Через гендерні стереотипи та знецінення досвіду жінок у суспільстві в Україні й інших країнах їм доводиться докладати набагато більше зусиль для самореалізації, ніж чоловікам. Жінки менше заробляють, рідше очолюють керівні посади, частіше зазнають дискримінації на роботі. Попри це, вже сьогодні ми маємо приклади лідерок, які є політикинями, менеджерками великих корпорацій, власницями бізнесів та своєю участю торують шлях до гендерної рівності у суспільстві і для інших жінок.
«Є щось особливе у жінці, яка домінує у світі чоловіків. Потрібна певна грація, сила, інтелект, безстрашність і сміливість, щоб ніколи не приймати „ні“ як відповідь», — свого часу заявила Ріанна.
Жіноче лідерство — це не примха, а необхідність, оскільки воно стимулює соціальний прогрес та допомагає економічному розвитку. Для організацій і бізнесів це ще й можливість отримати низку переваг і вивести свою діяльність на новий рівень.
Нижче пройдімося основними з них.
1-ша причина. Різноманітність, інклюзія та соціальна справедливість.
Жіноче лідерство сприяє більшому різноманіттю в управлінні, що веде до більш інклюзивних і справедливих рішень. Жінки становлять приблизно половину населення світу, і їхнє представництво в лідерстві є питанням соціальної справедливості та рівності. У такому суспільстві кожен і кожна мають рівні можливості, щоб реалізувати себе та досягти успіху.
Також жінки можуть звернути увагу на ті питання, які у «традиційних» чоловічих колективах є не такими помітними. Наприклад, соціальні програми. Тож жіноче лідерство в управлінні — це не тільки про соціальну справедливість, а й про нові можливості для організацій та підвищення ефективності їхньої діяльності.
«Гендерне різноманіття корисне не тільки для жінок. Воно корисне для всіх, хто хоче мати результати», — якось сказала Мелінда Гейтс.
2-га причина. Покращення корпоративної культури.
Жінки-лідерки часто приносять інші стилі керівництва, як-от більш співчутливий і підтримувальний підхід. Це може покращити моральний стан команди та сприяти більш здоровій робочій атмосфері. Жінки часто активніше слухають і краще висловлюють емоційну підтримку, тож у таких колективах співробітники можуть більше відчувати свою важливість. Це впливає на рівень задоволеності роботою та зменшує плинність кадрів.
Крім того, жінки-лідерки часто прагнуть створити або підтримувати баланс між роботою й особистим життям, а такий підхід може відгукнутися співробітникам та додати їм мотивації працювати далі.
Є хороший кейс компанії Ferrexpo, яка займається видобуванням залізної руди в Україні. Вона системно впроваджує Принципи розширення прав і можливостей жінок. У Ferrexpo провели внутрішній аудит і виявили, що у них працевлаштовані 30% жінок від усієї кількості персоналу. Цей показник є одним із найкращих серед усіх компаній подібного спрямування у світі.
Крім цього, у компанії активно використовують фемінітиви та залучають жінок на керівні посади. Як зазначила в одній зі статей Анна Адом, директорка з управління персоналом Ferrexpo в Україні, впровадження принципів та ідей гендерної рівності підсилило стійкість персоналу, готовність до інновацій та здатність оперативно реагувати на виклики часу. Також завдяки таким підходам працівниці компанії відчули власну цінність та стали більш вмотивованими на роботі.
3-тя причина. Економічні переваги.
Організації з більшим представництвом жінок у керівництві показують кращі фінансові результати. Вони можуть залучати й утримувати талановитих співробітників, покращуючи свою ефективність і продуктивність.
