Сьогодні, у третій четвер травня, українці вже традиційно святкують День вишиванки. Цей День не є офіційним, але відзначають його не тільки в Україні, але й за її межами – українці та всі прихильні до української культури люди. Часто у цей день в Україні проходили марші чи акції. Натомість війна не завадила українцям вкотре показати свою належність до величної нації та країни.
Навіть українські військові “привітали” росіян з Днем вишиванки. “Вітання” вони пишуть на снарядах.
Одними з перших українців з Днем вишиванки привітав Генштаб, Міністерство внутрішніх справ та Держслужба з надзвичайних ситуацій. Також вишиванки вдягли працівники Укрзалізниці, народні депутати та навіть президент Литви із дружиною.
- Фото: служба зв’язків з громадськістю, 10 Гірсько-Штурмова Бригада
- Пес Патрон
- Фото: МВС України
- Робітники УЗ
- Співробітник УЗ
- Українські депутатки та депутати вдягнули вишиванки у Європарламенті
- Президент Литви Ґітанас Науседа разом із дружиною одягнули вишиванки та підтримали Україну в боротьбі проти агресора. Фото: Facebook
Українська вишита сорочка – не просто елемент гардеробу, а потужний оберіг. Так, в Офісі президента наголосили, що вишиванка у «нашій боротьбі за свободу та незалежність оберігає нас своєю силою».
Слов’яни використовували льон і конопляне полотно, червоні і чорні нитки. Також мало значення і те, для кого шиється сорочка – для дівчинки, хлопчика, жінки або чоловіка, а може бути, для воїнів. Історики стверджують, що українці споконвіку вишивали такі сорочки, “зачаровуючи” їх на здоров’я, удачу або любов, пише УНІАН.
Під час створення вишиванки важливо враховувати значення орнаменту:
- ромб – символ родючості, поліпшення добробуту сім’ї;
- квадрат – баланс, гармонія, удача і порядок;
- спіраль – циклічність часу, символ змін;
- сварги (нагадують половину цифри 8) – сила духу;
- восьмикутна зірка – символ возз’єднання чоловічого і жіночого, посилює інтуїцію;
- хрест – захист від темних сил, гармонія і духовне просвітлення;
- калина – безсмертя роду і довголіття сім’ї;
- ромашка – символ кохання і юності;
- маки – потужний захист від зла, наближення виконання бажань.
Згідно з повір’ями, чоловікам краще носити вишиванку з геометричним візерунками, а жінкам – із зображеннями рослин, трав і квітів.
Тим часом у Черкасах створили свою бойову вишиванку. Ініціатива належить бійцю Черкаської тероборони, який є фахівцем із мистецтвознавства. Вишивку, яку можна носити на бойовій сорочці ЗСУ, створили бійці тероборони разом із брендом Telizhenko fashion house.
Під дописом переможців Євробачення-2022 гурту Kalush Orchestra українці діляться своїми фото у вишиванках. Українці присилають свої фото як з різних куточків країни, так і світу.
Започаткувала свято Дня вишиванки у 2006 році студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк, запропонувавши своїм друзям прийти на пари у вишиванках.