Валентин Фречка отримав Європейську премію молодих винахідників

12 Липня 2024
Ярослав Фречка
Фото: Європейська винахідницька премія

Валентин Фречка із Закарпаття посів друге місце Європейської премії молодих винахідників. Українець також отримав приз у розмірі 10 000 євро. Про це у пресрелізі повідомили організатори конкурсу.

23-х річний винахідник Валентин Фречка вже відомий в Україні як автор технології виробництва паперу з опалого листя. Його розробки щодо зручної утилізації листя дозволяють значно зменшити потреби у вирубці дерев.

“За допомогою Releaf Paper, стартапу, заснованого на шкільному науковому проєкті, Валентин Фречка удосконалює процес, який використовує целюлозу з опалого листа для виробництва. Листя, отримані з міських парків, скверів, зелених зон та інших міських територій, фактично спалюють або компостують (що створює витрати для міста), а якщо їх не зібрати чи спалити, викидають вуглекислий газ. Технологія є високоефективною, виробляючи одну тонну целюлози з 2,3 тонни опалого листя, що дорівнює 17 деревам традиційними методами”, — йдеться у повідомленні.

Перше місце у конкурсі дісталося голландській науковиці Рошель Німейєр, яка отримала 20 000 євро. Вона є авторкою портативного хімічного набору для виявлення бактерій, створеного на основі штучного інтелекту.

Третє місце з призум у 5000 євро отримала команда молодих туніських винахідників.  Хавла бін Ахмед, Гофран Яарі, Сулейма Бен Теміме і Сірін Аяр розробили «розумне» рішення для керування колісним кріслом.

Що відомо про українського винахідника

Валентин Фречка народився в селі Сокирниця неподалік від Хусту. Вперше замислився про про нові засобі створення паперу ще в шкільні роки. Цьому сприяли поїздки у Карпати та спілкування з вчителем хімії. Ще влітку 2018 року винахідник став переможцем на Міжнародній олімпіаді геніїв у США. Тоді Валентин Фречка виборов “золото” серед 1300 школярів з різних країн. Однією з тем змагання якраз була тема “Вирішення екологічних проблем”. Вже тоді хлопець вигадав як робити папір з опалого сухого листя.

Технологія отримала назву ROLF’s paper. За цією технологією можна виробляти будь-яку екотару: стаканчики, тарілки, пакети, сумки, тубуси для ручок, а також принтерний, крафтовий, дизайнерський, пакувальний папір, обгортки для книг, тощо.

 Читайте також: Валентин Фречка: «Інтелектуальний підхід до проблем екології – і матимемо країну, вищу за європейський рівень»

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram