SHE Congress 2024: гранти для потужного ривка є!

30 Жовтня 2024

За даними Єдиного державного реєстру, за 8 повних місяців поточного року українки створили 59%  нових ФОПів. І це є рекордом усіх часів. Аби втримати такі позиції, постає питання про джерела ресурсів для потужного ривка. Щоб ФОПи не закривались впродовж першого року існування. їм на допомогу прийшли світові корпорації та урядовиці. Заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна  та керівниця PR та Influence відділу продукції масового попиту в L’Oréal Україна Ірина Притула стали спікерками SHE Congress 2024, де розповіли про грантові проєкти для підприємиць.

Заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна про урядові гранти для підприємиць

Тетяна Бережна: «Гранти до 150 тисяч гривень можуть отримати навіть підприємці-початківці до 25 років – не створюючи додаткових робочих місць»

Першою виступила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна. Окремо варто підкреслити, що урядовиця прийняла запрошення від організаторів стати спікеркою повноцінного виступу – дуже мотиваційного характеру. Тобто ховатись за спинами успішних жінок на панелях Тетяна Бережна не збиралась. До речі, не боїться заступниця міністра економіки й безпосереднього спілкування з підприємицями. Таку можливість учасниці конгресу отримали, поки перечікували поза залом повітряну тривогу, яка перервала виступ Бережної. А жіноча тема дуже болить у Міністерстві економіки у багатьох пластах.

В Україні офіційно працевлаштовані лише 4,3 мільйона жінок. До них варто додати ще 62 тисячі, що служать у ЗСУ, – і, до речі, також є платницями податків. Постає питання: а де решта працездатних українок? Адже навіть серед тих, хто виїхав за кордон, багато хто зберіг робоче місце. А вони працюють у тіні. І витягнути їх звідти важко. Тому…

Мінекономіки пропонує легалізувати в Трудовому кодексі гнучкий графік, надомну та дистанційну форми роботи. Потребують законодавчого врегулювання і можливість самотужки вирішувати, чи їхати у відрядження під час вагітності. 

 

Серед багаторічних болючих проблем – гендерний розрив в оплаті праці.

«Якщо порівнювати середню зарплатню, то жінки отримують на 18,6% менше, ніж чоловіки. Тобто якщо чоловік отримує тисячу гривень, то його колежанка на цій же посаді та з таким же досвідом матиме лише 840 гривень. І так з кожної тисячі! Якщо взяти середній стаж, наприклад, 35 років, то з них 6,5 років українки працюють безкоштовно! А з погляду пенсійного забезпечення – це 6,5 років додаткової праці», – поділилась розрахунками Тетяна Бережна.

З позитивного – у 2015 році розрив між зарплатами чоловіків та жінок в Україні становив разючі 26%. Але хизуватись «значним скороченням» до 2021 року урядовці не збираються, бо подолати цю проблему одним махом можна було б давно – принаймні до 24 лютого 2022 року. Для цього було досить внести гендерну рівність за однакову роботу в оплаті праці до Конституції та Трудового кодексу України. Але лобі працедавців вчиняло та продовжує вчиняти цим змінам шалений спротив. Саме тому з запеклими боями уряду вдалось ухвалити Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року.

За операційним планом заходів на 2023-2025 роки,  Кабмін прагне досягти скорочення гендерного розриву в оплаті праці на 5% – з 18,6% до 13,6%. 

 

«Вагомою причиною чинного розриву в оплаті праці є гендерна сегрегація. Чоловіки частіше займають керівні посади. Другою причиною – жінки здебільшого працюють у сферах з нижчою доданою вартістю. Третя причина – різниця в досвіді та рівня підготовки. Така ситуація виникає через нерівномірний розподіл сімейних обов’язків. Відпустки по догляду за дитиною скорочують практичний фаховий досвід та гальмують кар’єрні можливості. Навіть після декрету жінки мають менше часу на професійний розвиток, бо після завершення робочого дня займається хатніми справами, приділяючи менше часу самовдосконаленню», – поділилась аналітикою Тетяна Бережна.

І все ж таки про приємне… Жінки є величезним драйвером нашої економіки. Сьогодні Україна є лідеркою за залученням жінок до професійних і технічних сфер. Втім, лише 15% компаній належать українкам. Трохи краще ситуація з керівництвом – 17,7% бізнесів мають жінок на керівних посадах.

Нагадала спікерка про можливості, які надає Міністерство економіки жінкам України. Агітувала активно користуватись грантами за програмою «Власна справа»,

«Загалом впродовж 2024 року понад 2 тисячі українців отримають мікрогранти на 500 млн грн. А тепер гранти до 150 тисяч гривень можуть отримати і підприємці-початківці до 25 років. До речі, на відміну від інших учасників програми, на них не буде розповсюджуватись умова створювати робочі місця», – заінтригувала Тетяна Бережна.

Продовжується і програма для ветеранок та дружин ветеранів. Закликала заступниця міністра економіки України поцікавитись умовами грантової ініціативи для жінок “Створюй!”.

