Альфред Гічкок: найкращі фільми майстра саспенсу

Сьогодні виповнюється 124 роки від дня народження Альфреда Хічкока

13.08.2023

Ім’я Альфреда Гічкока стало синонімом напруженого саспенсу, глибокого психологічного аналізу та захопливих інтриг, а його фільми підкорили серця глядачів по всьому світу. Тож недарма, що Хічкок став іконічною постаттю в історії кіно. До дня народження Короля жахів пригадаймо три найкращі фільмів з яких варто розпочати знайомство з творчістю британського режисера.

Віртуоз саспенсу та психології 

Альфред Гічкок народився 13 серпня 1899 року в Лейтонстоуні, районі Східного Лондона. Хлопець став другою дитиною в католицькій родині. Цікаво, що з самого дитинства Гічкок проявляв обережність перед констеблями, адже у віці  п’яти років, його після незначної провини залишили у камері поліцейського відділку.

Альфред та Альма Гічкок

Після закінчення школи Альфред вступив до Лондонського університету, де обрав спеціальність інженера. Проте, інтерес до кіно був сильнішим, і вже з 1920 року Альфред працював на кіностудії. Він починав з малювання карток з іменами акторів для титрів та поступово дійшов до позиції сценариста і асистента режисера. У 1927 році Гічкок випустив свій перший трилер «Квартирант».  Але прославило його ім’я інша стрічка, у 1929 році на екрани вийшов фільм «Шантаж», що став першим британським звуковим фільмом, який отримав успіх у прокаті.

Під час зйомок фільму «Жінка — жінці» в 1923 році, Альфред Гічкок познайомився з майбутньою дружиною, кіномонтажеркою Альмою Ревілль. Вони одружилися у 1926 році і прожили разом до самої смерті Гічкока. У 1928 році народилася їхня донька Патрісія, яка пізніше стала актрисою.

Під час Другої світової війни, виробництво фільмів у Великій Британії зупинилося, і Гічкок вирушив у Голлівуд. Тут він почав працювати на зіркового продюсера Девіда Селзніка. І вже перший американський фільм Гічкока «Ребека» отримав «Оскара» як найкраща стрічка року.

У 1950-ті роки Гічкок досяг піку своєї кар’єри з великобюджетними фільмами, такими як «Неприємності з Гаррі», «Спіймати злодія», а також із шедеврами жанру жахів — «Психо» і «Птахи». Він активно працював на телебаченні з серіалом «Альфред Гічкок представляє».

 

 

Гічкок вміло поєднував саспенс із внутрішніми конфліктами персонажів, роблячи свої фільми непередбачуваними та захопливими, а його творчість надихнула до осмислення режисерів, акторів та кінематографістів.

ТОП-6 найкращих фільмів Альфреда Хічкока

«На північ через північний захід» (1959) 

На 13 серпня 2022 року фільм займав 98-у позицію у списку 250 найкращих фільмів за версією IMDb.

Культова кримінальна драма, що розповідає історію чоловіка, який помилився відомістю та опинився втягнутим у складну мережу інтриг та злочинного світу. Звичайний рекламний агент  випадково стає свідком вбивства і його життя перекидається із ніг на голову. Фільм славиться своєю захопливою сценою зі стрибком через дахи будівель, яка стала символом стрічки і вдало втілила напруженість й адреналін, що притаманні стилю режисера Альфреда Хічкока.

«Психо» (1960)

Стрічка дійсно перевернула уявлення про те, яким може бути кіно. Перед прем’єрою Хічкок викупив весь тираж роману Роберта Блоха, за яким було знято фільм та заборонив пускати публіку до зали після початку сеансу.

Це безсумнівно один із найвідоміших та найвпливовіших фільмів Альфреда Хічкока. Непередбачувана сюжетна лінія та виняткова гра акторів — роблять цей фільм легендарним. Фільм розповідає про життя та подорожі Маріон Крейн, що за крадіжку тікає від правосуддя. Але доля приводить її до мотелю, який належить таємничому Норману Бейту. Гічкок зняв фільм власним коштом після відмови студії у фінансуванні. Режисер інтенсивно експериментує зі структурою сюжету та психологічним наративом, та намагається не лише вразити, а й шокувати глядача. Зокрема, фільм славиться емблематичною сценою з душем, яка стала культовою в історії кіно.

«Вікно у двір» (1954)

Наразі ця стрічка вважається однією із найкращих та найвдаліших фільмів Хічкока. Чотири номінації на премію «Оскар», та 52 місце у списку 250 найкращих фільмів за версією IMDb.

Rear Window GIFs on GIPHY - Be Animated

Майстерна драма від Альфреда Хічкока, яка привертає увагу своїм унікальним підходом і до сюжету, і до героя-вуаєриста, і до зародження параноїдальних ідей. Фільм розповідає історію фотожурналіста Л.Б. Джеффріса, який  зі зламаною ногою проводить увесь вільний час перед вікном свого будинку, спостерігаючи за подіями у житті сусідів.

Стрічка вразила глядачів своєю оригінальністю, оскільки більшість сцен фільму розгортаються у межах видимості з вікна головного героя. Цей підхід не лише змушує глядача долучитися до спостережень та дослідження, але й глибоко проникає у внутрішній світ героя, розкриваючи його думки, побоювання та фантазії. Така інтимність дозволяє створити додатковий шар психологічної напруженості.