«Атака тролів»: Amnesty International відповіли на критику звіту про ЗСУ

05.08.2022

Генеральна секретарка організації Amnesty International Агнес Калламар відповіла на критику звіту організації, в якому звинуватили Україну в «порушенні законів війни». Вона заявила про «атаку українських і російських тролів».

«Українські й російські тролі в соціальних мережах – усі вони сьогодні атакують розслідування Amnesty International. Це називається пропаганда війни, дезінформація. Це не послабить неупередженість організації й не змінить фактів», – зауважила вона.

Раніше міжнародна правозахисна організація Amnesty International звинуватила Україну в «порушенні законів війни». У звіті організація зазначила, що ЗСУ нібито створюють бази й розміщують озброєння в житлових районах. Це порушує міжнародне гуманітарне право, оскільки перетворює цивільні об’єкти на військові цілі.

Український офіс правозахисної організації Amnesty International відреагував на критику через доповідь, у якій українську армію звинуватили в порушенні гуманітарного права і створенні небезпеки для мирних жителів через розміщення військових баз у житлових районах.

У заяві сказано, що фіксуванням фактів і підготовкою матеріалів займається окрема команда Департаменту реагування на кризи Amnesty International.

«З початку повномасштабного вторгнення український офіс адвокатує розслідування та допомагає залучити слідчих-криміналістів інших країн до розслідувань воєнних злочинів на території України», — заявила директорка українського офісу Оксана Покальчук.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в Instagram висловив своє обурення через звіт організації. Він вважає доповідь Amnesty International несправедливою.

«Я розумію, що на критику Amnesty скаже: «Так ми ж критикуємо обидві сторони конфлікту». Але така поведінка Amnesty — це не про пошук і донесення світові правди, це про створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою», — сказав Кулеба, закликавши правозахисників «припинити створювати фальшиву реальність», де у них «усі в чомусь трохи винні».

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк відповів Amnesty, що єдині, хто наражає на небезпеку цивільних українців — це російські війська.

Він зазначив, що Україна завжди намагається максимально евакуювати людей із зон бойових дій.

«Сьогодні Росія докладає максимум зусиль, щоб дискредитувати Збройні сили України в очах західних суспільств і зірвати постачання зброї, використовуючи всю мережу своїх агентів впливу. Шкода, що така організація, як Amnesty International, бере участь у цій кампанії з дезінформації та пропаганди», — заявив Подоляк.

Тим часом заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила під час брифінгу, що доповідь Amnesty International не враховує низку факторів війни.

«Росіяни використовують тактику захоплення й утримання населених пунктів. Поки ми чекатимемо російського ворога в полі, росіяни просто займуть усі наші будинки. Тому українські міста укріплюються та обороняються від міжнародного злочинця», — заявила вона.

Маляр додала, що ЗСУ можуть розміщувати в містах системи ППО для захисту, а місцева влада регулярно проводить евакуацію населення в разі загрози. Вона зазначила, що не всі мирні мешканці погоджуються на евакуацію — насильно вивозити людей влада не може.

Саме дослідження Amnesty International Маляр назвала одностороннім. За її словами, у ньому не враховані дії окупантів, через що неможливо отримати обʼєктивні висновки. Крім того, що РФ ігнорує будь-які звичаї війни, вона не допускає на окуповані території міжнародні організації, тому отримати повну картину неможливо.

Наприкінці Маляр наголосила, що всі міжнародні організації повинні вимагати від РФ зупинити війну, а не змушувати ЗСУ відступати.

Міністр оборони Олексій Резніков нагадав про факти звірячого поводження російських окупантів і заявив, що саме завдяки ЗСУ та Силам оборони багато українців залишаються живими.

«Росіяни вже застосували проти мирного населення всі типи зброї, крім ядерної. Росіяни вчиняють масові вбивства військовополонених. Росіяни масово ґвалтують жінок і дітей, калічать, грабують, нищать усе живе. Росіяни чинять злочин геноциду проти українського народу. Будь-які спроби поставити під сумнів право українців опиратися геноциду, захищати свої родини та домівки, захищати свої життя і життя своїх дітей, опиратися діям Росії як держави-терориста — це збочення, у які б правові конструкції його не маскували», — зазначив міністр.

Доповідь Amnesty International він назвав свідченням «втрати адекватності» та спробою знищити свій власний авторитет.