Як просувати власну книгу й не «здутися»

П'ять порад від української письменниці Яни Опарій

29.01.2019

Читачі діляться на дві категорії: перші після прочитання книги кажуть «і що в ній? я б теж так зміг», другі, дочитавши, хвилину нишпоряться в думках і таки вирішують, що це був недаремно витрачений час, вважає  письменниця Яна Опарій. Як писати так, щоб ваші тексти та книги трапляли до рук читачів другої  категорії, Яна розповість у своїй колонці.

Власний досвід

Протягом року вперше спробувала видати книгу й посерфити на Індійському океані. Речі різні, але враження від першого досвіду схожі. Серфинг, як і просування книги, вчить зібраності, багатозадачності, падінням і підйомам.

Під час писання для тревел-блогу в першу чергу кайфуєш від ідеї подачі, від жартів між рядків, від того, в яку форму перетворюється кожна подорож, а тоді вже слідкуєш, як реагують підписники. З книгою — інакше, у першу чергу думаєш про читачів. Чи захочуть придбати справу двох років життя? Чи зрозуміють усе тобою пережите. Вони ж не знають передісторії, не знайомі з героїнями, не знають, хто ти й навіщо. Тому видання книги вважаю найсміливішим рішенням в своєму житті. Не стану приховувати, упевненості додала премія в літературному конкурсі «Смолоскип». Отримавши нагороду, вирішила, що час моїм постам у соціальних мережах і «Блогу на чемоданах» вирости в книгу.

Минуло 5 місяців з моменту видання роману «Мудра кішка Варшава». За цей час доводилося поєднувати в собі автора, лектора, SMM-щицю, PR-щицю, маркетолога, івент-менеджера, модератора, журналіста, фотографа і це далеко не ввесь перелік різних Ян Опарій. Інакше — бути не могло, це важливо усвідомлювати на старті, коли сама видаєш і просуваєш книгу.

Тож ділюся головними правилами, які, сподіваюсь, допоможуть, усім бажаючим видати книгу. І не просто видати, а й успішно просувати.

1. Якщо є можливість, видайте книгу за власний рахунок

Більше інвестицій — більше можливостей.

Перший тираж «Мудрої кішки Варшави» з’явився за кошт видавництва. Після місяця співпраці зрозуміла, що з такою кількістю обмежень не готова змиритися. Те не можна, се не можна, а за книги ти отримаєш копійки, й у вигляді примірників, які тоді треба ще продати.

Отже другий тираж з’явився за власний рахунок в іншому видавництві, що означало свободу дій, але більше зусиль і менше сну.

Видати книгу за власний кошт — не важко, важче — постійно піклуватися про її долю.

2. Виходьте поза рамки форматів

Створіть свій план дій. Відходьте від форматів. Не бійтеся мислити масштабно. Поставте себе на місце своїх читачів і придумайте щось цікаве й креативне. Те, що буде їх тішити, розважати, дивувати, надихати.

Деякі люди люблять читати, але ще не знають про це. Креатив у таких випадках — кращий інструмент, щоб привернути їх увагу.

Якось поспілкувавшись з моєю знайомою, з’явилася ідея розмістити книги для продажу не лише в книгарнях, а й різних творчих майданчиках. Відтак, мою книгу в Києві можна придбати також у кав’ярні Big Cup, в Creative Wоmen Space, Travel-хабі.

Креатив у всьому, враховуючи презентації книги. Робіть їх особливими. Минулого року в мене було десять зустрічей з читачами, і кожного разу з сестрою придумували щось нове: у подачі інформації, формі проведенні, місці, якісь сюрпризи, конкурси, дискусії і т.д. Деякі друзі відвідували по 3-4 презентації лише з цікавості, чи вдасться нам не повторюватися.

3. SMM — найкращий друг письменника

Більша частина активних читачів має соцмережі. Треба вміло цим користуватися. Бажано створювати контент-план на кожний місяць. Пости робити цікавими, фото й відео — якісними. Діліться своїми думками стосовно всього, не лише своєї книги — часто по стилю постів читач розуміє, чи готовий прочитати вашу книгу.

Більшість тиражу я продала завдяки контенту у фейсбуці й інстаграмі. І, авжеж, рекомендаціям друзів, які теж вміють писати пости.

4. Продовжуйте писати навіть на куражі

Писати — ніхто не відміняв. Презентації презентаціями, але з’являтимуться ті, хто чекатиме нових проявів твоєї творчості. Можна уявити, як важко бути письменником і агентом водночас, але незважаючи на всі недоспані ночі, залишайте час на писання. Серфінгісти, до речі, займаються, навіть коли немає хвиль, щоб бути в тонусі. Пишіть, навіть коли не хочеться, коли все здається нецікавим і без сенсу.

5. Початківець має бути «з характером»

Помилково думати, що написавши книгу, можна видихнути й врешті-решт відпочити. Після видання книги починається найбільша активність. І ви маєте її ініціювати. Наприклад, щоб моя книга з’явилася в «Книгарні Є» й інших книгарнях, треба було написати більше 100 листів, щоб організувати презентації — 50.

Ставши на письменницький шлях, який протоптуєш сам, не забудьте бійцівські рукавиці. Не скрізь чекають молодих авторів з відчиненими дверима й готові цілувати в носик. Іноді люди не висипаються й люблять відмовляти, псувати настрій, вказувати, хто ти й де твоє місце. Люди більше знають, що для тебе краще, і як цього досягти. Іноді люди думають категоріями користі, і все прекрасне їм до одного місця.

Та якщо ви маєте талант, обов’язково знайдуться ваші люди, з якими вистачить сміливості й на інші прекрасні книги.

— Читайте також: WoMo-знахідка: Онлайн-курс «Сталий розвиток: нова філософія мисленя»