Балет для дітей: красива мрія чи перспективна кар’єра? Як влаштована балетна освіта в Україні?

Гран-пліє, батман тандю, арабеск — це не просто термінологія балетних вправ, а цілий світ, який може пізнати навіть той, хто тільки починає робити перші кроки в житті

18.04.2024

Балет має ряд важливих переваг для розвитку дітей віком вже від 3-5 років. Навіть у такому ранньому віці діти можуть почати навчання у приватних балетних школах. Разом із професійними викладачами вони навчаються базовим балетним вправам, які швидко розвивають правильну координація рухів, гнучкість та рівновагу. Крім того, діти більш раннього віку під час балетних класів вчаться комунікувати та взаємодіяти один з одним, вибудовувати нові звʼязки та відносини, які часто переростають у першу дружбу.

Які ще навички розвиває балет вже з дитинства?

Ольга Морозенко — радниця директора зі стратегічних питань та міжнародних відносин Київського державного фахового хореографічного коледжу, засновниця балетного простору «Балеруша», амбасадорка українського балету

Розвиток памʼяті та мислення. Вивчення балетних рухів, технік і термінів покращує пам’ять дітей та концентрацію уваги, формує органічний взаємозвʼязок фізичних та розумових патернів.

Впевненість. Як один із найвимогливіших видів танцю, балет навчає дітей дисципліні та системності, вмінню бути стійкими до конкуренції, долати перші труднощі, і як результат — бути впевненими в собі.

Творчість і самовираження. Балет дозволяє дітям виражати себе за допомогою рухів, музики та образів, розвиваючи креативне мислення та уяву, ритмічність та відчуття такту. До того ж у балетному класі простір для фантазії безмежний — діти можуть стати героєм улюбленої казки, або ж відчути себе справжнім артистом балету.

Чим раніше відбувається занурення дитини в балетний світ, тим простіше їй буде зробити усвідомлений вибір цієї професії і формувати власний карʼєрний шлях у балеті, який відкриває безліч можливостей по всьому світу.

Як відбувається навчання артистів балету?

Вступ до балетного коледжу можливий вже з 10 років. Діти мають пройти професійний вступний конкурс, де вони демонструють базові характеристики та вміння — розтяжку та гнучкість, ритмічність і танцювальність, а також фізичні дані. Учні та студенти балетних коледжів навчаються до 18 років, отримуючи базову програму середньої освіти до 9 класу, повну загальну освіту до 11 класу та фахову професійну освіту у класичній хореографії. Протягом навчального року діти презентують свої навички та вивчений матеріал на звітних концертах в стінах коледжу. Два рази на рік звітні концерти відбуваються на великій сцені Національної опери, коли учні та студенти можуть відчути себе справжніми зірками балету.

Окрім того, діти беруть участь у виставах Київської опери на Подолі та в Національній опері України у таких виставах, як «Баядерка», «Лілея», «Дон Кіхот» та «Лісова пісня».

Дисципліна — це основа балетного навчання, особливо у класичній хореографії. Втім, останні роки жорсткий підхід та відсутність свободи дій у балетному світі зараз відходять у минуле. На зміну цьому поступово приходить сучасна методика викладання, яка є золотою серединою між строгістю і прогресивністю. Художні керівники та викладачі балетних коледжів із великим професійним досвідом розробляють власні підходи та новітні методики, які дозволяють коригувати звичні балетні правила і роблять їх більш комфортними для сучасних дітей.

Викладачі формують характер майбутніх артистів балету, виховуючи в дітях дисципліну та прагнення до найкращих результатів. Але роблять це з великою турботою, увагою та любовʼю, вболіваючи за успіх кожного учня. Це відношення і душа, яку вкладають у навчання дітей українські педагоги, значно відрізняє їх від європейських та американських колег. Завдяки професійному викладацькому складу, до якого входять досвідчені хореографи, зіркові артисти та екс-артисти балету, балетна освіта в Україні є однією із найсильніших у світі.

