Харчування має вирішальне значення для всебічного розвитку дитини. Воно формує основу фізичного здоров’я, впливає на інтелектуальний розвиток та емоційний добробут. Проєкт «Абетка Харчування», що є частиною ініціативи «Nestlé Здорові Діти» та діє в Україні з 2009 року є важливим інструментом у просвітництві дітей та батьків з цього питання.
Навчальний матеріал програми розроблено таким чином, щоб бути легким для інтеграції як у шкільну програму, так і для самостійного навчання. Усі навчальні матеріали доступні на платформі «Абетка Харчування», проте, у рамках проєкту проводяться, також, освітньо-розважальні та благодійні кампанії, конкурси для шкіл, живі події. Програма постійно оновлюється та використовує сучасні інноваційні підходи до навчання. До прикладу, нещодавно, команда «Абетки Харчування» презентувала настільну гру «Мультивсесвіт їжі», яка захоплює школярів з перших хвилин та дає розуміння здорового раціону. Найактивніші учасники програми матимуть змогу отримати гру у 2024 році.
Розберемося, чому питання дитячого харчування залишається актуальним за будь-яких умов.
Їжа — будівельний матеріал для маленького тіла
Так само як будинок потребує міцних матеріалів для будівництва, дитячому тілу необхідні поживні речовини для росту. Варто враховувати й енергію для щоденних активностей, від ігор на свіжому повітрі до навчання у школі. Білки, вітаміни, мінерали та жири — основа для розвитку міцних кісток, здорового волосся та шкіри, а також для загального фізичного здоров’я. Білки є важливими для будівництва м’язів, жири — для розвитку мозку та нервової системи. Усе це дитина отримує завдяки правильному харчуванню.
Останні новини
- «Жовтолика»: роман Ребекки Кван незабаром екранізують
- Мозаїка з орнаментами трипільської культури прикрасить місто Українка
- Єпископ УГКЦ Микола Бичок стане наймолодшим кардиналом у світі
- З Карпою, Байдаком і Дантесом: «КнигоЛенд» відкриває найбільшу книгарню мережі
- Постраждалі від війни діти зможуть пройти безкоштовне лікування у київському центрі ANREAL Новости на главной
Науковці підтверджують, що збалансоване харчування у дитячому віці має довгостроковий позитивний вплив на здоров’я. Дослідження, опубліковане в журналі «Pediatric Obesity», показало, що діти, які споживають достатньо фруктів та овочів, мають нижчий ризик розвитку ожиріння та пов’язаних з ним захворювань у майбутньому.
Здорове харчування впливає на розвиток мозку та когнітивні функції
Наприклад, омега-3 жирні кислоти, які містяться у рибі та горіхах, відіграють ключову роль у розвитку мозку та підтримці пам’яті. Харчування, багате залізом та вітаміном B, може допомогти підвищити концентрацію, що сприяє кращому засвоєнню інформації та успішному навчанню.
Харчування має вплив й на емоційне самопочуття. Продукти, багаті на магній та фолієву кислоту, можуть покращити роботу нервової системи, знизити рівень тривожності та втомлюваності. Ба більше, вчені виявили, що саме правильне харчування може зіграти важливу роль у профілактиці та зменшенні симптомів депресії, особливо у підлітків. Неправильне ж харчування може призвести не лише до ожиріння, що є однією з найпоширеніших проблем у світі…
Ожиріння у дитячому віці значно збільшує ризик розвитку діабету 2-го типу, серцево-судинних захворювань та інших серйозних захворювань у дорослому віці
Дефіцит вітамінів та мінералів може стати причиною анемії, проблем з зором, затримки росту та розвитку, зниження імунної відповіді.
Загальнонаціональне дослідження STEPS, яке проводилося за ініціативи МОЗ та ВООЗ серед дорослого населення у 2019 році доводить, що суттєва частина українців є у групі ризику розвитку неінфекційних захворювань, зумовлених способом життя та харчуванням зокрема. Так, понад 60% респондентів не споживають фрукти та овочі у достатній кількості, а більша частина українців мають надлишкову вагу.
Більшість харчових звичок ми засвоюємо у дитинстві, тож, саме для підвищення обізнаності дітей щодо впливу їжі на організм та формування здорових звичок, було розроблено програму «Абетка Харчування».
Виховання покоління, яке розуміє та цінує важливість здорового харчування, — шлях до здорової нації
Освіта через гру
Освіта через гру є новітнім та ефективним підходом у формуванні здорових харчових звичок. Використання ігрових елементів у навчанні дозволяє дітям активно залучатися та краще засвоювати інформацію. Та й взагалі ігри виконують важливу функцію у виробленні практичних навичок та емоційному залученні. У комплексі це сприяє позитивному досвіду навчання – саме за цим принципом діє програма.
Оскільки українські діти живуть у нестабільному світі, а школи перетворилися не лише на осередки освіти та соціалізації, а й на укриття, команда «Абетки Харчування» разом з бренд-партнером Nesquik відшукала рішення. Метою було сприяти освітньому та розважальному процесу навіть під час повітряних тривог, коли діти перебувають в укритті.
Було створено пізнавально-розважальні набори, які легко брати з собою. Вони включають інтерактивні дошки, макети «здорових тарілок», освітні ігри, розмальовки, а також елементи для фізичної активності, як-от «фруктовий» Твістер. Завдяки ініціативі, вже 50 шкіл у зонах, де тривога лунає найчастіше, отримали набори, які не лише допомогли розширити знання про здорове харчування, але й значно покращили настрій дітей. Гра допомагає дітям забути про стрес та зануритися у світ позитиву і навчання.
За 13 років діяльності програма навчила здоровим звичкам понад 2 млн школярів.
Навчальна платформа побудована таким чином, щоб залучити до освітнього процесу, як викладачів, так і родину. Цей метод особливо ефективний, оскільки він залучає до роботи над завданнями батьків та дітей, дозволяючи разом обговорювати та практикувати здорові харчові звички. Регулярне повторення ключових ідей у грі допомагає закріпити знання та зробити їх частиною способу життя майбутніх дорослих. Саме це і є запорукою здорового майбутнього.
Щоб стати учасником програми необхідно лише зареєструватися на платформі «Абетки Харчування». Це дасть можливість вільно користуватися матеріалами та долучитися до спільноти батьків та освітян, які разом працюють над здоровим майбутнім дітей.