Amnesty International: в Україні 65% чоловіків з дитинства потерпають від насильства

09.12.2022

Від 25 листопада до 10 грудня в Україні триває кампанія 16 днів без насильства. Цьогоріч ініціатори проєкту приділяють увагу чоловікам та хлопчикам. Amnesty International провело тематичне опитування представників сильної статі, чи потерпали вони від насильства на різних етапах життя.

Українські чоловіки на всіх етапах  життя зазнають різних форм насильства

Найбільше від насильства чоловіки потерпають у дитинстві. 50% респондентів визнавали, що аб’юзерами були  батьки. Ляпасів або побиття ременем від різних родичів в юнацькому віці зазнавали 65% опитаних. Третина (31%) хоча б раз зазнавала вуличних побоїв, чверть (25%) — булінгу в школі.

У дорослому віці у 78% випадків найбільшу загрозу вони вбачають від інших чоловіків, очікуючи від них саме фізичного насильства.

«Результати підтвердили нашу гіпотезу, що українські чоловіки на всіх етапах свого життя зазнають різних форм насильства, найчастіше з боку інших чоловіків, але переважно замовчують ці випадки», — зазначила директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук.

Згідно з опитуванням, від домашнього насильства у дорослому віці постраждали 6% чоловіків. Ці показники фахівці вважають низькими, бо велика частина респондентів не може правильно ідентифікувати, чи були певні дії насильством. Насправді Закон України «Про попередження  насильства в сім’ї» чітко визначає 4 форми аб’юзу:

  • Психологічне насильство: приниження, погрози, залякування, контроль, булінг тощо.
  • Фізичне насильство: побої, ляпаси, обмеження пересування, інші тілесні ушкодження.
  • Сексуальне насильство: зґвалтування або спроби зґвалтування, підглядання, сексуальні домагання, ексгібіціонізм тощо.
  • Економічне насильство: позбавлення коштів, житла, одягу, документів, заборона працювати або навчатись або, навпаки, примус.

Незалежно від форми, обмеження, цькування, знецінення, маніпулювання, зверхнє ставлення також є проявом насильства.

Ґрунтом для прояву агресії є виховання чоловіків у «героїчному» стилі

Серед причин такої поведінки 43% чоловіків називають “бажанням здаватися крутим” і самоствердитися. Ще 18% — прагненням “виплеснути” емоції. Насправді ґрунтом для прояву агресії є виховання чоловіків у «героїчному» стилі: він не плаче, не потребує порад, сильний, здоровий і багато заробляє. Тиск стереотипів на хлопчиків “не плач, ти ж чоловік” породжує нездорову напругу.

«Відповідно до цих же соціологічних опитувань було виявлено, що лише 12% чоловіків, які стикалися із насильством у віці до 16 років, із кимось про це говорили. Ті ж, хто залишив цей досвід у таємниці, вважали себе винними або не знали, що про це необхідно повідомляти. Сором є поширеною причиною, чому чоловіки мовчать. Чоловіки не вбачають, що їхнє ментальне здоров’я є важливим для оточення. Думають, що жахи та катування, які вони пережили, радше викличуть огиду в людей, ніж співчуття. Дуже важливо розуміти, що вони є цінні самі по собі, незалежно від досягнень чи здобутків», — вважає Мирослава Мосіюк, координаторка Національної програми із запобігання сексуальній експлуатації та нарузі Міжнародної організації з міграції в Україні.

Мовчання дорого коштує чоловікам. За даними Медичного університету Південної Кароліни (США), переживання негативного досвіду наодинці у 13 разів частіше спричиняє проблеми з алкоголем, а з наркотиками — у 26 разів. У третини (31%) жертв протягом життя можуть розвинутися проблеми із психічним здоров’ям.

Темний досвід насильства експерти радять не ховати, а пропрацювати у колі людей, які пережили такі самі проблеми, вважають фахівці. Співрозмовники слухають одне одного, відчувають емпатію й навіть намагаються допомогти, заспокоїти, повністю розкриваючись та долаючи страх.

 

Люди, які пережили насильство, мають розуміти, що допомога та консультації не потребують коштів. По підтримку можна звернутися на безкоштовну гарячу лінію емоційної підтримки МОМ: 0 800 211 444, щодня з 10:00 до 20:00.