«У рамках цієї програми  жінки, які розвивають бізнес у сферах переробної промисловості, можуть масштабувати своє виробництво. Йдеться про виробництво одягу, електроніки, оптики, меблів, харчових продуктів, обробки деревини, металургії»…

Фото Reskilling Ukraine

Не забули у Мінекономіки подбати про програми з безкоштовного перенавчання жінок на актуальні на ринку праці робітничі професії. Одна з них має назву «Iron Women».  Українок навчають керувати будівельною технікою, наприклад, екскаваторами, фронтальними навантажувачами, різноманітними кранами. Якщо для перекваліфікації учасницям програми доведеться їхати до іншого населеного пункту, то за проживання і харчування сплачувати не доведеться.

«Ще однією змогою є ваучери чи спеціалізовані програми, які ми запускаємо спільно з партнерами. Інформація регулярно оновлюється на сайті Мінекономіки», – нагадала заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна.

Ірина Притула презентує гранти від L’Oréal

Ірина Притула: «Вірте у те, що робите, а L’Oréal грантами вас підтримає»

На будь-якому великому жіночому саміті завжди є світовий бренд, який використовує майданчик для просування своїх нових продуктів. Але керівниця PR та Influence відділу продукції масового попиту в L’Oréal Україна Ірина Притула вийшла на сцену зовсім з іншою інформацією – з кейсами, як ця компанія підтримує грантами в умовах війни.

Кейс №1 «Не До краси»

Один із проєктів, який був запущений під час повномасштабного вторгнення, називається Всеукраїнський соціальний проєкт «Не До краси». Націлений він на безкоштовну корекцію шрамів на тілі та обличчі у жінок, які постраждали від війни.

“Попри те, що постраждалі українки часто чують фразу “головне, що жива”, насправді вони мають велике бажання не бачити у дзеркалі нагадування про пережите лихо. Залежно від наслідків фізичної травми спеціалістами із пластичної хірургії, естетичної медицини, ментального здоров’я та, за потреби, інших лікарів обирається індивідуальна тактика лікування: оперативні втручання, шліфування рубців, косметологічні процедури. Усі ці послуги надаватимуться безкоштовно. Для їх отримання треба заповнити  анкету“, – повідомила Ірина Притула.

Кейс №2 «Програма підтримки підприємниць України»

Для бізнесу є «Програма підтримки підприємниць України», яка була започаткована у листопаді минулого року. Додатково варто підкреслити, що це локальна ініціатива невгамовної української команди LʼOreal Paris. Десять підприємниць із різних куточків України вже отримали гранти у розмірі по 650 тисяч гривень кожна та почали втілювати свої бізнес-ідеї в життя.

«У 2024 році LʼOreal надає жінкам ще більше можливостей для розвитку бізнесу – 12 грантів по 750 тисяч грн!  На ці кошти ви можете започаткувати нову справу або масштабувати вже ту, яку маєте. Для участі необхідно заповнити анкету та подати презентацію власного проєкту. Після чого спочатку буде обрано 30 учасниць. Наступним кроком – 12 переможниць», – повідомила принцип визначення переможців Ірина Притула.

Крім того, 30 фіналісток матимуть можливість прослухати онлайн навчальні лекції від успішних підприємців та поставити питання особисто. У складі експертного журі – представники компанії «LʼOreal Україна», амбасадорки проєкту засновниця бренду  the COAT Катерина Сільченко та співвласниця мережі фітнес-клубів Smartass Катерина Кузьменко. До них долучаться Анна Завертайло, Валерія Гузема, Марія Дідковська, які й проводитимуть навчання для підприємиць.

Але у проєкту є ще один цікавий аспект – це кооперації між учасницями, які познайомились завдяки програмі. Торішня переможниця Анна Павлусь отримала кошти на розвиток підприємства з пошиття адаптивного одягу для людей, які пересуваються на колісному кріслі. У фіналі вона робить спільну кооперацію із Катериною Сільченко – і планує вкласти гроші туди. Інша переможниця Тетяна Роменко повідомила, що дві нові книжки, які зараз друкуються, будуть представляти Україну на Франкфуртському книжковому ярмарку.

Кейс № 3 «Для жінок у науці»

Ще одна премія покликана посприяти розв’язанню проблеми гендерної нерівності у науці. Вона має назву «Для жінок у науці». Загалом фундація L’Oréal у партнерстві з UNESCO започаткована у 1998 році, але в Україні реалізовується з 2018 року.

«У програмі можуть взяти участь жінки з науковим ступенем, які проводять дослідження в STEM та мають публікації у відповідних виданнях.  Три науковиці мають шанс отримати по 300 тисяч гривень на реалізацію свого проєкту», – розповідала Ірина Притула.

 

Кейс № 4 «Краса для всіх»

Національна освітня програма «Краса для всіх» націлена на подолання жіночого безробіття. Вона передбачає безоплатний навчальний курс для жінок, які опинилися в скрутному становищі..

«Мета цього проєкту – здобути безоплатну освіту у сфері краси та працевлаштуватись в б`юті-індустрії. Жінки мають змогу опанувати основи перукарської майстерності та візажу, навчаючись у провідних експертів. Цьогоріч L’Oréal випустить ще понад сотню учениць», – проінформувала спікерка.

Резюмуючи, Ірина Притула закликала присутніх вірити у те, що ви створюєте, – адже ми цього варті. Але і це ще не все… Далі буде.

Тетяна Марінова