Неможливо допомогти ветерану повернутися до мирного життя без розуміння того, який шлях він пройшов. У цьому світлі, читання стає дієвим способом краще дослідити історичні контексти та досвіди. Занурюючись в чужі, болючі історії, ми вибудовуємо з ветеранами не стіну, а міцні зв’язки. Юлія Цимбалюк, бібліотекарка школи «МрійДій», пропонує власну добірку книг з цієї важливої теми.
“Як бібліотекарка я часто чую від читачів-дорослих запит: «Як зрозуміти військового? Що б такого почитати, аби допомогти ветерану інтегруватися у суспільство?» І це дуже хороше запитання.
Далі я поділюся списком 5 книжок, які допомогли особисто мені краще зрозуміти переживання інших людей”.
«В сталевих грозах» (Ернст Юнґер)

Книга була написана понад 100 років назад, але є на часі із сьогоденням. Написана у форматі щоденника, який автор вів під час своєї служби в армії за часів Першої світової війни. Підкупає чесність автора, опис військового побуту без прикрас. Автор не намагається бути кращим ніж він є; відверто розказує про зміни, через які проходить людина у цей період.
«Абсолютна відповідальність. Уроки лідерства від «морських котиків» (Джоко Віллінк і Лейф Бебін)

Автори книжки – колишні американські військові. Здебільшого книгу рекомендують як путівник з ефективного лідерства та порадник із керування командою. Але для мене ця книга, перш за все, про тип мислення, коли ми самі беремо ініціативу та відповідальність за результати. Вона вчить бути лідерами, які беруть на себе абсолютну відповідальність за рушійні зміни у суспільстві. Навчить нас не перекладати питання інтеграції ветеранів тільки на державу, фонди, психологів або інших людей. Абсолютна відповідальність – це відповідь на питання «Що Я МОЖУ ЗРОБИТИ прямо сьогодні?».
«На Західному фронті без змін» (Еріх Марія Ремарк)

Антивоєнний роман виданий у 1929 році. Твір був перекладений на понад 50 мов. Загальна кількість проданих примірників роману перевищує 20 мільйонів. Якщо коротко, то це роман-нагадуванням, що війна – це не тільки переможні битви, а й зламані долі. У передмові до книги її автор пише: «Ця книга — не викриття і не сповідь. Це лише спроба розповісти про покоління, яке занапастила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів».
«Броньований розум. Бойовий стрес та психологія екстремальних ситуацій» (Костянтин «Valde» Ульянов)

Основна тема книги – стрес, його прояви та вплив на організм людини. Автор книги – військовослужбовець, консультант із психосоціальної адаптації воїнів, тренер зі стрес-підготовки бійців. Ця книга допоможе краще зрозуміти психологічні аспекти бойових дій, а також їх наслідки для людини. Дасть краще розуміння механізмів адаптації до екстремальних умов. Також у книзі порушуються питання «невидимих ран»: депресії, нічних кошмарів та ПТСР. Один із розділів книги присвячений стійкості до стресу. Не оминає увагою автор також поняття посттравматичного зростання.
«Зайчик-нестрибайчик та його смілива мама» (Оксана Драчковська)

Дитяча книжечка, яка вчить, що не всі люди однакові. Зайченя у цій казці пересувається на колісному візку і часто стикається з перешкодами, бо світ не підлаштований під зайчикові потреби. Але завдяки рішучості батьків та підтримці лісових мешканців – зайчик-нестрибайчик живе повноцінним життям. Попри складну тему казка залишає по собі посмішку та мотивацію до змін.
Ця книжечка допоможе батькам почати з дітьми розмову про людей, які втратили кінцівки, або зазнали інших фізичних ушкоджень, що виникли внаслідок бойових дій або обстрілів цивільних міст (опіки, шрами тощо). Казка піднімає також питання коректної взаємодії та гідного ставлення до людей з інвалідністю. Важливо навчати цьому дітей вже зараз, щоб в майбутньому сформувати здорове інклюзивне суспільство.