«Дві Марії» — виставка, присвячена творчості українських художниць наївного мистецтва Марії Примаченко та Марії Галушко. Вона відкрилась у виставкових залах Національного заповідника «Софія Київська».
Марія Примаченко і Марія Галушко — видатні українські художниці, які здобули світову славу й визнання. Їхні імена ввійшли до «Всесвітньої енциклопедії художнього наїву» 1984 року.

У 1960-х роках Марія Примаченко вже мала славу і світове визнання. А Марія Галушко тільки розпочинала свій шлях. У цей період кожна з них сформулювала своє творче кредо, що вражає подібністю настроїв та думок.
На врученні Шевченківської премії (1966) Марія Примаченко зазначала: «Роби людям добро, щоб люди жили, як квіти цвіли, — оце і все моє слово на світі!». У той самий період молода керамістка Марія Галушко зізнавалася: «Все, що я роблю, я роблю з любов’ю до людей».

За словами організаторів виставки “Дві Марії”, яскраві образи обох художниць дарують радість і душевні сили. Саме тому вони як ніколи потрібні людям. Адже ці твори змушують подивитися навколо з надією і вірою в неодмінну перемогу добра та краси.
«Роботи двох мисткинь різні, але водночас мають багато спільного. Адже надихались вони тим, що бачили навколо. Вони обоє були українками з народу. Мисткині дуже тонко відчували український світ, культуру, пісню, кольори України», — підкреслила генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Повякель.
Майже 100 унікальних робіт художниць вперше презентують широкому загалу.

Масштабну експозицію допомогла створити творча команда «Loft buro» за керівництва Олега Волосовського. Простір виставки доповнюють роботи з артпроєкту “Наїв ковчег” сучасного майстра скульптурних інсталяцій Олексія Шевчука. Це соломʼяні фігури фантастичних звірів за мотивами живописних робіт Марії Примаченко.
Виставка “Дві Марії” триватиме до 12 січня 2025 року.