У листопаді 2016 року в історії США сталася подія, несподівана для більшості громадян країни. Підприємець і мільярдер, колишній шоумен Дональд Трамп завершив свій стрімкий зліт на політичний Олімп і став президентом. Підсумки перегонів шокували виборців і певною мірою збентежили сім’ю самого претендента, викликавши акції протесту перших та тріумфування других. І тільки Меланія Трамп, здавалося, не розуміла, що їй робити з тягарем першої леді, що раптово звалився на неї. За вісім років потому дружина 47-го президента вдруге отримала цей статус.
Зображуючи щастя
У минулому модель, а потім бізнесвумен давно звикла до респектабельного життя. З 16 років вона виходила на подіуми, заробляла рекламою та укладала вигідні контракти. Знайомство з Трампом і подальше заміжжя суттєво полегшили її життя. Вона набула статусу знаменитості, але не збиралася залишатися лише тінню впливового і дуже забезпеченого чоловіка.
Меланія Трамп успішно монетизувала свою популярність, просуваючи власний ювелірний бізнес та косметичну компанію. Турбота про підростаючого сина, цікаве та насичене життя зі світськими раутами та діловими зустрічами, пентхаус у Нью-Йорку та налагоджений побут. Здавалося б, життя вдалося. Якби не одне «але» — постійно зростаючі амбіції невгамовного чоловіка. В якийсь момент Дональд вирішив взяти чергову висоту у вигляді президентського крісла.

Для Трампа це був найкращий спосіб підвищити власні акції, а заразом знизити авторитет основної претендентки — Гіларі. Після цього можна було спокійно розвивати бізнес далі. Меланія мала просто допомогти чоловікові, а потім можна було повернутися до свого звичного способу життя. Що вона зрештою й робила всі передвиборчі перегони. Усміхалася на камеру, ретельно обирала вбрання та спілкувалася з пресою, покинувши власні справи. Проте після оголошення результатів повернутися назад було вже неможливо. Належати собі місіс Трамп більше не могла. Можливо, саме тому на церемонії інавгурації вона виглядала найнещаснішою з присутніх. Але про те, що на неї чекає далі, перша леді тоді не здогадувалася.
Ідеальна дружина
Меланія мала всі підстави вважати себе майже ідеальною дружиною. І загалом роки спільного життя з чоловіком частково це підтверджують. Два попередні шлюби нинішнього президента закінчилися розлученнями. Стаж сімейного життя Трампа з Меланією давно перевищив тривалість першого сімейного досвіду. Однак ніщо не видавало будь-яких тривожних сигналів щодо третьої дружини, яка зазвичай виглядала спокійною та доброзичливою.

Бізнесвумен давно звикла до респектабельного життя світської левиці
Дональду втретє, можна сказати, пощастило. Після діяльної та зіркової Іванни й надто вимогливої Марли він, що називається, відчув різницю. Меланія у всьому віддавала пальму першості чоловіку, відрізнялася внутрішньою дисципліною і досить поступливим характером. Навіть після перемоги Трампа вона абсолютно щиро називала себе не примхливою і захищала чоловіка перед репортерами. Їй нелегко далася кардинальна зміна життя після президентських виборів, але іншого варіанта тоді вона просто не мала. А поняття «ідеальна дружина» та «ідеальна перша леді» надто відрізняються один від одного. Принаймні для американців.
Вихід із тіні
Якщо раніше Меланія Трамп була насамперед дружиною магната, то після виборів їй довелося вийти з тіні першої особи держави. Вона стала цілком самостійною одиницею. Її критично розглядали, обговорювали та критикували. Від неї чекали конкретних слів, дій та вчинків. І до цього вона виявилася зовсім не готовою. Можливо, їй могла б допомогти хоч якась підтримка чоловіка. Але розраховувати на це не доводилося: Дональд намагався розібратися із своєю місією. Так перша леді виявилася мимоволі втягнутою в історію, яка їй зовсім не була потрібна. І виплутуватися з неї їй належало самостійно.

Меланія — проти
Інститут перших леді у США істотно відрізняється від політичних традицій щодо прав та обов’язків в інших країнах. І якщо у 19-му столітті рамки їхньої діяльності були розмиті, то згодом ситуація кардинально змінилася. Дружина президента вже вважалася прикладом для наслідування. І, звісно, мала повністю відповідати цьому статусу. Активність у суспільно-політичних процесах стала чи не основним показником відповідності високому, хоч і не офіційному становищу.

Соціальні проблеми та благодійність, гострі питання суспільства, захист слабких та пригноблених — ось далеко не повний перелік питань, з якими має працювати перша дама держави. Права рука президента і самостійна одиниця, яка чудово доповнює свого чоловіка. Але головний парадокс полягає в тому, що будь-яка американка може відстоювати свої права у будь-якій галузі життя. І тільки перша леді позбавлена такого вибору.
Меланія ніколи не хотіла бути на цьому місці. Тому вона спокійно, без зайвих питань та претензій намагалася відстояти своє право бути не такою, як усі. Або право зовсім не бути першою леді.
Перші спроби
Змінити наявне становище місіс Трамп намагалася давно. По-перше, вона відмовилася одразу переїхати до Вашингтона нібито через навчання сина. Але й пізніше Білий дім не став для неї домом — вона, як і раніше, надавала перевагу Нью-Йорку.
По-друге, вона не хотіла регулярно з’являтися на публіці та звітувати про виконану роботу. Це особливо обурювало американців. І якщо спочатку вона ще демонструвала показну зацікавленість, то незабаром відмовилась і від неї. Один-два заходи протягом місяця Меланія визнала достатнім для того, щоб підтримувати бодай видимість громадської роботи.

Пізніше розмови про можливі проблеми у президентському подружжі підігрівали фотографії та відео, які скрупульозно розбирали експерти. Меланія не посміхнулася, відмовилася взяти Дональда за руку, не супроводжувала чоловіка на міжнародних зустрічах. Такого шквалу критики, мабуть, не траплялося витримувати жодній першій леді США.
Вона могла б і надалі зображати добробут та посміхатися. Але їй не завжди вдавалося тримати марку перед камерами. Місіс Трамп, швидше за все, не могла стримувати емоції на публіці. Або вже просто не хотіла.
Що далі?
У пресі дедалі частіше проскакували натяки на можливе розлучення та навіть відверті міркування юристів про те, чим може завершитися розрив головної пари країни.
«Схоже, єдина стіна, яку вдалося збудувати Трампу, — це стіна між ним та його дружиною», — якось пожартував популярний в Америці актор Енді Острой. Сьогодні стає зрозуміло, що у цьому жарті була велика частка правди.
Але згодом ці обговорення зійшли нанівець. І, мабуть, найближчим часом все залежатиме насамперед від уміння Трампа домовлятися і від бажання чи небажання першої леді брати активну участь у роботі. Тим більше що за кілька місяців пара відзначить 20-річчя шлюбу.

Минулого разу Меланія Трамп заслужила неофіційний титул найнепопулярнішої першої леді Америки. І, схоже, тоді її це не дуже турбувало. Можливо, тепер в американців буде можливість змінити свою думку, як це вже неодноразово траплялося у новітній політичній історії.
Читайте також: Лорен Павелл: життя зі Стівом Джобсом та без
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram