Рак шийки матки посідає п’яте місце за поширеністю серед усіх онкологічних захворювань у жінок. Щорічно в Україні його діагностують у 4000 жінок, а 2020 року в усьому світі було зареєстровано 604 000 випадків. Смертність від нього все ще залишається високою, попри існування ефективних методів профілактики та лікування. Причина часто криється у несвоєчасному виявленні захворювання, тому своїм важливим завданням онкогінекологи вважають санітарно-просвітницьку роботу: якнайбільше жінок мають знати про необхідність профілактичних гінекологічних оглядів та раннє виявлення пухлини.
Походження раку шийки матки та вакцинація від ВПЛ
Рак шийки матки — один із видів раку, причина якого встановлена. Його провокують онкогенні штами ВПЛ, вірусу папіломи людини. Вірус надзвичайно широко поширений і має близько 200 штамів, більшість з яких відповідальні за утворення бородавок і папілом. Близько 13 штамів є онкогенними, тобто здатні спричиняти переродження клітин на злоякісні. ВПЛ може викликати не лише рак матки, а й інші види раку, наприклад рак гортані або статевого члена.
Після того, як було виявлено збудник, вченим вдалося розробити ефективні вакцини, що запобігають зараженню — Гардасіл та Церварікс. Оскільки зараження онкогенними штамами ВПЛ відбувається переважно статевим шляхом, вакцинація найефективніша у підлітковому віці, до початку статевого життя. У деяких країнах це щеплення навіть введено в національний план вакцинації. Фахівці рекомендують вакцинувати не лише дівчаток, а й хлопчиків. Хлопчики здатні бути переносниками ВПЛ, а крім того, вірус може спричиняти не лише рак шийки матки, а й інші, зокрема «чоловічі» види раку.
Гінекологічний профогляд
Ще одним ефективним заходом профілактики раку шийки матки є регулярні щорічні гінекологічні огляди. Вони дають змогу вчасно виявити дисплазію шийки матки — передракове захворювання, яке добре піддається лікуванню, але без нього переходить у рак. Один раз на два роки під час профогляду виконують ПАП-тест або цитологічний мазок. Це дослідження вивчає клітинний склад епітелію слизової оболонки шийки матки та може виявити пухлинні клітини на стадії, коли візуально пухлина ще не визначається. Рання діагностика дає змогу вчасно розпочати лікування, коли воно найефективніше.
Якщо ви бажаєте пройти гінекологічний профогляд, консультація гінеколога в Києві в одніму з медичних центрів репродуктивного здоров’я — саме те, що потрібно.
Методи діагностики раку шийки матки
Діагностика раку шийки матки включає:
- гінекологічний огляд;
- кольпоскопію — огляд слизової оболонки піхви та шийки матки під збільшенням;
- ПАП-тест;
- біопсію — дослідження зразка ураженої тканини з метою виявлення пухлинних клітин. Біопсія відрізняється від ПАП-тесту більшою глибиною дослідження. Вона точно визначає пухлину та тип ракових клітин.
Якщо підтверджено наявність пухлини, то виконують МРТ з метою визначення стадії. Це потрібно для вироблення лікувальної тактики.
Лікування раку шийки матки
Для лікування раку шийки матки використовують методи хірургії, хімієтерапію та променеву терапію. Об’єм лікування залежить від стадії раку. На ранній стадії виконують щадну органозберігальну операцію, конізацію шийки матки, в ході якої видаляють лише пошкоджену тканину. Така операція зберігає матку та здатність до самостійного зачаття.
На пізніших стадіях операційне втручання ширше, воно може включати ампутацію шийки матки (тіло матки зберігається), цілковите видалення всієї матки, видалення матки разом із придатками та сторожовими лімфовузлами. На пізніх стадіях хірургічне лікування доповнюють хімієтерапією чи радіотерапією, а іноді їхньою комбінацією. Що раніше виявлено пухлину та розпочато лікування, то вища його ефективність. На початкових стадіях раку шийки матки сучасні методи лікування дають можливість досягати одужання в більшості випадків.
Автор: Усенко Альбіна Вадимівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83