ранкові зорі

Творці змін: історії вчителів-переможців премії “Ранкові зорі”

07 Лютого 2025

Українські вчителі — це більше ніж просто педагоги. Вони наставники, новатори, інколи навіть психологи та друзі для своїх учнів. У складні часи вони продовжують навчати, надихати та підтримувати дітей, доводячи, що освіта — це фундамент майбутнього країни.

Саме для таких вчителів видавництво “Ранок” започаткувало торік премію “Ранкові зорі”, щоб відзначити їхню працю, відданість та внесок у розвиток освіти. Журі, а потім і глядачі фінального етапу почули десятки неймовірних історій, які вражали, зворушували, надихали і захоплювали. Премію започаткували, щоб підтримати вчителів України, які, попри війну, продовжують навчати та вдосконалювати свої знання. 

Ми поспілкувалися з торішніми переможцями, щоб почути про емоції від нагороди, труднощі вчительського шляху та натхнення, яке допомагає рухатися вперед.

Історії переможців

Микола Тарасюк

Переможець у номінації “Зірковий вчитель”, вчитель інформатики з Житомира, чиї інноваційні методи навчання надихнули тисячі учнів. 

Я не очікував на перемогу, але з радістю прагнув стати переможцем у своїй номінації. Все сталося несподівано, адже поряд були неймовірні “суперники”. Хочу зазначити, що це були фанати своєї справи, люди, які живуть своєю професією, і в такій компанії мені було дуже комфортно. До останнього моменту не міг повірити у це, а коли оголосили моє прізвище, все одно ще не зовсім усвідомлював. Того дня я провів сім уроків, потім зробив емоційну презентацію, а ще до моменту оголошення переможця були дуже емоційні виступи колег — мабуть, я вже до того часу відчував втому.

Я не звик вихвалятися, адже завжди більше зайнятий роботою, новими ідеями та цікавими проєктами. Життя ні для себе, ні для оточення не роблю легким. Шкода, що такі премії не отримують достатньої уваги від ЗМІ, адже більше висвітлення подібних заходів могло б дати шанс вийти з мушлі багатьом чудовим вчителям. Коли я отримав статуетку, нічого не змінилось, і я продовжив рухатися своїм шляхом”.

Я поки що не планую підвищувати свою кар’єрну сходинку, адже зосереджений на дітях, для яких допомога у розвитку є моїм головним пріоритетом. Наразі поєдную роботу в чудовій дистанційній школі SchoolToGo, продовжую працювати у своєму рідному ліцеї №17, а також з цього року читаю одну пару для ліцеїстів наукового ліцею при Житомирському державному університеті ім. І. Франка. Окрім цього, я запустив технічну лабораторію для дітей і зараз активно збираю необхідне обладнання, шукаючи меценатів для цього проєкту.

Іноді виступаю з лекціями перед колегами, маю плани на розвиток проєкту “Розумійка” для дітей з особливими потребами та запуск його в інтернеті. Відпочивати ніколи — завжди треба робити кроки вперед, аби досягати нових цілей. Зараз я працюю з дітьми під гаслом: “Ми не шукаємо виправдань. Ми шукаємо РІШЕННЯ!”

Ірина Смовська

Переможниця у номінації “Результативний вчитель”, адже за останні два роки її учні здобули понад 200 перемог на конкурсах і змаганнях національного та міжнародного рівня. 

“Минулого року я брала участь у неймовірно цікавому конкурсі “Ранкові зорі”. Чесно кажучи, спочатку я не була впевнена у своїх силах і хвилювалася, але з часом зрозуміла, що це надзвичайна можливість поспілкуватися зі справжніми педагогами-новаторами, людьми креативними та прогресивними, і поділитися власним досвідом. Я б порадила цьогорічним учасникам вірити у свої сили, адже ми всі, переконана, справжні молодці, адже працюємо в часи війни, коли потрібно не лише дати знання, а й зберегти життя наших учнів”.

Щодо рис, які мають бути у сучасного вчителя, то це, безумовно, креативність, творчий підхід до викладання, а також всебічний патріотизм. Адже саме на нас, вчителях, лежить величезна місія — виховати розумних і людяних патріотів нашої незламної держави. А ще — навчити наших дітей цінувати рідну мову, культуру, обряди, звичаї, бо це те, що нас усіх єднає і згуртовує.

Оксана Обідченко

Педагогиня з Волновахи, переможниця у номінації “Незламний учитель”. 

У складних умовах війни мене підтримує розуміння того, що моя робота важлива для майбутнього нашої країни. Освіта — це основа, на якій будується суспільство, і навіть у найважчі часи діти мають право на знання, підтримку та розвиток. 

Моя стійкість ґрунтується на кількох ключових речах. По-перше, це віра в нашу перемогу й переконаність, що кожна маленька дія наближає нас до неї. По-друге, це любов до дітей: їхній ентузіазм і прагнення дізнаватися нове надихають і дають сили йти вперед. По-третє, це підтримка рідних, які завжди поруч і готові підставити плече

Також важливо дбати про себе: я намагаюся знаходити час для відпочинку, щоб відновлювати ресурси, та працюю над емоційною стійкістю, зокрема, через обмін досвідом з іншими вчителями, читання натхненної літератури або участь у професійних спільнотах.

Для мене робота стала ще більшою місією: не тільки навчати, а й підтримувати дітей у цей непростий час, допомагаючи їм зберегти віру в добро та впевненість у майбутньому.

Про участь у конкурсі

9 лютого — останній день заповнення анкети.

Взяти участь можуть вчителі з усієї України, незалежно від предмета викладання чи місця роботи. Обов’язкова умова — використання у своїй педагогічній практиці підручників видавництва “Ранок”. Торік призовий фонд становив понад 100 000 гривень, цьогоріч його збільшено до 150 000 гривень.

Премія пропонує 9 номінацій:

  • “Зірковий вчитель” — головна відзнака для педагога, який, попри будь-які виклики, надихає учнів на досягнення великих цілей.
  • “Незламний учитель” — для педагога, який, незважаючи на особисті труднощі, спричинені війною, продовжує свою професійну діяльність.
  • “Учитель-наставник” — для вчителів, які діляться своїм досвідом і знаннями з колегами через вебінари та курси.
  • “Інноваційний учитель” — для педагогів, які активно впроваджують новітні методики та технології навчання.
  • “Результативний учитель” — для вчителів, чиї учні досягають високих результатів у конкурсах та олімпіадах.
  • “Problem Solving” — для педагогів, які демонструють виняткові навички вирішення складних педагогічних завдань.
  • “Креативний вчитель” — для вчителів, які використовують творчий підхід у навчанні.
  • “Підтримка вчителя” — для педагогів, які надають значну допомогу та підтримку колегам.
  • “Молодий учитель” — для педагогів з невеликим стажем роботи, але значними успіхами.

Як подати заявку:

  • Оберіть номінацію, яка вам ближча.
  • Заповніть анкету на офіційному сайті https://rankovi-3ori.com.ua
  • Кінцевий термін подання заявок: 9 лютого 2025 року

Переможці отримають грошові призи:

  • 25 000 грн для переможця у номінації “Зірковий вчитель”;
  • по 10 000 грн для переможців в основних номінаціях;
  • по 5 000 грн для переможців додаткових номінацій;
  • по 500 грн для півфіналістів.

Окрім цього, лауреати матимуть можливість поділитися своєю історією та досвідом на всеукраїнському рівні.

Докладніше про умови участі та номінації можна дізнатися на офіційному сайті премії.