Чарлі Чаплін

Чарлі Чаплін: життя, кіно й кохання коміка із сумним обличчям

16 Квітня 2025

У сучасному світі комп’ютерної графіки та неймовірних спецефектів смішна людина у великих черевиках здається зворушливою та беззахисною. Втім, Чарлі Чаплін і в житті був таким, як герої його фільмів — невдахою, що виживає у ворожому світі. Ім’я маленького волоцюги знає навіть той, хто ніколи не бачив старих фільмів. Його образ став символом епохи, за яким насправді ховався вразливий чоловік, який з екранів розповідав про людяність, біль, гідність і надію.

Шлях до слави

Народився Чаплін 136 років тому в злиденному районі Лондона, і дитинство його було нелегким. У п’ятирічному віці він уже стояв на сцені, намагаючись заробити бодай щось для сім’ї.

На початку ХХ століття доля занесла Чапліна до Сполучених Штатів. Там, у 1908 році, і почався його шлях до світового визнання. Саме в Америці він створив свого культового персонажа — чарівного, трохи наївного, але щирого бродяги, який зміг розтопити серця мільйонів глядачів.

Уперше Чаплін з’явився на екрані у фільмі «Заробляючи на життя», і зовсім не був схожий на ту смішну людину, до якої всі звикли пізніше. Згодом з наявного реквізиту Чарлі сам підібрав тісний сюртук, мішкуваті штани й великі черевики. Покрутив у руках тростину, надів капелюха і в такому вигляді здався продюсерові. Той схвалив образ, лише порадив додати вуса.

Стрімкий зліт

За три роки волоцюга Чарлі був уже улюбленцем публіки. Уклав контракт зі студією на 1 млн доларів і став найбільш високооплачуваним у світі. І це не дивно, на той час вдалий образ перетворився на культурний феномен, який отримав назву «чаплініта».

У магазинах продавалися ляльки-бродяги, персонаж став героєм коміксів і карикатур, а сам Чарлі Чаплін раптово став першою кінозіркою міжнародного класу. Його раптовий успіх був цілком заслужений.

Він не боявся ніякої роботи, мав рідкісну наполегливість і серед колег уславився перфекціоністом. Тут доречно згадати, як у дитинстві він міг годинами грати на скрипці, доки не домагався потрібного звучання. Так і в кіно Чаплін хотів контролювати все, що відбувається на знімальному майданчику. У той час навіть ходив жарт про те, що він сам і костюми шив би, якби вмів.

У своїх фільмах він часто був сценаристом, режисером, продюсером та виконавцем головної ролі, а пізніше писав ще й музику до власних фільмів. На кожну сцену він витрачав десятки дублів та метрів плівки, доки не переконувався в ідеальному результаті. Тому цілком закономірним є той факт, що врешті він прийшов не лише до виробничої студії, а й до власної незалежної компанії. В United Artists було знято практично всі шедеври Чапліна: «Золота лихоманка», «Цирк», «Вогні великого міста» та «Великий диктатор».

Кохання й інші неприємності

Популярність не приходить одна. За нею часто йдуть скандали, яких геніального коміка випало чимало. З одного боку, вони були пов’язані з особистим життям актора, численними шлюбами та розлученнями, з іншого — з його творчістю, в якому уряд США побачив антиамериканську діяльність.

З першою дружиною, 16-річною Мілдред Харріс, він познайомився 1917-го і швидко одружився. Але шлюб був нещасливим і недовгим: їхня дитина померла через три дні після народження, стосунки не ладналися. Актор розлучився із дружиною, залишивши їй 100 тисяч доларів. Але наступний невдалий шлюб коштував йому набагато дорожче.

18-річна Літа Грей вийшла заміж за Чапліна, народила йому двох синів і через чотири роки вирішила відібрати у чоловіка все — від грошей і студії до прав на фільми, що вийшли у прокат. Шлюбний процес був довгим і болісним й закінчився для актора виплаченими мільйонами та клінікою для душевнохворих.

Третя дружина, акторка Полетт Годар, прожила із Чапліним вісім років, після чого вони тихо розлучилися. І лише з четвертою дружиною Уною О’Ніл, дочкою відомого драматурга, Чаплін прожив до своєї смерті.

Чарлі та Уна

Вони познайомилися перед зніманням фільму, який, до речі, так і не зняли. Уна була молодша за Чарлі на 36 років. Дівчина одразу заявила режисерові, що не бачить себе акторкою та хоче своє життя присвятити родині. Після реєстрації шлюбу, яка відбулася у червні 1943-го, батько Уни назавжди припинив із нею стосунки.

Весілля відбулося не у найкращий період життя Чапліна. Саме в цей час тривав тривалий судовий процес з Джоан Беррі про визнання актором батьківства її дитини. Аналіз крові показав, що Чарльз не є батьком, тож присяжні визнали його невинним. Проте суд зобов’язав його виплачувати дитині грошове утримання до повноліття.

Усі ці події розвивалися на тлі політичних переслідувань. Чапліна почали підозрювати у симпатіях комуністам. А глава ФБР Едгар Гувер розпорядився зібрати на режисера велике досьє і знайти привід видворити його з країни.

Чаплін вирішив залишитися у Швейцарії. Пізніше до нього приєдналася Уна із дітьми. За довіреністю вона розпродала майно у США та переїхала до чоловіка у будинок на березі Женевського озера. Тут пройшли останні роки актора й режисера.

Американський інститут кіномистецтва розмістив Чапліна на 10-му місці у списку 100 найбільших кінозірок серед чоловіків. Він знявся у більш ніж 80 фільмах, був композитором у 18, продюсером у 30 та режисером у 70 фільмах; написав понад 60 сценаріїв; зіграв сам себе у 78 фільмах.

Останні роки

Чаплін тричі ставав володарем кінопремії “Оскар”. Перші дві він отримав поза конкурсом: одну — за акторську роботу, сценарій, режисуру та продюсування фільму «Цирк», іншу — за безцінний внесок у розвиток кінематографа, який він перетворив на «особливий вид мистецтва XX сторіччя». Третя нагорода дісталася йому за музику до фільму “Вогні рампи”.

Чарлі Чаплін став великим ще за життя. Можливо, тому, що, як ніхто інший, умів бачити найдрібніші деталі у всьому. «Життя здасться трагедією, якщо знімати її великим планом, але із загального плану це, звичайно ж, комедія», — говорив режисер.

Він тихо помер уві сні на 88-му році життя. Але навіть після смерті не відразу знайшов спокій. Через два місяці після похорону труну з його тілом вкрали, щоб отримати викуп. Після розслідування та арешту злочинців тіло Чапліна перепоховали, заливши могилу бетоном, щоб уникнути подібних спроб.

Цікаві факти:

  • Хоча він був шульгою, навчився користуватися правою рукою, аби виглядати елегантніше у кадрі.
  • Заради досконалого результату міг знімати одну сцену десятки разів.
  • Один із перших використовував музику в кіно як художній інструмент.
  • У 1975 році королева Єлизавета II зробила його лицарем.
  • Він відкрито висміював Гітлера у фільмах і промовах, зокрема, у «Великому диктаторі», знятому ще до початку Другої світової.
  • На момент смерті його статки сягали 66 мільйонів доларів.
  • Чарлі Чаплін був одружений чотири рази і виховав 11 дітей.