«100 найвпливовіших жінок», що надихали світ, були названі британським виданням за підсумками 2024 року. До нього увійшли правозахисниці, акторки, науковиці, спортсменки та підприємиці.
«В усьому, від смертоносних конфліктів та гуманітарних криз у Газі, Лівані, Судані та Україні до поляризації в суспільствах, що вилилася у рекордну кількість виборів у світі, жінкам довелося докладати більше зусиль та виходити на нові рівні стійкості», — зазначили у ВВС.
Серед «100 найвпливовіших жінок» ВВС назвало двох українок. Це фермерка Ольга Олефіренко та засновниця травматологічного центру Superhumans Ольга Руднєва.
Ольга Олефіренко здійснила мрію свого батька, який загинув на Донбасі, і створила ферму. Минулого року вона склала бізнес-план та подала заявку на фінансування від Українського фонду ветеранів. У своєму проєкті вона зосередилась на модернізації та застосуванні нових сільськогосподарських технологій. Наразі підприємиця створює робочі місця для місцевої громади, в якій вона стала ініціаторкою й лідеркою.
Ольга Руднєва після початку повномасштабного вторгнення створила у Львові травматологічний центр Superhumans. Нині вона генеральна директорка медичного закладу. Разом із командою спеціалістів займається протезуванням кінцівок. Нещодавно у центрі відкрили реабілітаційне відділення. За перші два роки роботи послугами центру скористалися понад 1 000 людей.
«Стійкість — це прокидатися щоранку під звуки сирен і продовжувати битися за свою країну. Це давати собі відповідь на запитання “для чого?”, замість того, щоб застрягати на тому “чому я?”. Це знаходити способи зробити більше, маючи дедалі менше з кожним днем», — вважає Ольга Руднєва
До списку «100 найвпливовіших жінок» також увійшли:
- лауреатка Нобелівської премії миру Надія Мурад;
- письменниця й лауреатка Пулітцерівської премії Крістіна Рівера Гарса;
- французька активістка Жизель Пеліко, яка пережила насильство з боку чоловіка та ще 50 незнайомців;
- актриса Шерон Стоун, яку цього року відзначили премією «Світова ікона»;
- олімпійські спортсменки Кім Е Джі, Ребека Андраде та Еллісон Фелікс;
- режисерка «Землі кочівників Хлоя Чжао;
- співачка Рей;
- художниця Трейсі Емін;
- кліматична активістка Аденіке Оладосу.
Як обрали «100 жінок»
Команда видання склала список імен на основі власних досліджень та пропозицій співробітників регіональних корпорацій. Кандидатки оцінювалися на відповідність до загальної теми списку 2024 року — «стійкість».
«Ми шукали кандидаток, які потрапили у новинні заголовки або вплинули на важливі аспекти життя протягом останніх 12 місяців, а також менш відомих жінок, чиї історії, однак, надихають, і хто досяг чогось важливого і змінює своє суспільство».
Що таке проєкт “100 жінок”
Проєкт ВВС “100 жінок” щороку визначає впливових жінок у всьому світі, які надихають і змінюють його. Команда проєкту знімає документальні фільми, репортажі, новини та інтерв’ю — історії, присвячені жінкам, які потім публікує та транслює на всіх платформах BBC.
Торік до списку потрапили три українки: письменниця Оксана Забужко, радниця з питань кліматичної політики Ірина Ставчук та захисниця прав дітей Олена Розвадовська.