Жінки-лідерки часто створюють нові підходи до розв’язання проблем, що сприяє більш інноваційним рішенням в організаціях. Існують дослідження, які демонструють, що компанії з різноманітнішим керівництвом мають вищий рівень прибутковості та кращу репутацію на ринку. У статті UN Women йдеться, що розширення економічних можливостей жінок пришвидшує наближення суспільства до рівності доходів, а отже, до спільного процвітання. За оцінками, подолання гендерного розриву може дати світовій економіці 7 трильйонів доларів. Подолання розривів у великих країнах з економікою, що розвивається, наприклад, в Індії, може ще збільшити цю цифру. Її пов’язують із прогнозованим зростанням кількості зайнятих людей, оскільки дедалі більше жінок приєднуються до робочої сили. Також на цю цифру впливає прогнозоване збільшення продуктивності праці, оскільки все більша частка жінок працює на більш продуктивних управлінських і професійних посадах.
Це демонструє, що інвестиції в гендерну рівність на роботі не лише сприяють соціальній справедливості, про яку я казала вище, але й приносять реальні економічні вигоди.
4-та причина. Фінансова незалежність жінок.
Переосмислення жіночого лідерства сприяє фінансовій незалежності жінок, що дозволяє їм мати більший контроль над своїм життям і робить їх менш вразливими до економічних нестабільностей. У 2023-му Україна схвалила Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року, яка має сприяти фінансовій незалежності жінок. На жаль, на сьогодні розрив в оплаті праці між ними та чоловіками становить від 18 до 40%, за різними підрахунками експертів. Це суттєва цифра, на яку впливають саме гендерні стереотипи. Наслідки цього — дискримінація за ознакою статі на роботі, недооцінка жіночої праці й упереджене ставлення до жіночої зайнятості як такої.
Однак залучення жінок у професійну діяльність не тільки покращує їхнє фінансове становище, а й сприяє розвитку економіки. Наприклад, фінансово незалежні жінки більше інвестують у свої родини та громади, йдеться в аналізі Світового банку. І це тільки один приклад.
Також вони змінюють сам ринок. У тому самому аналізі зазначають, що посилення контролю жінок над фінансовими ресурсами збільшує пропозицію праці для них на ринку. Наприклад, у центральній Індії провели дослідження серед жінок, чиї чоловіки мали консервативні погляди на їхнє працевлаштування. Коли цим жінкам надали прямі депозитні банківські рахунки на власне ім’я, це привело до збільшення їхньої пропозиції праці. У Кот-д’Івуарі запровадили інноваційний ощадний продукт, який дозволив жінкам захистити свої доходи від перерозподільного тиску. Це теж збільшило пропозицію праці та вплинуло на їхні заробітки.
У звіті також підкреслюють, що організації з більшим гендерним розмаїттям у керівництві пов’язані з вищою прибутковістю та кращою репутацією на ринку.
5-та причина. Рольові моделі та натхнення.
Жінки на керівних посадах слугують рольовими моделями для інших жінок і дівчат, що допомагає долати стереотипи та надихає нове покоління лідерів. Видимість успішних жінок демонструє, що вони можуть досягати високих результатів у будь-якій сфері, що може надихати інших жінок розпочинати власні справи, ставати лідерками й очолювати напрями їхньої роботи. Ми маємо гучніше називати імена успішних жінок, більше запрошувати їх як спікерок на різні конференції, краще працювати над їхньою видимістю загалом, аби вони своїм прикладом мотивували інших. Наприклад, наша команда в Українському центрі сприяння інвестиціям та торгівлі нещодавно розробила настільну гру Women IN: Leadership and Business якраз із метою популяризації досвіду жінок. У ній є згадки про видатних науковиць, політикинь, підприємиць, які можуть стати взірцем для багатьох жінок і стимулом для бізнесів залучати їхній досвід та дослухатися до їхніх порад. Такий підхід сприяє встановленню гендерної рівності у суспільстві та наближає ту реальність, де жінки мають такі самі можливості на роботі або в кар’єрі, як і чоловіки.
«У майбутньому не буде жінок-лідерів. Будуть лише лідери», — хочу підсумувати цю колонку цитатою Шеріл Сендберг, американської підприємниці, головної операційної директорки Facebook з 2008 року. Ми всі маємо до цього прагнути.