«Глухі коханці» — художній фільм режисера російського походження Бориса Гуца потрапив до програми кінофестивалю “Темні ночі”. Національний комітет України з питань кіно подав організаторам клопотання про вилучення стрічки з основного конкурсу. Про події навколо фільму розповіло естонське видання ERR.
Фільм розповідає історію зустрічі й кохання російського хлопця та української дівчини. Дві глухі людини зустрілися в Стамбулі й покохали одне одного. Вони проводять весь час разом, безтурботно гуляють і шукають близькості. Українські режисери вважають, що сюжет стрічки створює у глядачів хибне враження, враховуючи реалії сьогодення.

Пресреліз до стрічки наголошує, що фільм торкається кількох питань. Серед них — ідентичність російського режисера у вигнанні та яким є його місце у світі.
«Враховуючи агресію Росії проти України та страждання значної частини українського народу, надзвичайно важливо забезпечити, щоб культурні платформи не стали інструментами, які розмивають кордони розуміння українцями реальності», — зазначили представники комітету в соцмережах.
Після звернення українських кінематографістів фестиваль вилучив фільм зі спеціального відбору. Проте глядачі все одно побачать фільм «Глухі коханці», оскільки він залишився в основній конкурсній програмі фестивалю.
«Фільм покажуть на PÖFF, ми обрали його не випадково. Він потрапив до програми через те, що художньо та змістовно дуже гострий і дає можливість говорити про актуальні теми», — пояснила Тііна Локк, директорка кінофестивалю виданню ERR.

Світова прем’єра “Глухих коханців” відбудеться на PÖFF. І хоча фільм ще ніхто не бачив, організатори вважають, що навколо стрічки вже розгорнулася величезна наклепницька кампанія.
«Цей фільм піддається дуже жорсткій атаці з боку російських опозиціонерів, білорусів і українців, у яких погляди, звісно, дуже різні. І цей фільм також можна дуже по-різному трактувати, у чому й полягає його унікальність», — підкреслила Локк.
Фестиваль розіслав звернення до громадськості, в якому наголосив, що «Глухі коханці» не є російським фільмом.
Борис Гуц покинув Росію після початку повномасштабної війни і жив як біженець у різних європейських країнах. Наразі перебуває у Сербії. Він неодноразово виступав проти війни, розпочатої Росією та режимом Путіна, йдеться у заяві PÖFF.
Попередній фільм режисера «Мінськ» був заснований на трагічних подіях, які відбулися після серпня 2020 року. Він був знятий в Естонії за підтримки Естонського кіноінституту та Культурної столиці Естонії. Новий фільм теж є повністю незалежним, за заявою PÖFF.