проте жінки з шестизначними сумами прибутку не працюють утричі більше. Та що там, вони не працюють навіть удвічі більше. Жінки — учасниці мозаїчного проекту (експеримент Лори, — прим.ред.) — працюють у середньому 44 години на тиждень.

[…] Більшість психологічних досліджень стверджують, що ключовою умовою для почуття щастя від роботи є відчуття того, що прогресуєш, розвиваєшся. що день за днем кудись рухаєшся. Мало що засмучує більше, аніж праця, яка не дає моживості побачити бодай якісь зміни. Коли ми працюємо достатньо, щоб побачити, як розвивається наше професійне життя, то отримуємо від роботи енергетичну підтримку. Цієї енергії вистачає надовго.

[…] Як найпростіше звільнити одну годину впродовж доби? Перегляньте ваш розклад та оберіть одну робочу зустріч чи конференцію, що не потребує вашої присутності. Коли саме ваша присутність нічого не змінює? Які регулярні зустрічі можуть відбуватись не так часто? Які зустрічі присвячені інформуванню більше, ніж прийняттю рішень, що потребували б присутності кожного? Подумайте, чи можете ви відправити замість себе когось або, може, анулювати певну зустріч. А ще можна планувати зустрічі меншої тривалості. Скоротіть зустрічі, які не можете анулювати. Якщо ви перетворите дві 60-хвилинні зустрічі на 45-хвилинні, це вже зекономить 30 хвилин часу.

[…] Ще одна тактика оптимізації робочого часу — найскладніші завдання планувати на робочі ранки. Дослідження, здійснене науковцями спільно з компанією Johnson&Johnson, показало, що пік енергії люди відчувають о 8.00. Тобто коли ви тільки з`являєтеся в офісі з кавою — це і є ваш зірковий час.

[…] Якщо ви плануєте працювати після того, як заснуть ваші діти, будьте реалістами — плануйте цей робочий час так само тверезо, як і денні зміни. Ви не чекаєте від себе, що за робочий день із 9.00 до 17.00 осилите тисячу робочих листів — тож не очікуйте, що зробите це за дві години між 20.30 та 22.30. Складайте списки пріоритетних справ, щоб вони дисциплінували вас та стримувати перед тим, як зробити «ще одну маленьку справу», перш ніж вимкнути комп`ютер перед сном. Від того, скільки у вас енергії і як добре ви вмієте зосереджуватися, може залежати і той тип роботи, який ви могли б виконувати вечорами чи вночі. Я здатна перед сном редагувати файли й відповідати на листи. Але я не можу працювати з сирими заготовками нових статей у цей час. Тому такі завдання залишаю на ранок, коли почуватимуся свіжо й бадьоро.

Дім

[…] Батьки, у яких регулярно є час приготувати вечерю та провести час за їжею з дітьми, зазвичай роблять для них багато інших речей, які комплексно формують перспективи дітей у їхньому житті. Тобто фокус не лише в тому, щоб разом повечеряти. Була наукова спроба дізнатися, чи зміниться щось у родинах, якщо змінити частоту спільних трапез — порівнювали два роки з різною частотою. Результат — майже нічого не змінилося, принаймні точно залишилися незмінними показники кримінальної поведінки, вживання алкоголю та наркотиків. […] Я трохи переглянула би ставлення до святості вечері як найважливішого прийому їжі родини. Шість спільних сніданків на тиждень із дітьми заслуговують на таке саме визнання, як і вечері.

[…] Якщо одна дитина зайнята чимось, із другою ви могли б разом робити якісь побутові справи. Цей варіант менш болісний, ніж біганина за двома дітьми (чи трьома, чи чотирма) одночасно по супермаркету. Одна з учасниць проекту взяла свою доньку в магазин, поки інша була в гостях у подруги з ночівлею. Вони провели неспішний день, балакали та без стресів займалися покупками. Загалом, люди проводять значно більше часу, ніж це потрібно, займаючись шопінгом, але якщо ви робите це насамперед для взаємодії з дитиною, шопінг — непогана опція.

