Через події останніх трьох років в Україні складається майже катастрофічна ситуація з народжуваністю, а населення стрімко старіє. Щоб подолати демографічну кризу та уникнути стрімкого старіння нації, кожна жінка в Україні має народжувати щонайменше двох дітей. Про це в коментарі для ТСН.ua розповів заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.
За його словами, наразі Україна суттєво відстає від розвинених європейських країн за показниками тривалості життя. Зокрема, жінки в Україні живуть у середньому на 8–10 років менше, ніж європейки, а чоловіки — на 15–17 років менше. Це свідчить про наявність значного потенціалу для покращення якості життя і, відповідно, демографічної ситуації.
Однак експерт підкреслює, що головний чинник, який може зупинити процес старіння населення, — це зростання рівня народжуваності.
«Потрібно, щоб кожна жінка в середньому мала двох дітей. Але навіть за таких умов позитивні зміни будуть помітні не одразу, а лише за 20–30 років. За рік чи два ситуація суттєво не зміниться», — зазначив Гладун.
Раніше експерт звертав увагу на тривожну статистику. За перше півріччя 2024 року, за даними Мін’юсту, в Україні народилося 87 655 дітей, тоді як померло 250 972 особи. Такий дисбаланс свідчить про критичну ситуацію в демографічній сфері.
За словами Гладуна, населення України скорочується вже понад 30 років. Із часу історичного максимуму в понад 52 мільйони осіб у 1993 році, кількість жителів поступово зменшується. На кінець 2024 року, за оцінками демографа, в Україні проживало близько 34 мільйонів людей (в межах кордонів 1991 року). Але фактично — 28–29 мільйонів на підконтрольних Києву територіях.
Гладун наголошує: після завершення війни держава має зосередити зусилля на реалізації масштабних репродуктивних програм. Лише комплексна державна політика підтримки народження дітей і поліпшення умов для сімей може змінити негативні тенденції та зупинити демографічне падіння.