7 ігор-помічників: Як взаємодіяти з дитячим непослухом

Практичні поради з книжки дитячого психотерапевта Алли Слотвінської

20.06.2017

Як впоратись з дитячим непослухом? Встановлювати чіткі межі та вміти домовлятися. А ще вчасно перетворювати ситуації, здатні викликати протистояння, на гру. Дитячий психотерапевт, автор і керівник проекту «Гармонійна родина» Алла Слотвінська написала про це книгу «Бавимося разом, або Як впоратися з дитячим непослухом», в якій цілий розділ вчить батьків іграм-помічникам.

Для чого гратися?

Сюжетно-рольова гра — провідна діяльність дітей від трьох і приблизно до шести років. Це означає, що дитина пізнає світ і розвивається саме через гру. Для старших дітей вона важлива не менше: вивчити урок набагато легше, коли присутня гра. Щодня дітям треба переробити безліч нудних справ (мити руки, одягатися, роздягатися, чистити зуби). Навіть нам іноді ліньки або робимо щось через «не хочу», тільки тому, що так треба. Для малюків важливість цих моментів неочевидна, і замість нудних занять вони нададуть перевагу цікавій грі. У таких випадках навіть мамин ігровий тон голосу здатний змінити ситуацію. Порівняйте: «Йди чистити зуби!» і «А хто швидше до зубної щітки?»

Гра у Вередульку

«Не хочу, не буду»

Можна вибрати або намалювати ляльку, назвавши її Вередулькою, бо вона часто вередує, і побавитися з нею у різні ситуації «не хочу, не буду», які часто трапляються з вашою дитиною. Добре, щоб дитина приміряла на себе роль мами або тата Вередульки, щоб побачила себе з боку і краще зрозуміла почуття батьків. А можливо, дитина підкаже вам, що треба робити в подібних ситуаціях.

Беззубі пірати

«Не буду чистити зуби»

Пам`ятаєте мультфільм про Айболита, де були пірати, які не чистили зубів? Якщо забруднити кілька зубчиків активованим вугіллям, то можна їх чистити як справжній пірат, і результат буде помітно одразу — зуби стануть білішими.

Незвичний ресторан

«Не буду їсти»

Можна ніби відвідати ресторан і запропонувати дитині вибрати з меню те, що вона їстиме. Назви можуть бути незвичними, а їжа — та, до якої вона звикла. Краще показувати, що ховається за красивими назвами, аби потім не розчаруватись. До їжі можна додавати і незвичні приправи: гарний настрій, дрібку здоров`я, шматочок радості.

Плутанина — де чий одяг

«Не хочу вдягатися»

Одягніть якусь дитячу річ навмисне. Здивуйтеся, що вона вам маленька. Запропонуйте дитині одягнути свою шапку. Коли виявиться завеликою, скажіть, що ви все сьогодні плутаєте і запропонуйте дитині вибрати той одяг, який краще пасуватиме їй (дайте можливість малюкові приміряти не лише його, але й дорослий одяг).

Веселий паровозик

«Не хочу йти гуляти»

Ви не просто збираєтеся з малюком гуляти, сьогодні на прогулянку їде незвичайний паровозик. Він має завдання: можливо, йому треба відвезти на майданчик іграшки, або ж паровозик-рятівник рушає допомагати тим, кому знадобиться поміч, а можливо, йому треба поїхати за каштанами (квітами, камінчиками) або до магазину за продуктами. Веселий паровозик впорається з будь-якими завданнями!

Поцілунки для іграшки

«Не хочу спати»

Буває, що дитина звикла засинати, тримаючись за руку, бо їй не хочеться відпускати маму. Але в мами не завжди є можливість і бажання бути біля дитини до тих пір, поки вона засне. У момент, коли ви зрозумієте, що вам вже хочеться чи треба піти, ви можете запропонувати натомість іграшку, дитина може сама її вибрати. Скажіть: «Ти вирішила спати з цуценятком, тоді я його поцілую в носик багато-багато разів, і вночі, якщо тобі буде треба, воно передасть тобі мої поцілунки. Ти пригорнешся до цуценятка, і моя любов перейде від нього до тебе».

Пральна машина

«Не хочу купатися»

Дитина вигадує, яка вона одежина, де забруднилася, а мама — допомагає її «випрати». Наприклад: «Я — сукня в горошок із дуже ніжної тканини, мене одягали на бал і забруднили соком, треба дуже добре потерти, щоб випрати».

Фото: Джон Вильгельм

— Читайте также: Самостійна дитина, або Як стати «лінивою мамою»: 10 кращих думок з книги Анни Бикової