Аналіз крові, який зазвичай роблять у лабораторіях, здатний попередити серцево-судинні захворювання у жінок протягом наступних 30 років. Це стало відомо після досліджень вчених. Про них повідомили на щорічних зборах Європейського товариства кардіологів у Лондоні.
Для дослідження вчені зібрали зразки крові у 27 939 жінок, які проживають у США. Жінки, середній вік яких становив 55 років, спостерігалися протягом 30 років. За цей період 3662 учасники дослідження перенесли серцевий напад, інсульт, операцію з відновлення кровообігу або смерть від серцево-судинних захворювань. Дослідники оцінили, як високочутливий С-реактивний білок, а також холестерин ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) та ліпопротеїн(а) окремо та в сукупності передбачали ці події.
Учасників було згруповано у п’ять категорій. У жінок з найвищими рівнями холестерину ЛПНГ було на 36% підвищено асоційований ризик серцевих захворювань порівняно з тими, хто мав найнижчі рівні. У тих, хто мав найвищі рівні ЛП(а), був на 33% підвищений асоційований ризик. А в тих, хто мав найвищі рівні СРБ, був на 70% підвищений асоційований ризик.
При одночасної оцінці всіх трьох показників — холестерину ЛПНГ, ЛП(а) та СРБ — у учасниць із найвищими показниками ризик інсульту був підвищений більш ніж у 1,5 раза. А ризик ішемічної хвороби серця — більш ніж у 3 рази порівняно з жінками із найнижчими показниками.
Аналіз крові під час дослідження робили лише жінкам. Проте дослідники відзначають, що очікують отримати схожі результати й у чоловіків.
Для підтримки оптимального здоров’я серцево-судинної системи дослідники наголошують на профілактиці. Це включає регулярну фізичну активність та дотримання корисної для серця дієти. Також необхідно утримуватися від стресу й відмовитися від тютюну. Інші заходи для людей з підвищеним ризиком можуть містити прийом ліків для зниження рівня холестерину.
Дослідники також виявили, що оздоровчі заходи людей в ранньому віці згодом можуть дати позитивний ефект. Вони здатні призвести до покращення стану здоров’я людини через роки і навіть десятиліття.
Рівень холестерину ЛПНГ можна лікувати за допомогою широкодоступних методів лікування. Сьогодні це найчастіше статини. Однак стандартні рекомендації щодо скринінгу ЛП(а) та СРБ можуть відрізнятися.
Читайте також: Гіпертонія: ворог, якого треба знати в обличчя
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram