Для більшості з нас переваги від читання є настільки очевидними, що нема про що і сперечатися. Читання розвиває уяву, позитивно впливає на розвиток світогляду й розширяє словниковий запас. Це лише кілька аргументів, щоб заохотити дитину до читання.
Діти, які читають і обговорюють прочитане, частіше за інших мають звичку ділитися на загал своїми думками, брати участь у публічних дискусіях, мають добре розвинені комунікативні навички. Занурюючись у сюжети книжок, дитина отримує новий життєвий досвід. Разом із персонажем проходить через випробування; бачить помилки героя, його рішення і наслідки цих рішень. Це допомагає дитині краще розуміти людей, розвиває критичне мислення та загалом формує ширший світогляд.
Коли йдеться про корисні навички, які батьки хочуть прищепити дитині, то читання є однією з них. Але щойно справа доходить до практики, виявляється, що заохотити дитину до читання не так і легко.
Як формується культура читання і що робити з нечитунами?
Керуючись власним досвідом роботи у бібліотеці та порадами від колег — організаторів дитячого читання, маємо кілька дієвих рецептів, як заохотити дитину до читання.
Починаємо змалечку
Що раніше дитина почне знайомство із книгою, то краще. Дитина ще не знає абетки, не вміє читати, але книга має бути присутньою поряд із дитиною як об’єкт. У віці від 3-6 місяців ми використовуємо:
- м’які книжки-шурхотілки;
- книжечки для купання, які змінюють колір, якщо їх опустити у воду;
- розвивальні інтерактивні книжечки з елементами на липучках, з якими можна взаємодіяти (годувати тварин, переодягати персонажа, гладити собачку тощо).

Сімейні спільночитання
Ще з прадавніх часів люди обожнювали слухати оповідки, гуртуючись біля вогнища. Ми й сьогодні захоплюємось сторителінгом, стежимо за чужими сторіс у соцмережах, залюбки занурюємося у життєві історії видатних особистостей, надихаючись ними.
Починаючи з 3-4 років зробіть розказування книжкових історій сімейним видом дозвілля. Залучайте до вигадування історій саме дітей. Хай вони гортають книгу і за ілюстраціями створюють власне оповідання. Ви можете звернути увагу на якусь деталь (персонажа, емоції) і розказати власну історію. Далі можна почати гортати книгу з кінця і вигадувати якусь третю історію. По-перше, це формує позитивний читацький досвід, показує дитині, яким цікавим і змістовним може бути дозвілля разом із книгою. По-друге, розвиває фантазію та зв’язне мовлення.
Трохи театру
З дошкільнятами вже можна читати разом. Радимо практикувати читання заролями, як у кіно (дуже виразно, місцями перебільшено, із шумовими ефектами — вовк виє, ліс шумить, квакає жаба).
Читання вголос
Почати можна із читання книги одне одному, по черзі. Також можна запропонувати дитині читати вголос братику, собаці, іграшкам.

Читання як гра
Упродовж усієї початкової школи читання має бути гейміфікованим. Перетворюємо книги на квести. Готуємо за книгами ігри і вікторини. Переодягаємося у героїв. Зверніть увагу на:
- книжки-квести «Загадки на кожному поверсі» від видавництва Nasha idea;
- вімельбухи;
- пізнавальні книги-лабіринти від ARTBOOKS;
- книги, у яких кожен розворот є настільною грою («Велика книга настільних драконячих ігор», «Забави для мозку»).
На прогулянку — з книгою!
Для непосидюх, яких не всадити за книгу, є класні книги-путівники містами. Гуляйте вулицями, дізнавайтеся з книжок багато цікавого про своє місто та його вулиці. Допоміжними будуть:
- книга «Київ. Неймовірні історії великого міста» (В. Вздульської) та «Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки» (Т. Стрижевської);
- серія «Книжечка-мандрівочка» (Київ, Львів, Запоріжжя, Миколаїв, Одеса, Вінниця, Харків, Суми, Чернігів);
- книги-мандрівки від видавництва #книголав.

Якщо дитина — достигатор
Перетворюйте читання на гру та змагання. Влаштовуйте челенджі, беріть участь у книжкових марафонах, ведіть читацький щоденник, формуйте список прочитаних книжок.
Не люблю дурних казок, фантастики, вигадок
Є діти, які не люблять художню літературу і не полюблять її ніколи. Це також нормально.
- Пробуйте знайомитися з новими жанрами і типами сприйняття. Може дитині не заходить текст, а зайдуть комікси або манги.
- Не йде худліт — пробуйте використовувати книгу як джерело знання (домашні улюбленці, емоції, тіло, винаходи, енциклопедії, фінансова грамотність тощо).
Технології
Користуйтесь книжками, які використовують технології доповненої реальності (АR-книги). Істрія, що оживає, захоплює увагу читача. У книгах видавництва FastARkids розгортаються захопливі 3D-анімації Сонячної системи, будови людського тіла тощо.
Разом ходіть до бібліотеки або книгарні, давайте дитині свободу самостійно обирати книгу на власний читацький смак. Успішні у житті та професії особистості не втрачають втіхи від читання протягом усього життя. Бажаємо вам і вашому маленькому нечитуну легкого старту на початку цієї цікавої мандрівки світом книжок.