10 найкращих екранізацій за п’єсами Вільяма Шекспіра

23.04.2024

Традиційно вважають, що саме у квітні народився Вільям Шекспір, який справив значущий вплив на розвиток театрального мистецтва. Помер він теж у квітні.

23 квітня по всьому світу згадують цього видатного британського драматурга. Його твори й сьогодні не сходять з театральних підмостків, а вже скільки екранізацій було знято за ними. Ми вибрали 10 найкращих із них.

«Ромео і Джульєтта», 1968 р. (Велика Британія, Італія)

У ролях: Леонард Вайтінг, Олівія Гассі

З чого почати, як не з класичного фільму «Ромео і Джульєтта»? Історія вічного кохання, прекрасні актори та чудова музика Ніно Рота. Але, варто зазначити, що пізніша й осучаснена екранізація з Леонародо Ді Капріо і Клер Дейнс теж добра і сьогодні стала такою ж класикою, як і фільм Франко Дзеффіреллі.

«Венеціанський купець», 2004 р. (Велика Британія, Люксембург, Італія)

У ролях: Аль Пачіно, Джозеф Файнс, Джеремі Айронс

Сюжет п’єси закручений навколо двох вічних тем — кохання та антисемітизму. У фільмі про середньовічну Венецію драматично переплітаються історії єврея-лихваря Шейлока і венеціанського купця Антоніо. Життєрадісні венеціанці недолюблюють вічно похмурого Шейлока, і за першої ж нагоди він із задоволенням помститься усім жителям Венеції, якщо тільки на заваді не стане світле і безкорисливе кохання.

«Сон літньої ночі», 1999 р. (Італія, Велика Британія, США)

У ролях: Мішель Пфайффер, Стенлі Туччі, Руперт Еверетт, Софі Марсо. Крістіан Бейл

Романтичний і красивий фільм нагадує чарівну казку, хоча, мабуть, не зовсім для дітей. Осучаснена версія комедії Шекспіра відкриває глядачеві Італію XIX століття. До чого можуть призвести велосипедні прогулянки в чарівному лісі, любовне зілля і сварка короля і королеви фей, дізнаєтеся, подивившись екранізацію, яка вважається однією з найкращих.

«Гамлет», 1996 р. (Великобританія, США)

У ролях: Кеннет Брана, Кейт Вінслет, Джулі Крісті

Тим, кому подобається книжка «Гамлет», має сподобатись і цей чотиригодинний костюмований фільм, адже знятий він у дусі епохи, атмосферно та візуально гарно — інакше й бути не могло, адже поставив його відомий знавець Шекспіра Кеннет Брана, він же й виконав головну роль.

«Приборкання норовливої», 1967 р. (Італія, США)

У ролях: Елізабет Тейлор, Річард Бертон

І знову робота Франко Дзеффіреллі, а в ролях неймовірна кінопара Елізабет Тейлор і Річард Бертон. Не дивно, що і пристрасті в цій живій та веселій картині розгораються неабиякі.

«Отелло», 1995 р. (США, Велика Британія)

У ролях: Лоренс Фіжберн, Ірен Жакоб, Кеннет Брана

«Отелло» став режисерським дебютом для Олівера Паркера. Так, фільм не був успішним у прокаті, зате завоював велику любов кіноманів, мабуть, завдяки чудовому акторському тріо: харизматичному Отелло у виконанні Лоренса Фішборна, чарівній Дездемоні (Ірен Жакоб) та хитромудрому Яго (той самий Кеннет Брана) і, звісно, нетлінній історії, яка давно вже стала афористичною.

«Коріолан», 2011 р. (Велика Британія)

У ролях: Рейф Файнс, Джерард Батлер, Джессіка Честейн, Ванесса Редгрейв

Перенести шекспірівську трагедію на екран Рейф Файнс мріяв ще з 2000 року, коли зіграв в однойменній виставі на театральній сцені Лондона. І, зберігши шекспірівський склад і сюжет, але перенісши дію в сучасні декорації, Рейф Файнс дебютував як режисер з фільмом «Коріолан» через 10 років.

«Король Лір», 1970 р. (СРСР)

У ролях: Юрі Ярвет, Олег Даль, Галина Волчек

Чорно-білий фільм із середньовічними декораціями — класика класики. У «Королі Лірі» показано, як звикла до обожнювання людина, очі якої заволокло пеленою лицемірства і фальшивого кохання, не бачить правди, або не хоче бачити, бо вона дуже гірка.

«Багато галасу з нічого», 1993 р. (Великобританія, США)

У ролях: Кеннет Брана, Майкл Кітон, Кейт Бекінсейл, Емма Томпсон, Кіану Рівз, Дензел Вашингтон

Кеннет Брана, який екранізував чимало шекспірівських п’єс, ніколи не дозволяв собі вільно інтерпретувати класика і відступати від оригіналу. У результаті і цього разу вийшов прекрасний комедійний фільм, у якому блиснули зірки сучасного кіно.

«Річард III», 1995 р. (Великобританія, США)

У ролях: Йен МакКеллен, Аннет Беннінг, Роберт Дауні Мол., Меггі Сміт

Класична шекспірівська п’єса в декораціях 30-х років XX століття — звучить дещо дивно, але ось виглядає приголомшливо і неймовірно стильно. Ну і, звичайно, завдяки чудовій грі акторів, навіть в епізодичних ролях, ця екранізація заслуговує на високу оцінку. І хоч комерційного успіху картина не мала, зате отримала позитивні відгуки критиків і була відзначена «Срібним ведмедем» Берлінале за режисуру.

Також хочемо відзначити, що 28 квітня 2024 року о 18:00 в Будинку Художника відбудеться вистава за п‘єсами Вільяма Шекспіра «Гамлет», «Річард III», «Отелло». Ця вистава розповість про життя та смерть, війну, зраду, любов, про нас…

Зазначимо, що це робота двох індивідуальностей, двох киян: Сергія Швидкого та Івана Губанова.

Сергій Швидкий — український хореограф-експериментатор, актор, режисер. У 1990-х роках був хореографом у київських театрах: Театрі ім. І.Франка, «Вільний театр», Молодий театр, Театр опери та балету. Активно працював як режисер та хореограф у Європі, Центральній Америці, США, Канаді та на Близькому Сході. Викладав у Київському Державному інституті театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Має багато нагород, в тому числі — Головна театральна нагорода України «Київська пектораль» за спектакль «Чайка, на ім’я Джонатан».

Іван Губанов — український актор театру та кіно, режисер, знявся у більш ніж 40 кінострічках.

 

Читайте також: 

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram