7 фактів про родимки, які має знати кожен

17.04.2024

Шкіра – це орган, у якому ми живемо все життя, це наша броня, наш захист, наш головний «одяг». Однак на одяг, за спостереженням дерматологів, середньостатистичний українець витрачає значно більше коштів та часу, ніж на свою шкіру. Безплатна діагностика всіх охочий у рамках проєкту SkinScan/Я бережу свою шкіру традиційно відбудеться у травні, на території ТРЦ DREAM.

Медичною мовою родимку називають невусом

«Доктор, це у мене просто родимка чи невус?» — такі питання іноді доводиться чути лікарів. Чомусь люди панічно бояться таємничого слова «невус», пов’язуючи його з новоутворенням, на відміну від зрозумілого та добре знайомого слова «родимка». Насправді невус – це ніщо інше, як родимка, мовою медицини.

Темна пляма на шкірі – не завжди родимка. Іноді це рак шкіри

Ах, як нас засмучують великі, навислі, опуклі родимки, якщо вони розташовуються на обличчі! Багато неприємностей приносять такі родимки, якщо постійно стикаються з білизною, одягом, що обтягує, або швами. Багато пацієнтів звертаються до фахівця, стурбовані саме такими невусами, мало того, що не естетично, вони ще часто і виглядають зловісно. Проте саме такі родимки зазвичай цілком безпечні з погляду онкології. А ось невелика темна пляма, яка не завдає жодних незручностей, може виявитися тією самою міною далеко не уповільненої дії, яка здатна позбавити життя. Підступність меланоми полягає в тому, що вона часто мімікрує під невинну темну пляму.

Існує понад 20 видів родимок

Яким би не був невус на нашому тілі – плоским чи опуклим, сірим, чорним, коричневим чи червоним, маленьким чи великим – для нас це просто родимка. Медична класифікація щодо родимок дуже різноманітна: розрізняють понад двадцять типів. Найпопулярніші – пігментні, бородавчасті та судинні.

Визначають вид родимки за допомогою процедури дерматоскопії

Діагностика родимок – одна з найпростіших процедур, що триває лише кілька хвилин. За допомогою дерматоскопа лікар розглядає родимку і робить висновок. Що таке дерматоскоп? Це невелика трубка, в яку вбудована лупа із потужним збільшенням. Свого роду «очі» дерматолога. Огляд за допомогою дерматоскопа безпечний для всіх пацієнтів, включаючи малюків, вагітних жінок та старих. «Одна родимка — одна хвилина!» — так зазвичай описують дерматоонкологи процес діагностики.

Людина народжується у 80% випадків зовсім без родимок. Вони з’являються протягом усього життя

Існує думка, що родимки даються нам при народженні, і цей факт зміцнює міф, що їх не можна видаляти. Проте більшість дитячих тіл незаймані, якщо не йдеться про якісь великі родимі плями або новоутворення типу гемангіом. Інший стійкий міф, що родимки з’являються лише до 25 років. Це абсолютна неправда. Родимки можуть з’являтися і мимоволі зникати протягом усього життя. У літньому віці вони частіше видозмінюються або збільшуються у розмірах. Тому важливо, щоб профілактичні огляди у віці 60+ були регулярними.

Родимки, як і рак шкіри, мають генетичну схильність. Вони можуть бути такою ж формою і в тому ж місці, що у батьків

Неймовірно, але це факт! Наукового пояснення цьому немає досі, але лікарі часто спостерігають практичні ідентичні родимки в тих самих місцях у батьків і дітей. Були часи, коли дітей, що загубилися, повертали батькам, звіряючи розташування родимок на їхніх тілах! Проте не варто надавати цьому якогось містичного значення. Родимки-близнюки можуть бути як ознакою спорідненості, так і цілком випадковим збігом.

Родимки можна та іноді потрібно видаляти. Видалення родимок – безпечно, якщо це робити у компетентного лікаря

«Родимки – це мітки долі, їх у жодному разі не можна видаляти!» – напевно, вам доводилося це чути не одного разу. Або ще «переконливіше»: «Людина, яка має багато родимок, — щасливчик! » На жаль, ці дрімучі міфи неймовірно живучі і, на відміну від європейських ментальних орієнтирів, досі міцно утримуються в наших традиціях. Звичайно, це неправда. Видаляти родимки можна і потрібно, особливо якщо є прямі показання для цього. Сьогоднішні технології дозволяють це робити безболісно та абсолютно безпечно. Головне, не намагатися це зробити самим, вдаючись до народних засобів. Травмування родимки може спровокувати онкологічні процеси або призвести до сепсису.