Booknet: український ринок електронних книг показав стрімке зростання у 2022 році

Продажі міжнародної літературної платформи Booknet зросли на 166% порівняно з 2021 роком. Про це повідомила пресслужба компанії.

«Після падіння продажів на початку весни ринок українських електронних книжок показав стрімке зростання. Якщо 2021 року книжковий сервіс Booknet.ua продав 133 000 книг, то за підсумками 2022-го уже 353 000. Також варто наголосити, що багато авторів навесні робили свої платні книги безкоштовними, щоб підтримати читачів у перші місяці війни», — зазначили в пресслужбі Booknet.

Кількість унікальних користувачів платформи за рік зросла більш ніж у 2,5 раза і станом на грудень 2022-го становила 570 тис. на місяць.

«Для нас важливо, що дедалі більше наших комерційних авторів заробляють понад 20 000 гривень на місяць. У грудні 2022 року таких авторів було вже шістнадцять. Нарешті література стає суттєвим регулярним доходом, який не залежить від того, сподобався текст редактору видавництва або чи попадає книга у видавничий план. Не секрет, що масова художня література «на папері» вже давно не годує переважну більшість авторів, а стала радше хобі з гонорарами від 5000 до 20 000 грн за книгу, а не за місяць. Від 2023 року будемо орієнтуватися на показник 30 000 грн, все-таки інфляція існує», — заявив Сергій Грушко, співзасновник Booknet.ua.

На думку керівників компанії, на зростання літературного «самвидаву» вплинули два чинники. По-перше, відмова українців від російської художньої літератури. По-друге, Booknet почав активно вкладати кошти у популяризацію читання електронних книг саме українською мовою. Адже в авторів, які пишуть українською, почала зростати аудиторія. Це було особливо важливо з огляду на проблеми традиційних видавництв, які потерпають від обстрілів друкарень, книжкових складів видавництв і мереж магазинів.

«На «Амазоні» обсяг книжок, які продаються без видавця, вже давно перебуває на позначці приблизно 50% обігу сервісу від продажу електронних книг. Електронна книга не потребує полиць магазинів, складів і друкарень, тому твору в електронному вигляді доводиться витримувати потужнішу конкуренцію за увагу читача порівняно з книжковою полицею звичайного магазину. Крім того, у самвидаву є потужна перевага для читача — контакт з автором. В епоху YouTube, соціальних мереж люди звикають, що автор ось тут поряд, тому вони активніше коментують книги, купують їх, підтримуючи автора фінансово. З потужного самвидаву вийдуть майбутні зірки, яких будуть перекладати за межами України. Залишилося створити масовий літературний ринок з сотнями й тисячами письменників популярної літератури», — переконані у пресслужбі компанії.

Тому цифра, яку ставить Booknet собі у заслугу, — це майже 10 млн грн виплат авторам за 2022 рік, що втричі більше, ніж за 2021-й. План на 2023 рік — 25 млн грн виплат авторам. Booknet працює на ринку з 2018 року, це електронна бібліотека та соціальна платформа одночасно. На сайті можна читати книги популярних жанрів онлайн, завантажувати їх на комп’ютер чи телефон, а також спілкуватися з авторами та іншими читачами. На сьогодні сервіс доступний українською, англійською та іспанською мовами.