У березні на YouTube відбулася премʼєра подкасту “Лідерки України: голоси змін”, створеного міжнародною некомерційною спільнотою для лідерок у tech-індустрії Wtech, заснованою Вікторією Тігіпко та Вірославою Новосильною. Подкаст має на меті стати платформою для натхненних і мотивувальних історій успіху, викликів та досягнень українських бізнес лідерок. Кожна бесіда — це глибока та змістовна історія відомих жінок із різних сфер: бізнесу, науки, культури, освіти, соціальної діяльності тощо.
У цьому випуску Євгенія Глізер, СЕО та співзасновниця Choice31, спілкується з Іванною Пресняковою, СЕО Fintech Union.
Редакція WoMo вибрала епізоди бесіди, які особливо відгукнулися, і ділиться з читачами.
Іванна Преснякова про особистий досвід та вибір
Працювати у фінтеху я не планувала. Моя перша освіта — історична, можливо, зараз я б займалася розкопками в археологічній експедиції, якби ця галузь мала гідну підтримку у нашій країні. А так моя перша робота була у банку, на посаді молодшого спеціаліста, звідки я вже далі росла і розвивалася. І паралельно здобувала вже потрібну для фінтеху освіту за фахом “банківська справа”.
Я чудово памʼятаю “банкопад” 2013-2014 років і пройшла крізь невизначеність разом із низкою професіоналів, які в один день опинилися без роботи. Їхні знання та досвід допомогли сформуватися першим небанківським компаніям у галузі споживчого кредитування, які згодом стали фундаментом майбутнього українського фінтеху.
Я не відмовилася від сімʼї, але наразі мій вибір — це карʼєра. Я не хочу бути домогосподаркою. Мені цікаво побудувати кар’єру, цікаво, як щось працює, як воно будується, мені подобається спілкуватись з людьми, створювати щось, масштабувати.
Іванна Преснякова про фінтех
Фінтех потребує значної концентрації на побудові системи і компанії. Ти маєш постійно і багато вчитися. Змінюється регулятивка, закони, підходи, технології зрештою — і ти маєш змінюватися разом із ними, якщо хочеш бути в тренді та розуміти, що відбувається навколо.
Життя вчить того, що ти маєш право на помилку. Але банк вносить корективи: ні, не маєш. Якщо ти працюєш у банку, твоя помилка може стати величезною фінансовою шкодою для бізнесу, людей і тебе самої.
Іванна Преснякова про роль жінок у фінтеху та упередженість
Мені подобається, як працюють жінки. Вони дуже акуратні, вдумливі, намагаються докопатись до суті, до істини, самі себе перевіряють декілька разів. Я сама така.
У фінтеху, на жаль, мало жінок на C-level позиціях. Уяви, ти чоловік, і коли ти приходиш о 6-й вечора додому, трохи відпочив і можеш почитати статті, повчитися, доробити фінмодель, бюджет, дописати якийсь документ. А жінки окрім цього всього ще традиційно, як склалося в нашому суспільстві, займаються сімʼєю, дітьми, собаками, котами, хомʼяками, вирішують питання із родичами — і зазвичай вони просто фізично не можуть о 12-й ночі ще й учитися.
Так, мені траплялося упереджене ставлення: “О, білявка, модель, що ти мені тут розказуєш? Чому має бути саме так?”. Чоловікові таке питання не поставлять, а жінці — так. І тобі треба тримати в голові повністю всю аргументацію, обґрунтування, чому ти ухвалила саме таке рішення.
Порада від Іванни Преснякової
Щоб досягти успіху, треба сконцентруватись на собі, зрозуміти, що приносить тобі задоволення, у чому ти найкраща. Якщо у тебе класно виходить дизайн — іди в дизайн. Якщо у тебе класно виходить будувати хоча б сімейний бюджет, спробуй себе у фінансах. Хочеш стати успішною — займайся чимось одним, але якісно.
Повну версію бесіди можна переглянути на YouTube-каналі Wtech.