12 фактів про меланому, які варто знати

SkinScan – це соціальний проєкт, орієнтований на профілактику меланоми та інших проявів шкірної онкології в Україні та ефективну боротьбу з ними

29.02.2024

Засновник проєкту SkinScan Андрій Лисецький, дерматоонколог, головний лікар мережі клінік CALM

Рак шкіри повністю виліковний, якщо його діагностувати на ранніх стадіях. Однак в Україні настільки низька поінформованість про цю проблему, що більшість хворих помирають через пізній початок лікування або ігнорування лікування. Разом з мережею клінік CALM ми зібрали важливі та цікаві факти про все, що пов’язано з профілактикою онкології шкіри в Україні, і сподіваємося на вашу підтримку у поширенні важливої та цінної для кожного українця інформації.

Безплатна діагностика усіх охочих у межах проєкту «SkinScan/Я бережу свою шкіру» традиційно відбудеться у травні на території ТЦ Dream.

1. Меланома — найагресивніший вид раку шкіри, єдиний, який дає метастазування. Решта шкірних новоутворень не настільки небезпечні. Але й меланому можна не допустити, якщо вчасно видалити неблагополучну родимку. Але для більшості українців меланома — це просто рідна плямка, базаліома — ранка, що незрозуміло звідки взялася, а плоскоклітинний рак — виразка або лущення. «Пройде», — думає багато хто, не сприймаючи таку «дрібницю» серйозно. На жаль, часто пацієнти звертаються до лікарів, коли ситуація стає критичною.

2. Найпростіший метод профілактики пухлинних захворювань шкіри — щорічне відвідування дерматолога. Особливо це важливо робити після тривалого перебування на сонці чи поїздок до спекотних країн. Зустрічі з дерматологом мають бути регулярними, як з іншими лікарями зі списку мастхев. Саме надмірні контакти із сонцем, відсутність культури правильної засмаги запускає процеси перетворення родимок на небезпечні новоутворення. Дуже важливо впроваджувати та розвивати в Україні культуру усвідомленого ставлення до своєї шкіри.

3. Меланома (рак шкіри) демонструє найвищі темпи зростання серед інших злоякісних пухлинних захворювань. І якщо в Європі та США сьогодні приріст хворих приблизно 4% на 100 000 населення, то в Україні цей показник вищий у середньому на 1-2%. У південних регіонах буває таке, що цей показник сягає 7%.

4. В Україні щороку реєструють понад 3000 нових випадків меланоми. А у світі, згідно зі статистикою ВООЗ, щороку виявляють понад 132 тисячі нових випадків захворювання. На жаль, як уже було сказано, ці цифри лише збільшуються. «Всього 3000?» — запитайте ви. На жаль, у нашій країні ця статистика далека від реальних цифр! Особливо це актуально для жителів провінції, які досі орієнтуються на стародавні забобони, вважаючи, що родимки — це мітки долі й видаляти їх не можна! Люди затягують із діагностикою та лікуванням, а іноді й зовсім не знають, що це був рак шкіри.

5. Ризик захворіти на меланому шкіри вищий у людей з великою кількістю родимок на тілі. А також у тих, у кого рак шкіри спостерігався у сімейному анамнезі, у пацієнтів з першим-другим фототипом шкіри (це найсвітліша шкіра), і у тих, хто переніс сонячні опіки, особливо у дитячому віці. Пам’ятаєте, як іноді засмагали до пухирів, а мами мазали вас різними народними засобами? Саме цей факт повинен стимулювати вас відповідальніше ставитися до здоров’я шкіри. У жодному разі не можна допускати травмування родимок та надмірного впливу ультрафіолету.

6. Рак шкіри молодшає. Довгий час вважалося, що рак шкіри — вікове захворювання, і дуже рідко може бути у людей віком до 30 років. Але сьогодні ми спостерігаємо зовсім іншу картину. Згідно зі статистикою, саме у віковій групі від 0 до 29 років спостерігається динамічний приріст хворих. Статистика свідчить, що меланома зустрічається і в людей до 30 років. На жаль, далеко не завжди людина помічає ці зміни сама. Тому не варто чекати на «дорослість» для початку профілактики. Проходити щорічне обстеження у дерматолога повинні щороку всі члени сім’ї, зокрема діти.

7. Родимки діагностують за допомогою дерматоскопії. Це досить простий метод, який добре освоєний дерматологами. Що це за дослідження? Це вивчення ділянки шкіри під багаторазовим збільшенням: розглядається структура, краї, колір. Прилад дозволяє лікарю добре розглянути, поставити попередній діагноз. Адже зміни та ознаки раку досвідчений лікар побачить уже на першій стадії.

8. Точний діагноз, було новоутворення злоякісним чи ні, можна поставити тільки після його видалення та отримання патогістологічного висновку. Тож якщо лікар вважає, що це потрібно видаляти, то не варто сподіватися на диво чи просити додаткових досліджень. Що раніше провести діагностику та видалення, то більше шансів обійтися без подальшої терапії.

9. Самообстеження: як можна і треба проводити. Необхідно стежити за динамікою появи чи зміни родимок. Для самодіагностики є просте правило — АККОРД. Запам’ятайте його. Кожна літера у слові має значення — ознаку переродження родимки в злоякісне утворення.⠀

А – асиметрія: якщо умовна лінія ділить родимку на дві нерівні половинки.

К – край: якщо він стає нерівним, рваним, із зазубринками.

К – кровоточивість: якщо родимка без травми раптом починає кровоточити.

О – забарвлення: змінюється колір, родимка стає темнішою або світлішою.

Р – розмір: якщо родимка більш ніж 6 мм у діаметрі.

Д — динаміка: інтенсивне зростання, поява скоринок, тріщин, випадання волосків.⠀

Якщо при самостійному огляді родимки ви побачили понад три ознаки АККОРД, це привід негайно звернутися до лікаря для проведення професійного огляду та подальших рекомендацій.

10. Рак шкіри на ранніх стадіях не виявляється. І в цьому його основна небезпека, адже пацієнт не відчуває болю, сверблячки, не відчуває дискомфорту. Самостійно, без дерматоскопії визначити рак складно.

11. Основна причина переродження родимок у меланому — відсутність культури засмаги. Попри те що з дитинства ми всюди чуємо, що не можна засмагати в період з 11 до 16 години, зазвичай всі пляжі в жарку пору року забиті з ранку до вечора. Особливо зловживають цим дівчата, прагнучи шоколадної засмаги, нерідко навіть топлес. А активне сонце провокує переродження родимок, передчасне старіння (фотостаріння), появу кератом і пігментацій, а також зневоднює шкіру. І те, що може бути приємним та корисним, стає справжньою зброєю масового ураження.

12. Якщо у вашому роді були випадки меланоми, ви у групі ризику. Це не означає, що потрібно панічно боятися сонця і вимагати негайно видалити всі родимки на шкірі. Просто людям із групи ризику потрібно частіше відвідувати дерматолога, регулярно проводити обстеження, не перебувати на сонці за спеки і завжди використовувати сонцезахисний крем.