У Варшаві відбулася знакова подія — Літня школа жіночого лідерства. Школи для жінок-лідерів у цифрову епоху є частиною ширшої ініціативи Huawei Seeds for the Future, що демонструє незмінну відданість компанії цифровій інклюзії.
Протягом тижня 29 талановитих молодих жінок з усієї Європи обговорювали найактуальніші питання сучасності: від кліматичних змін до штучного інтелекту. В ексклюзивному інтерв’ю для WoMo засновниця European Leadership Academy Берта Херреро поділилась власними думками стосовно жіночого лідерства, розповіла, як відбирають кандидатів у Літню школу жіночого лідерства та які питання у кібербезпеці наразі найбільш значущі.
Цьогоріч у школі дівчата найчастіше обговорювали важливі питання, як-от кліматичні зміни, жіноче лідерство, впровадження штучного інтелекту тощо. Чи змінилися ці теми порівняно з попередніми роками?
Так, ми дійсно робимо акцент на кібербезпеку і порівняно з попередніми роками, безумовно, дедалі більше уваги приділяємо етиці ШІ. Технології розвиваються дуже швидко, і хоча етика завжди була частиною цієї програми, цього року це особливо важливо. Наразі ШІ має величезний потенціал, але його потрібно розвивати відповідально. Для цього потрібні експерти з етики, філософи, історики та психологи, щоб гарантувати, що технології працюють на благо людства, а не проти нього.
А як щодо жіночого лідерства? Ви бачите прогрес чи регрес? І чи вважаєте ви, що жінки-лідери відрізняються від чоловіків-лідерів?
Безумовно, у порівнянні із торішнім станом є прогрес. Навіть на політичному рівні жінки тепер очолюють три найважливіші європейські інституції: Комісію, Парламент і Центральний банк. Цей символізм дуже важливий. Дівчатам потрібні зразки для наслідування, щоб вони бачили, що можуть досягти своїх цілей. Мене трохи турбує те, що, коли я читаю статті у Financial Times та інших міжнародних ЗМІ, а також в Іспанії, моїй країні, я бачу, що хоча молоді жінки дуже прогресивні, молоді чоловіки, здається, схиляються до консерватизму. Така поляризація не є доброю. Рівність приносить користь усім, і мене бентежить, що молоді люди можуть у це не вірити. Нам дійсно варто об’єднатися заради найкращого спільного майбутнього.
Як ми можемо подолати розрив між жіночою та чоловічою лідерською перспективою?
Перший крок — це розуміння чоловіками того, що рівність приносить користь усім. Йдеться не про те, щоб щось забирати у чоловіків. Рівність — це про однакові права як для жінок, так і для чоловіків. Навіть фемінізм вважає, що так має бути. Минулого року у нас була панельна дискусія, яку модерував журналіст-чоловік, він написав книгу про роль чоловіків у просуванні рівності. Це було корисно для всіх учасників. Чоловіки повинні відчувати себе включеними в дискусію. Багато чоловіків підтримують цей проєкт, серед яких і мої топменеджери. Вони вірять у важливість цієї теми і надають ресурси. Як я сказала на урочистому відкритті, має бути особливе місце на небесах для чоловіків, які підтримують жінок.
Як щодо жінок у сфері IT? Сьогодні на деяких дискусіях згадувалося, що жінкам особливо важко посідати лідерські позиції у технологічній галузі. Ви згодні з цим?
Чесно кажучи, кожен стикається з викликами у різних галузях, незалежно від статі. Але важливо визнати минулі труднощі. Історично жінки не мали доступу до лідерських позицій. Лише на початку 70-х років у Іспанії жінки змогли голосувати, оформити банківський рахунок або отримати водійські права без дозволу чоловіка чи батька. Це було не так давно. Нам потрібно зрозуміти історичні структури, з якими ми маємо справу, щоб створити краще майбутнє. Зараз є велика підтримка жіночого лідерства з боку корпорацій, політики та громадських організацій. Жінки повинні скористатися цією можливістю і говорити «так» можливостям. Не пропустіть шанс рости та вчитися.
Як жінка-керівник компанії в Україні я помічаю, що керувати жіночим колективом складніше, ніж чоловічим. Це через те, що жінки більш амбітні?
Жінкам важко, бо завжди є критика. Вас сприймають як занадто сувору, занадто м’яку, занадто милу, недостатньо милу. Завжди є щось не так. Тому я кажу як жінкам, так і чоловікам: потрібно менше зважати на думку оточення. Якщо ви керуєте зі співчуттям, емпатією і слухаєте свою команду, ви все робите правильно. Не дозволяйте негативу впливати на вас. Продовжуйте розвиватися і залишайтеся собою.
Це прекрасна порада, особливо для молодих жінок. Останнє запитання: як ви обираєте учасників цієї програми? Чи є «ідеальний» кандидат?
Не обов’язково є ідеальний кандидат. Багато речей у житті відбувається випадково. Можливо, ви дізналися про цю програму вчасно і подали заявку. Це можна вважати просто удачею. Проте кожна людина і є автором власної удачі. Тому я й кажу, що потрібно використовувати можливості. Ми пропонуємо повну стипендію, тому фінансове навантаження відсутнє. Ідеальний кандидат — це той, хто хоче впливати, незалежно від походження чи університету. Якщо у вас є ідея і ви хочете змінити світ, ми вас підтримаємо.
Процес відбору анонімний — журі не знає імен. Ми отримуємо тисячі заявок, і, звичайно, дуже важко обрати найкращі. Але водночас це нас дуже надихає, адже ми розуміємо, скільки зараз неймовірних, розумних та сміливих молодих жінок, які прагнуть змінити світ на краще і здатні це зробити!
Спілкувалась Тетяна Смірнова