Шість книжок українських письменниць вийдуть у видавництві Vivat

17 Березня 2025

В серії української класики Vivat вже вийшли друком понад 10 книжок. Ця серія продовжує місію відкриття і перевідкриття класичних текстів, тепер — через творчість авторок, що залишили вагомий слід в історії української культури.

Кураторкою серії є літературознавиця Ярина Цимбал. Усі видання готуються ретельно: це будуть нецензуровані версії текстів, звірені з прижиттєвими публікаціями авторок. А ще — із передмовами фахівців і фахівчинь, а також словниками рідковживаних слів, що допоможуть сучасним читачам глибше зрозуміти особливості епохи.

Ці шість книжок охоплюють понад сто років української літератури та різноманіття жанрів: від автобіографічного роману до містичних новел, від ліричної драми до воєнної прози. Це історії жінок, написані самими жінками. У них порушуються теми особистої свободи, кохання, війни, становлення особистості й пошуків ідентичності. 

Наталія Кобринська, «Омен»

Упорядниця Алла Швець

Збірка Наталії Кобринської «Омен» містить цикл воєнних новел, написаний на основі пережитих вражень Першої світової війни. Також у ній уперше за 120 років буде передруковано збірку «Казки» (серед них і казка «Рожа»), яка стала яскравим творчим експериментом письменниці й означила нову модерністську фазу її творчості, захоплення народною демонологією, використання художньої умовності, топосів двосвіття — сакрального і демонічного, поетики фолькмодерну. 

Олена Пчілка, «Маскарад»

Упорядниця Олена Пашук

Збірка вибраної прози Олени Пчілки «Маскарад» представляє галерею жіночих образів у творчості письменниці: дружина, мати, подруга, коханка, колега, наївна селянка, емансипована панночка і ще багато інших художніх профілів українського жіноцтва зламу ХІХ–ХХ століть.  

Леся Українка, «Сапфо»

Упорядник Сергій Романов

«Сапфо» — збірка різножанрових творів Лесі Українки: поезія, ліроепос, проза, драматургія, у яких авторка розкривається у стосунках з чоловіками.  

Надія К. Кибальчич, «Перша зустріч»

Упорядниця Сніжана Жигун

«Перша зустріч» — збірка повістей і оповідань письменниці-модерністки. Авторка рано пішла з життя, а радянське літературознавство не взяло її у канон класики. Це справді буде перша зустріч — уперше за 110 років найповніше, належно підготоване видання творів талановитої авторки. 

Уляна Кравченко, «Хризантеми»

Упорядниця Роксолана Жаркова

Автобіографічна повість письменниці-модерністки, сучасниці й подруги Івана Франка. Вона розповідає про перші сімнадцять років життя юної Марти (Юлії Шнайдер). Події відбуваються на масштабному тлі політичних, суспільних і міжетнічних відносин в австро-угорській Галичині 1860–1870-х років.  

Людмила Коваленко, «Степові обрії»

Упорядниця Сніжана Чернюк

Жіноча, урбаністична, соціально-побутова, реалістична й автобіографічна повість про жінок з української і грецько-української родини в Маріуполі. Це історія з дуже затишним і теплим побутовим колоритом. Своєрідне українське хюґе із вкрапленням соціально-історичних, а подекуди соціально-політичних подій. Проте вони не затіняють приватну історію становлення жіночої особистості у стосунках з чоловіками. 

«Коли ми запускали серію “Vivat класика”, нам хотілося показати читачам і читачкам класику справжньою, живою й актуальною. Зараз, коли ми представляємо ще більше творів українських авторок, мені особливо важливо підкреслити: ми повертаємо до читача забуті або несправедливо відкинуті жіночі голоси. Ці тексти не просто відкривають нам літературні імена, які довго були в тіні, вони розкривають нові перспективи погляду на нашу історію та культуру», — наголосила генеральна директорка видавництва Vivat Юлія Орлова.