[…] Тинятися без мети будинком набагато простіше, ніж сісти за книжку. Така природа людини, але ви можете спробувати заохотити себе робити те, що вам хотілося б, але що ніяк не можете почати. Найпростіше — це писати списки, а потім із задоволенням викреслювати з них виконані пункти (наприклад, там може бути пункт «20 хвилин почитати дітям»). Ускладнений варіант — взагалі створити родинну систему заохочувальних значків та наліпок. Припустімо, схвальний значок означає, що ви впродовж трьох місяців по п`ять разів на тиждень читали дітям по 20 хвилин поспіль. І ось ви починаєте час від часу відвідувати бібліотеку. […]  Ви слухаєте аудіокнижку під час сімейної поїздки. Відвідуєте захід у книгарні, бо там зустріч з улюбленим автором ваших дітей. Ви разом із дітьми вигадуєте власну історію. Через три місяці ви можете навіть нашити собі аплікацію або просто намалювати книжку та смайлик на дзеркалі у ванній, але річ в іншому: ви вже зробили читання звичкою, задовго до того, як минули ці 90 днів.

Я

[…] Як відомо, люди, які до ночі сидять за комп`ютерами, бо думають, що колись зможуть завершити всі свої справи, часто мають розлади сну. Жінки, яким вдавалося дати собі з цим раду, зазвичай виділяли собі час на сон: вони припиняли працювати принаймні за півгодини до того, як планували засинати, а потім читали або просто розслаблялися. Вам може стати в пригоді будильник, який ви ставите собі ввечері: його сигнал показуватиме, що пора згортатися.

[…] Ранок — найкращий час для занять спортом. У цей час ми максимально володіємо собою. Крім того, вранці менш імовірно, що вас потурбують. Люди не часто призначають зустрічі на 06.00, натомість тренування, заплановане на 18.00, легко може преревати дзвінком клієнт, якому ви терміново знадобилися. […]  Варто прокинутися на 20-25 хвилин раніше, ніж зазвичай, — цього вистачить, щоб устигнути пробігти три кілометри. Або робіть вправи на кухні — і проводитимете з користю час за переглядом ранкових телешоу.

[…] Коли я розмовляла з жінками про їхні стратегії, то зрозуміла: щоб у вашому житті існував відпочинок, треба піклуватися про обидві частини рівняння: і про те, що можна назвати «попитом», і про «пропозицію». Тобто потрібно відчувати потребу в тому, щоб перетворювати час на час для дозвілля, і знати, чим саме ви хотіли б зайнятися. Це заняття має мотивувати вас достатньо для того, щоб віддати йому перевагу над перевіркою пошти чи пранням.

[…] Якщо ви маєте невеличкі відрізки часу, це ще не означає, що їх не можна використовувати. Енн Богель, блогерка, відома як «Сучасная місіс Дарсі», поглинає книжки зі швидкістю 12 штук за місяць. Вона розповіла мені: «Я читаю у проміжках часу, які інші люди використовують, щоб перевірити телефон чи пошту — вкотре». Жінка читає, доки в мікрохвильовці гріється їжа. Навіть якщо вона має лише п`ять хвилин на день, за тиждень набігає додаткові 35 хвилин на читання. Під час пробіжок вона слухає аудіокнижки — так завершує по дві книжки на місяць.

[…] Якщо вам загалом складно розслабитися — неважливо, через роботу, домогосподарство чи проблеми з дітьми, — вам може допомогти встановлення певних правил. Розпишіть своєрідний бюджетний план на дозвілля. Можливо, у вас є гамак, і ви завжди хотіли б у ньому валятись, але не наважувалися, бо лежати в гамаку — це щось надто декадентське для такої зайнятої людини, як ви. […] Дайте собі завдання: щотижня двічі проводити в гамаку по 20 хвилин. Заплануйте собі ці гамак-сесії на вечір середи, коли тато возить дітей на заняття, та на день суботи. Викреслюйте ці пункти зі списку, коли виконаєте їх. Потім можете йти прибирати — якщо захочете. Ідеальним результатом було б, якби вам так сильно подобався гамак, що ви не захотіли б із нього вилазити. Але в будь-якому разі, такі завдання «на відпочинок» скоро стануть звичкою.

Де шукати: yakaboo.ua

Вартість: 250 грн.

— Читайте також: Білі ночі: 10 неперевершених книжок зі Скандинавії