Смілива американка першою з жінок наодинці перелетіла через Атлантичний океан. Амелія Ергарт встановила кілька рекордів, стояла біля витоків фемінізму й стала однією з найвидатніших жінок в історії.
13 фактів про першу леді Атлантики
105 років тому 23-річна Амелія Ергарт вперше піднялася в небо з пілотом і того ж дня вирішила стати льотчицею. За два роки потому авіаторка підняла біплан на 4,3 кілометри і встановила свій перший рекорд.
Свій літак Ергарт називала «канарейкою». На початку 1920-х років Амелії вдалося зібрати кошти на власний літальний апарат – старий біплан яскраво-жовтого кольору.
Перший трансатлантичний політ виявився для Амелії майже випадковим. Американці Емі Гест родина заборонила вирушати у небезпечну подорож, тому вибір випав на досвідчену Ергарт. Проте керування літаком їй не довірили, через що вона називла себе «мішком з картоплею».
У травні 1932 року Амелія перетнула Атлантичний океан за 15 годин 30 хвилин. Політ був важким, але жінці вдалося посадити літак на узбережжі Північної Ірландії. Так вона стала першою авіаторкою, якій це вдалося зробити самотужки.
«Я хотіла здійснити цей політ, тому що цього прагнула я, а не тому, що громадськість мене до цього примусила», – пізніше казала Ергарт.
За два місяці потому вона знову здійнялася в небо й встановила рекорд швидкості на трансконтинентальному маршруті. А в серпні того ж року стала першою жінкою, що перелетіла з Лос-Анджелесу до Нью-Йорку.
Між улюбленими польотами Ергарт тестувала водолазні костюми й дирижабль для флоту США. А у вільний час створювала власну лінію модного одягу, яка помітно відрізнялася від суто жіночого вбрання. Саме вона навчила жінок концепції розподілу в гардеробі, коли спідниці й жакети можна купляти окремо й комбінувати.
Вона активно долучилася до боротьби за права жінок. Звичайно, її погляди були спрямовані насамперед на можливостях у авіації. Також Ергарт стала одним із авторів поправки про рівноправність у Конституції США.
Амелія створила міжнародну організацію авіаторок і стала президенткою цієї асоціації під назвою «Дев’яносто дев’ять». До речі, вона існує і зараз. А згодом долучилася до наукової діяльності в галузі аеродинаміки та аеронавтики в Університеті Пердью в Індіані, де за кілька років відкрила авіаційну школу для жінок.
1935 року Амелія першою в світі перелетіла Тихий океан від Гавайських островів до Окленда. Франклін Рузвельт особисто надіслав їй привітання з іще одним рекордом. А згодом Ергарт стала особистим пілотом першої леді, яка також мріяла літати.
«Жінки подібно до чоловіків повинні намагатися робити неможливе. Коли їм це не вдається, їхня поразка має стати викликом для інших», – писала вона в одному з листів.
У кругосвітню подорож 1937 року Ергарт вирушила разом із штурманом Фредом Нунаном. Але їм не судилося повернутись. Експерти вважають, що через погодні умови літак збився з курсу, а пальне скінчилося. Пошукова операція стала найбільшою в історії американського флоту. Але все було марно. Через два тижні Ергарт і Нунана визнали загиблими.
Видатний політ повторили 1967 року. Американка Енн Пеллегріно повторила маршрут Ергарт на такому ж літаку, її супроводжувала команда з трьох людей. На відміну від попередниці, Пеллегріно вдалося дістатися місця призначення.
Амелія Ергат стала прообразом ляльки Барбі. Компанія Mattel випустила ляльку в образі льотчиці у серії «Надихаючі жінки». Вона одягнена в льотну форму, у неї коротка стрижка, як у справжньої Амелії. Лялька вийшла обмеженим тиражем.
На честь найвідомішої авіаторки назвали маяк на острові Хауленд, астероїд 3895 і супутник Сатурну. Про Ергарт писали пісні й книги, знімали фільми. Однією з найпопулярніших стрічок стала драма “Амелія” 2009 року з Хіларі Свенк у головній ролі.