Наші артисти демонструють не лише віртуозну техніку — вони проживають свої ролі на сцені, перевтілюються, як справжні актори в кіно, змушуючи глядача співпереживати та занурюватися в сюжет. Вони прагнуть не просто зробити рухи, а розказати пронизливу історію, в яку повірять. Саме цим українська хореографічна школа відрізняється від шкіл інших країн — витривалістю, технічністю, і одночасно з тим — автентичністю, душевністю, насиченістю, емоційністю танцю.

Як результат — перемоги українських конкурсантів на престижних міжнародних балетних конкурсах. Наприклад, цього року двоє учениць Київського державного фахового хореографічного коледжу зайняли призові місця на міжнародному балетному конкурсі Tanzolymp. Вони представляли Україну на одному рівні з конкурсантами інших 24 країн — навіть не дивлячись на складні умови підготовки під час повітряних тривог, ракетних атак та постійного стресу.

Все це є можливим завдяки стійкості наших талановитих дітей та їхніх батьків, а також майстерності педагогів. Але для підтримки цього рівня та підвищення конкурентоздатності нового покоління артистів балету нам важливо впроваджувати нові методики та підходи у викладанні, запрошувати прогресивних художніх керівників і забезпечувати більше можливостей для навчання самих викладачів. За таких умов поняття «український балет» завжди буде асоціюватися з високою майстерністю, професіоналізмом та красою.

Карʼєра в балеті. Можливості та перспективи для нового покоління артистів

Випускники балетного коледжу вже у 18 років — готові артисти балету, які можуть виступати у провідних театрах світу та будувати власний карʼєрний шлях, отримуючи гідну заробітну плату та подорожувати по світу. Майже у кожній балетній трупі зі світовим ім’ям працюють українські артисти балету. Катерина Кухар, Ольга Голиця, Ян Ваня, Наталія Мацак, Микита Сухоруков, Катерина Алаєва, Анастасія Шевченко — одні із найяскравіших артистів сучасного українського балету. Так, за роки незалежності Україна подарувала світу велику кількість зіркових артистів та хореографів, які мають вкрай витончене та рідкісне поєднання — сильної техніки класичного танцю та щирої української душі.

Крім того, зараз відбувається активне залучення до балету хлопців. Балет — це парне мистецтво, тому ми прагнемо повернути співвідношення танцівників 50/50. Це дійсно велика проблема у всьому світі, і ми намагаємось подолати її, шукаючи різні ефективні рішення. Наприклад, хлопці, які вступають до Київського балетного коледжу, забезпечені щомісячною навчальною стипендією від благодійного фонду. Це чудова можливість дати студентам додатковий стимул для навчання, а також зберегти гендерний баланс, гармонійність та чуттєвість танцю, яку так люблять наші та закордонні глядачі. Після закінчення балетних коледжів хлопці можуть розвиватися не тільки як артисти балету, а й відкривати власні балетні школи, займати керівні позиції, займатися продюсерською діяльністю.

Але один із найбільших викликів зараз — це збереження і повернення учнів та студентів в українські балетні навчальні заклади. Більшість із них вже повернулися, впевнившись, що українська балетна освіта набагато сильніша міжнародну. Та все ж, багато дітей продовжують навчання і планують своє майбутнє за кордоном. Тому тільки від нас залежить, чи зможемо ми зберегти та повернути наші таланти. Для цього важливо забезпечити комфортні умови для навчання дітей в коледжах та проживання в гуртожитках. Запропонувати їм гідні умови для навчання та професійного розвитку в Україні, які не будуть поступатися міжнародним балетним школам. Наша мета — зробити балет в Україні перспективною професією з достойними умовами для навчання та реалізації артистів балету.

Повномасштабна війна великою ціною відкрила нам шлях для розкриття унікальності української культури всьому світу. Вперше за багато років у нашої країни з’явилася можливість повноцінно заявити про себе та гідно представити нашу культуру. Ми не маємо права змарнувати цей шанс. Тому наше завдання — виростити нове покоління артистів, які матимуть перспективну професію та будуть амбасадорами української культури у світі. Адже український балет — це те, чим ми можемо захоплюватись і пишатись.